Prezydent wnioskuje o zwołanie na 5 grudnia Zgromadzenia Narodowego
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z wnioskiem do Sejmu o zwołanie Zgromadzenia Narodowego na 5 grudnia - dzień, w którym przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.
Józef Piłsudski - współtwórca niepodległej Polski - urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.
Urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego, to taka inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości - powiedział prezydent w poniedziałek dziennikarzom w Wodzisławiu Śląskim, pytany o swój wniosek ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego.
Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że "Zgromadzenie Narodowego to wyjątkowe wydarzenie polityczne". - W ten sposób pokażemy doniosłe znaczenie obchodów odzyskania niepodległości - powiedział Kolarski przypominając, że Sejm ustanowił 2017 r. Rokiem Józefa Piłsudskiego. Kolarski dodał, że decyzję w sprawie prezydenckiego wniosku podejmie Prezydium Sejmu.
W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.
W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. Na inauguracyjnym posiedzeniu Komitetu na początku września prezydent mówił, że chciałby, aby była świadomość lokalnego wkładu w odzyskanie niepodległości i aby w lokalnych społecznościach byli wspominani ci, którzy są "bohaterami niepodległości".
W skład Komitetu obok prezydenta wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.
W uchwale ustanawiającej Rok Piłsudskiego Sejm podkreślił m.in., że "w okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów". Zaznaczono też, że Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski.
Skomentuj artykuł