Sejm: uchwała o Radzie Mediów Narodowych

(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP, zakłada "pomostowa" ustawa medialna, którą Sejm uchwalił w środę wieczorem.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 227 posłów, przeciw - 207, wstrzymał się jeden poseł.

RMN ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch - prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat.

DEON.PL POLECA

Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają dwa największe kluby opozycyjne. Jeśli któryś z nich z tego nie skorzysta - prawo do zgłoszenia kandydatów przejdzie na kolejny pod względem liczebności klub.

Ustawa znosi też podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm: uchwała o Radzie Mediów Narodowych
Komentarze (3)
WDR .
23 czerwca 2016, 04:26
"Rozumiem, że od dziś właścicielem Mediów Narodowych jest Naród. Czyli 5 mln. stałego elektoratu PiS i 33 mln reszty ?" To prawie jak Konstytucja z 1997 roku, która obowiązuje zarówno wobec 6 mln, które ją poparło i 32 mln reszty.
Lucjan Drobosz
23 czerwca 2016, 10:08
Dzięki za porównanie. To częsciowo wyjaśnia awersję, jaką prezentują niektórzy politycy do Konstytucji Rzeczpospolitej. Jest zbliżona do mojej awersji dla mediów narodowych. Często zwracałem uwagę moim uczniom na lekcjach fizyki na konsekwencje prównywania wielkości i parametrów całkowicie odmiennych pojęć. Ale rozumiem, że to naturalna tendencja, która jest już właściwie powszechna w polityce, dziennikarstwie itp. Ubolewam.
Lucjan Drobosz
22 czerwca 2016, 22:12
Rozumiem, że od dziś właścicielem Mediów Narodowych jest Naród. Czyli 5 mln. stałego elektoratu PiS i 33 mln reszty ?