Sejm uczcił pamięć Tadeusza Mazowieckiego

(fot. sejm.gov.pl)
PAP / slo

Sejm uczcił w środę specjalną uchwałą pamięć zmarłego w ubiegłym tygodniu pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pamięci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Trzeciej Rzeczypospolitej, wybitnego męża stanu, posła na Sejm wielu kadencji" - napisano w uchwale przyjętej przez aklamację.

Posłowie podkreślili też, że Tadeusz Mazowiecki, "współtwórca najnowszej historii Polski, przez całe życie służył społeczeństwu, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej i najwyższymi standardami działalności politycznej".

"Jego myśl wywarła trwały wpływ na sposób pojmowania spraw publicznych i wymogi dotyczące przestrzegania prawa w Polsce. Stał się symbolem odpowiedzialności klasy politycznej i powszechnie cenionym autorytetem społecznym" - głosi uchwała.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej żegna wielkiego Polaka oraz wyraża przekonanie, że Jego dokonania pozostaną dla nas inspiracją i drogowskazem w dziele umacniania Polski wolnej, demokratycznej i obywatelskiej" - zadeklarowano.

Marszałek Ewa Kopacz poinformowała w środę, że jedna z sal sejmowych, w których odbywają się posiedzenia komisji, zostanie nazwana imieniem Tadeusza Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października w wieku 86 lat. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.

Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm uczcił pamięć Tadeusza Mazowieckiego
Komentarze (4)
O
olaf
7 listopada 2013, 16:26
Dobry artykuł: "Jak zostać męską prostytutką polityczną ?" [url]http://niepoprawni.pl/blog/705/jak-zostac-meska-prostytutka-polityczna[/url]
OZ
odwracanie znaczeń
7 listopada 2013, 15:58
Formalny i realny szef czerwonej mafii w trakcie podziału łupów - uczczony uchwałą sejmu. Był autorem i dogmatycznym czcicielem "grubej kreski", która uratowała tyłki SB-ków umożliwiając im rozkradzenie Polski, czyli najzwyczajniej w zmowie sprzyjał złodziejom i oszustom. No i oczywiście zamiast wylądować w pudle nazwany został "wybitnym mężem stanu'. Jak to słowa zupełnie nic dziś nie znaczą !
K
kir
6 listopada 2013, 19:12
wdrukowywanie niewolnikom, jaki to wspaniały człowiek odszedł
S
Santiago
6 listopada 2013, 17:08
Spójrzmy na to trzeźwo i bez kompleksów: - stalinista - sygnatariusz i współautor listu-nagonki na biskupa Kaczmarka, który następnie w procesie pokazowym (wcześniej był torturowany) został skazany na 12 lat więzienia, na skutek choroby spowodowanej złymi warunkami w więzieniu zmarł 8 lat później. - w okresie stalinizmu (1948-1955) członek PAX organizacji dywersyjnej w Kościele Katolickim, ściśle kontrolowanej przez władze - premier pierwszego rządu po tzw. "transformacji ustrojowej". W czasie jego kadencji nastąpiła największa w historii wyprzedaż majątku narodowego pozostałego po PRL, zarówno zachodniemu kapitałowi jak i starej nomenklaturze partyjnej. Wierny i bezkompromisowy realizator wytycznych Michnika, także w rozbijaniu KK w Polsce (na kościół otwarty i zamknięty) - kolejnym jego wybitnym osiągnięciem była polityka "grubej kreski" - de facto uniewinnienie i ułaskawienie komunistycznych przestępców. W kolejnych latach aktywnie walczył z lustracją i próbami dekomunizacji.