Szkoła Główna Handlowa będzie podzielona

(fot. Boston9 / Wikimedia Commons)
PAP / kn

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podzieli się na trzy oddzielne szkoły: Szkołę Biznesu, Szkołę Ekonomii i Szkołę Polityki Publicznej. Rok akademicki 2014/2015 rozpocznie już w nowej strukturze organizacyjnej - poinformował rzecznik SGH Marcin Poznań.

"Nowe szkoły będą autonomiczne i finansowo odpowiedzialne za prowadzone kierunki studiów. Zmiany mają pozwolić m.in. na zwiększenie potencjału badawczego i zdolności do pozyskiwania środków na badania, ciągłe podnoszenie jakości studiów, a także na sprawniejsze zarządzanie całą uczelnią" - napisał rzecznik w przesłanym w poniedziałek PAP komunikacie. Dodał, że zmiany w strukturze zaakceptował już senat uczelni.
Zapowiedział, że zgodnie z wyznaczonym harmonogramem rok akademicki 2014/2015 SGH rozpocznie już w nowej strukturze organizacyjnej - z trzema szkołami. Pierwszy rocznik studentów zgodnie z harmonogramem rozpocznie studia w trybie zreformowanym w roku akademickim 2015/2016.
"Będzie to pierwsza od ponad 20 lat zmiana struktury organizacyjnej naszej uczelni. Wówczas wydziałowa Szkoła Główna Planowania i Statystyki przekształciła się w bezwydziałową SGH" - przypomniał Marcin Poznań.
W sierpniu 2012 roku SGH była jedną z trzech polskich uczelni, do których minister nauki Barbara Kudrycka wysłała pisma ostrzegawcze, w których groziła wyznaczeniem funkcji rektora - "komisarza". Oprócz SGH podobne pisma otrzymały wówczas Politechnika Radomska i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Według przepisów ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, minister może bowiem narzucić uczelni publicznej p.o. rektora po to, aby doprowadził finanse uczelni do porządku. Jest to możliwe, gdy uczelnia utrzymywana również z publicznych pieniędzy ma straty finansowe większe niż jedna czwarta dotacji z budżetu.
Rzecznik SGH przyznał wówczas, że choć uczelnia notuje straty, to regularnie zmniejsza też deficyt. W przesłanym w poniedziałek komunikacie wyjaśnił, że w SGH wprowadzane są zmiany, które mają poprawić finanse uczelni. "Rok 2012 uczelnia zamknęła już zyskiem netto ok. 1,1 mln zł" - poinformował Marcin Poznań.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, założona w 1906 roku jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce.
W Rankingu Szkół Wyższych 2013 "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" uczelnia znalazła się na dziesiątym miejscu wśród najlepszych polskich uczelni akademickich. Z kolei prowadzony przez SGH kierunek "zarządzanie" w 2013 roku zajął 69. miejsce w prestiżowym rankingu Masters in Management dziennika "Financial Times".
W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami szczegóły koncepcji reformy uczelni i jej cele ma przedstawić rektor SGH prof. Tomasz Szapiro.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szkoła Główna Handlowa będzie podzielona
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.