Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich już w Senacie

(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
PAP / jb

Ustawa stanowiąca, że wybory prezydenckie 2020 odbędą się w drodze głosowania korespondencyjnego jest już w Senacie. Jeszcze nie wiadomo, kiedy izba się nią zajmie, ale wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon przypomina, że marszałek Tomasz Grodzki zapowiadał jej "wnikliwe analizowanie".

W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku klub PiS złożył w poniedziałek po południu. Wszystkie czytania odbyły się w ciągu jednego dnia.

DEON.PL POLECA


Jeszcze w poniedziałek, jak poinformował PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, ustawa trafiła do Senatu.

"Marszałek zapowiadał, że ta ustawa będzie bardzo wnikliwie w Senacie analizowana, zostaną sformułowane prośby o opinie ekspertów, być może wysłuchanie publiczne" - powiedziała we wtorek PAP wicedyrektor CIS Anna Godzwon pytana, kiedy Senat zajmie się tą ustawą. Przyznała, że jeszcze nie ma daty posiedzenia, ale izba na pewno zajmie się ustawą w "konstytucyjnym terminie".

Senat ma na zajęcie stanowisko w sprawie ustawy przyjętej przez Sejm 30 dni. Na razie najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 13-14 maja br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich już w Senacie
Komentarze (1)
AK
~Arek Krzemiński
7 kwietnia 2020, 12:07
Szkoda gadać, nas zostawili z obostrzeniami związanymi z koronawirusem (niezrozumiały zakaz przebywania w odludnych miejscach jak las, za to dozwolone spacery po osiedlu - moje osiedle ma 15 tys. mieszkańców), a oni cały dzień przepychają (potrzebne były dwa głosowania, bo za pierwszym razem projekt został odrzucony) WYBORY PREZYDENCKIE. Naprawdę tego teraz potrzebujemy??? Arek