Ustawa o urlopie rodzicielskim podpisana

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mh

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Ustawa wejdzie w życie 17 czerwca; dłuższe urlopy przysługiwać będą rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.

"Wszyscy, którzy mają dzieci, wiedzą doskonale, jak ważny jest ten pierwszy rok. Ważny nie tylko dla kształtowania relacji rodzicielskich, ale także relacji małżeńskich" - mówił prezydent. W jego opinii pierwszy rok jest także kluczowy przy podejmowaniu decyzji o kolejnych dzieciach.
Zachęcił także ojców do korzystania z urlopu, aby był on "w jak największym stopniu urlopem rodzicielskim". Podkreślił, że taka możliwość w niewielkim stopniu była udziałem ojców z jego pokolenia. "Patrzę z sympatią, a nawet czasami z lekką zazdrością, na młodych ojców, którzy także opiekują się dziećmi, budując w ten sposób swoje niezwykłe relacje, których się nie da zbudować inaczej" - mówił Komorowski.
Prezydent podziękował rządowi, że znalazł duże, dodatkowe pieniądze na realizację ustawy, parlamentarzystom - za sprawną pracę nad projektem oraz wszystkim, którzy "sekundowali tej ważnej, fundamentalnej regulacji".
Ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi prezydent dziękował "za konsekwencję w budowaniu zrębów ambitnego, niełatwego, ale absolutnie koniecznego programu polskiej polityki w kwestach ważnych z punktu widzenia funkcjonowania rodzin".
Jednocześnie pogratulował "matkom pierwszego kwartału" konsekwencji i umiejętności dochodzenia swoich interesów "w sposób, który budzi i sympatię społeczną, i pełne zrozumienie w rządzie".
Prezydent zapowiedział, że to nie jest koniec - zadeklarował, że jego kancelaria z determinacją będzie dążyła do wprowadzenia programu "Dobry klimat dla rodziny", a także ogólnopolskiej karty dużych rodzin oraz innych ułatwień dla rodziców i dzieci.
Także Kosiniak-Kamysz przekonywał, że to bardzo ważny krok, ale jeden z wielu, który trzeba wykonać, by wspierać rodzicielstwo w Polsce i ułatwiać łączenie obowiązków domowych i zawodowych. Podziękował wszystkim, którzy brali udział w konsultacjach społecznych projektu. Podkreślił, że dzięki nim ustawa jest znacznie lepsza niż pierwotny projekt.
Przyznał, że gdy rok temu w jego resorcie rozpoczynano analizy i przygotowania do wydłużenia urlopów, nikt, "nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach", nie przypuszczał, że nowe przepisy uda się wprowadzić tak szybko.
"Tak, panie prezydencie, tworzymy dobry klimat dla rodziny. Tworzymy go wspólnie, szukamy szerokiego poparcia" - mówił minister.
W myśl nowelizacji kodeksu pracy rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka.
Przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński wynosił będzie 100 proc. ostatniego wynagrodzenia i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.
Roczny, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.
Urlop macierzyński, podobnie jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni.
Urlop dodatkowy (6 tygodni) można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.
Wyjątek przewidziano w przypadku kobiet, które urodziły dzieci po 31 grudnia 2012 r., ale z urlopu macierzyńskiego zaczęły korzystać jeszcze przed porodem. W takiej sytuacji, mimo że przerwana została ciągłość urlopu, matka lub ojciec będą mieli prawo do jego kontynuacji. Będą im przysługiwały jeszcze dwa tygodnie urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. By z tych uprawnień skorzystać, wniosek o udzielenie urlopu dodatkowego musi wpłynąć do pracodawcy w ciągu siedmiu dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 24 czerwca. Natomiast wniosek o urlop rodzicielski, najpóźniej w dniu zakończenia dodatkowego.
Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca - wtedy urlopy (obecnie trwające maksymalnie 24 tygodnie) kończą rodzice dzieci urodzonych 1 stycznia. Ci rodzice, chcąc skorzystać z nowych uprawnień, na złożenie wniosku będą mieć tylko jeden dzień. By wydłużyć urlop dodatkowy o kolejne dwa tygodnie oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, trzeba będzie złożyć wniosek do pracodawcy w dniu wejścia w życie ustawy. Tutaj ustawa nie pozwala bowiem na przerwanie biegu urlopu.
W pozostałych przypadkach wnioski o urlop należy składać przynajmniej na dwa tygodnie przed jego planowanym rozpoczęciem.
Po nowelizacji bez zmian pozostaną przepisy o dwóch tygodniach urlopu ojcowskiego.
Szczegółowe informacje na temat urlopów dla rodziców można znaleźć na uruchomionym przez resort pracy portalu www.rodzicielski.gov.pl.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustawa o urlopie rodzicielskim podpisana
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.