Armia odbiła z rąk Kurdów ważne cele na południe od Kirkuku
Iracka armia ogłosiła w poniedziałek, że wraz ze sprzymierzonymi z nią milicjami odebrała siłom kurdyjskim kontrolę nad kilkoma celami na południe od miasta Kirkuk, w tym nad bazą wojskową K1, stacją państwowego koncernu gazowego, rafinerią ropy i elektrownią.
W nocy z niedzieli na poniedziałek wojsko irackie, przy wsparciu finansowanych przez Iran milicji, rozpoczęło kolejny etap ofensywy w celu odbicia z rąk kurdyjskich prowincji Kirkuk, do której rości sobie prawa autonomiczny Kurdystan. "Siły (rządowe) posuwają się naprzód" - podkreślono w wojskowym komunikacie.
Wśród odbitych celów wymieniono kluczową w regionie bazę lotniczą K1, stację państwowego koncernu North Gas Company, pobliską rafinerię, elektrownię i dzielnicę przemysłową Kirkuku na południowych obrzeżach miasta oraz główną siedzibę państwowego koncernu naftowego na południowy zachód od Kirkuku.
Rząd autonomii nie potwierdził tych zdobyczy, jednak kurdyjska stacja informacyjna Rudaw podała, że kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) wycofali się z pozycji na południe od miasta Kirkuk.
Rudaw poinformowała także, powołując się na wysokie rangą dowódcę sił kurdyjskich, że irackie siły rządowe weszły do kilku dzielnic miasta Tuz Churmatu, kontrolowanego dotąd przez Kurdów i oddalonego o ok. 80 km na południe od Kirkuku.
Wcześniej w poniedziałek państwowa telewizja iracka informowała, że iracka armia i sprzymierzone z nią siły paramilitarne w nocy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęły kolejny etap operacji wojskowej w prowincji Kirkuk. Według telewizji przejmowanie kontroli nad roponośnymi obszarami w tym regionie dokonuje się "przy współpracy z miejscową ludnością i jednostkami kurdyjskich bojowników".
Premier Iraku Hajdar al-Abadi zapewnił, że nie użyje wojska przeciwko Kurdystanowi. Obie strony - władze w Bagdadzie oraz przywódcy społeczności kurdyjskiej - starają się uniknąć ostrej konfrontacji.
Irackie ministerstwo ds. ropy naftowej oświadczyło, że kurdyjskie władze zgodziły się unikać walk w pobliżu instalacji naftowych i gazowych w prowincji, a także że wydobycie obu tych surowców w poniedziałek odbywało się bez zakłóceń.
Władze irackiego Kurdystanu przekazały z kolei, że rządowe siły irackie rozpoczęły "wielki, wielokierunkowy" atak w celu odzyskania kontroli nad Kirkukiem. Przekazano, że w odpowiedzi na "niesprowokowany atak" sił rządowych na południe od miasta peszmergowie zniszczyli co najmniej pięć pojazdów Humvee, dostarczonych przez USA i wykorzystywanych przez sprzymierzone z Bagdadem szyickie milicje.
W zamieszkanym przez ponad 1 milion osób Kirkuku mieszkańcy barykadowali się w domach; relacjonowali też, że słyszą sporadyczne wybuchy, które ich zdaniem brzmiały jak ostrzał i ogień rakietowy. Według mieszkańców miasta w nocy słychać było odgłosy ostrzału.
Wspierające iracką armię milicje, Ludowe Siły Mobilizacyjne (PMF), dostały od Bagdadu rozkaz niewchodzenia do miasta Kirkuk i zajęcia pozycji na terenach wiejskich - wynika z komunikatu wydanego przez biuro premiera Abadiego. Kurdowie odnoszą się do PMF z podejrzliwością, widząc w nich sprzymierzeńców przede wszystkim finansującego te bojówki Iranu.
Irak utracił Kirkuk w 2014 r. na rzecz peszmergów, którzy zapobiegli dostaniu się tamtejszych pól naftowych w ręce bojowników Państwa Islamskiego (IS). W prowadzonej obecnie ofensywie chodzi o - jak podkreśla rząd w Bagdadzie - odzyskanie nadzoru nad ropociągami oraz infrastrukturą wydobywczą i transportową.
Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasilił się po referendum z 25 września w autonomicznym Kurdystanie i na obszarach spornych; władze centralne Iraku uznały plebiscyt za niekonstytucyjny i nielegalny. Większość uczestników referendum opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu.
Skomentuj artykuł