Europa Zachodnia: śnieg sparaliżował transport
Atak zimy dotknął nie tylko Polskę. Sroga zima zaatakowała również państwa Europy zachodniej. Spore utrudnienia w ruchu panują w Belgi, Francji czy Niemczech. W Irlandii pozamykana jest większość szkół
Irlandia: wojsko walczy z zimą, szkoły zamknięte do czwartku
Rząd Irlandii, która jest państwem neutralnym, zmobilizował wojsko (oddziały samoobrony) oraz policję do walki ze skutkami srogiej zimy. Z kolei minister oświaty Batt O'Keeffe zarządził zamknięcie wszystkich szkół co najmniej do czwartku. Nieprzewidziana utrata kilku dni nauczania może zostać zrekompensowana skróceniem letnich wakacji.
Obecny atak zimy oceniany jest jako najgorszy od 30-40 lat. W samym tylko Cork na południu kraju szpitale i pogotowia w ostatnich dniach odnotowały około tysiąca złamań. Urząd meteorologiczny (Met Eireann) przewiduje jej kolejną "niebezpieczną fazę", spowodowaną oczekiwanymi w niedzielę dużymi opadami śniegu (od 5 do 10 cm).
Rządowy komitet antykryzysowy, koordynujący działania różnych agend i resortów rządowych, wprowadził racjonowanie soli do posypywania oblodzonych dróg i ulic. Administracja dróg na najbliższy tydzień ma zapas 6-9 tys. ton soli, podczas gdy potrzeby oceniane są na 15-20 tys. ton.
Największa opozycyjna partia Fine Gael oskarżyła rząd o to, że "w oczywisty sposób nie ma narodowego planu przeciwdziałania skutkom kryzysu spowodowanego przez srogą zimę". Inna partia opozycyjna Partia Pracy chce, by parlamentarna komisja ds. transportu zbadała niezadowalający jej zdaniem stosunek władz.
W W.Brytanii meteorolodzy przewidują lodowate wiatry z kierunku północno-wschodniego, które dadzą się we znaki w południowo-wschodniej Anglii oraz burze śnieżne we wschodniej Anglii, zachodniej Szkocji i Płn. Irlandii.
W całym kraju zakłócone są połączenia kolejowe, drogowe i lotnicze. Linie British Airways odwołały w sobotę 54 loty z lotniska Heathrow. Odwołano imprezy sportowe. Stu firmom odcięto dostawy gazu w ramach oszczędzania rezerw. Zaprzestano posypywania poboczy, by starczyło żwiru i soli na posypywanie dróg. W wypadkach drogowych i innych incydentach spowodowanych przez zimę zginęły jak dotąd 24 osoby.
Belgia: śnieg sparaliżował transport drogowy i lotniczy
Itensywne opady śniegu dotarły w sobotę także do Belgii, gdzie spowodowały poważne utrudnienia na drogach i w ruchu lotniczym. Na brukselskim lotnisku międzynarodowym ogłoszono opóźnienie lub odwołanie co najmniej kilkudziesięciu lotów.
Śnieg, który pada od rana w całej Belgii, był zapowiadany przez meteorologów. Już piątkowa belgijska prasa pisała, że kraj nie jest na nie przygotowany i nieuchronny jest paraliż komunikacyjny, który rzeczywiście nastąpił. Warunki atmosferyczne są tym trudniejsze, że opadom śniegu towarzyszy silny, porywisty wiatr.
Władze międzynarodowego lotniska Zaventem podają, że w sobotę odwołanych będzie w sumie około pięćdziesięciu lotów, zaś opóźnionych - około 90. Na lotnisku tanich linii w Charleroi na południe od Brukseli na razie nie odwołano żadnych lotów, natomiast loty są opóźnione.
Zasypane śniegiem są drogi i autostrady, dodatkowo występuje gołoledź. Pierwszy poważny wypadek miał miejsce przed godz. 7 rano w okolicach Liege, gdzie ciężarówka stanęła w poprzek jezdni, blokując całkowicie ruch w obie strony na dwie godziny. Z przewożonej cysterny wylało się 600-700 litrów mazutu.
Na razie nie ma informacji o dodatkowych zakłóceniach w ruchu pociągów. Wcześniej spółka Eurostar, obsługująca superszybkie połączenia z Londynu do Paryża i Brukseli tunelem pod kanałem La Manche podała, że będzie kursować tylko około dwie trzecie pociągów przewidzianych w weekendowym rozkładzie jazdy. Niecałe trzy tygodnie temu atak zimy na trzy dni sparaliżował kursowanie Eurostaru; w czwartek rano pociąg relacji Bruksela-Londyn z 260 pasażerami ponownie utknął w tunelu na około dwie godziny.
Niemcy: śnieg spowodował liczne utrudnienia w komunikacji
Obfite opady śniegu i silny wiatr spowodowały w sobotę w Niemczech liczne utrudnienia w komunikacji drogowej, kolejowej i lotniczej.
Nowy atak zimy to wina niżu atmosferycznego Daisy, który nadciągnął w piątek nad Niemcy z zachodu.
W nocy z piątku na sobotę prawie 400 samochodów utknęło na autostradzie prowadzącej do przejścia granicznego z Francją w Neuenburgu w Badenii-Wirtembergii, ponieważ z powodu opadów śniegu zamknięto autostradę po francuskiej stronie granicy. Niemieckie służby ratownicze przez całą noc zaopatrywały kierowców stojących w korku pojazdów w koce i gorące napoje. Dopiero w sobotę przed południem Francuzi ponownie wpuścili samochody na A35.
Na drogach w wielu regionach Niemiec doszło do licznych wypadków. W Nadrenii Północnej-Westfalii odnotowano ich w nocy 108. Policja w Stuttgarcie naliczyła od piątkowego popołudnia co najmniej 170 wypadków w Badenii-Wirtembergii. Osiem osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Utrudnienia panują również w Bawarii i Turyngii.
Z kłopotami muszą liczyć się również podróżujący samolotami. Od piątkowego wieczoru na międzynarodowym lotnisku we Frankfurcie nad Menem anulowano ponad 150 lotów. W piątek na lotnisku w Norymberdze samolot ześliznął się z pasa startowego.
Na wschodzie Niemiec na razie nie odnotowano poważniejszych problemów.
Służby meteorologiczne zapowiadają, że także w niedzielę nie nastąpi poprawa pogody.
Francja: zakłócenia w transporcie z powodu śniegu
We Francji z powodu śniegu utrzymują się w sobotę poważne zakłócenia w transporcie. Na południowym wschodzie kraju tysiące gospodarstw domowych pozostają bez prądu. Służby meteorologiczne informują o wysokim zagrożeniu lawinowym w Alpach i Pirenejach.
Udało się odblokować tysiące ciężarówek, które utkwiły na trasie ze Strasburga do Lyonu. Ruch wznowiono też na dwóch pasach autostrady A7 z Lyonu do Marsylii. Jednak nadal są opóźnienia w transporcie kolejowym, w tym kilkugodzinne - szybkich pociągów TGV. Na niektórych trasach regionalnych ruch został całkowicie przerwany.
Dyrekcja francuskiego lotnictwa cywilnego ogłosiła wcześniej, że zaapelowała do firm lotniczych, by odwołały w sobotę 25 proc. połączeń na paryskim lotnisku Roissy-Charles de Gaulle, z powodu przewidywanych opadów śniegu. Rano w sobotę zamknięto było lotnisko w Tuluzie. W lyońskim porcie Saint-Exupery odwołano jedną trzecią lotów.
7 tys. domów pozostaje bez prądu w rejonie Marsylii, zwłaszcza w okolicach Arles, a 5 tys. - w Vaucluse na południe od Lyonu.
Skomentuj artykuł