Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Mamy 31 medali

W sumie Polacy wywalczyli w Pyeongchang w tej dyscyplinie 12 medali: trzy złote, cztery srebrne i pięć brązowych.
PAP / slo

Chociaż trofea nie są w tej rywalizacji najważniejsze, to jednak sprawiają sportowcom w biało-czerwonych strojach wiele radości. Na dwa dni przed zgaszeniem Ognia Nadziei, polska ekipa ma w dorobku 31 medali X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

W niedzielę rywalizację w Korei Południowej zakończyli łyżwiarze szybcy. W finale na 1000 m srebro zdobył Adam Szymko z gminy Krzypno (Podlaskie), a z brązem wrócą Marta Wullert z Jastrzębia Zdroju i Paweł Menducki z Kunowa (woj. świętokrzyskie). W sumie Polacy wywalczyli w Pyeongchang w tej dyscyplinie 12 medali: trzy złote, cztery srebrne i pięć brązowych.

W drugim dniu rywalizacji narciarzy zjazdowych zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną mieli do pokonania slalom gigant. Drugi medal, tym razem złoty, zdobyła najstarsza w reprezentacji Maria Ogińska z Poznania, która pamięta zimowe igrzyska z 1985 roku. Pierwsze miejsca zajęli również: Paweł Gredka z Krasocina (Świętokrzyskie) i Patryk Czaplicki z Nowej Soli (Lubuskie). Ze srebrnych medali cieszyli się: Monika Gil z Zaklikowa (Lubelskie), Dawid Kujawowicz z Chełmna, Adrian Formas z Wilamowic (Śląskie) i Sabina Czernic z Kielc.

W dwóch finałach wystąpili narciarze biegowi. Na 500 m trzecia była Monika Popiołek ze Stolna (woj. kujawsko-pomorskie). Na 100 m techniką klasyczną złoty medal zdobyła Justyna Wasiluk z Narwi (Podlaskie), a srebrny Artur Kosior z Lublina.

X Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych zakończą się 5 lutego. Bierze w nich udział 2300 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 111 krajów.