Nowe Centrum Handlu Światowego otwarte

(fot. PAP/EPA/STEPHEN CHERNIN)
PAP / ptsj

Po ponad 13 latach od ataków terrorystycznych na bliźniacze wieże Centrum Handlu Światowego w Nowym Jorku, w poniedziałek formalnie rozpoczęło działalność nowe Centrum mieszczące się w najwyższym obecnie wieżowcu w USA wzniesionym na miejscu tragedii.

Właśnie w poniedziałek 3 listopada pierwszych 175 pracowników koncernu wydawniczego Conde Nast rozpoczęło pracę w nowej siedzibie. Wydarzenie to odnotowano z wielką uwagą bowiem oznacza ono symboliczny powrót normalnego życia do miejsca tragedii z 11 września 2001 r., w której zginęło ponad 2800 osób.

"Sylwetka Nowego Jorku jest znów pełna" - powiedział Patrick Foye, dyrektor wykonawczy firmy Port Authority of New York and New Jersey, która jest właścicielem zarówno budynku jak i działki.

DEON.PL POLECA

Nowy wieżowiec o wysokości 541 metrów i 104 piętrach otrzymał nazwę Centrum Handlu Jednego Świata (One World Trade Center) i będzie najwyższym budynkiem całego kompleksu, który ma być ukończony do roku 2020. Budowa wieżowca pochłonęła 3,9 mld dolarów.

W miejscach, w których znajdowały się dwie zniszczone przez terrorystów wieże, znajdują się pamiątkowe fontanny.

Koncern Conde Nast, który wydaje m. in. takie pisma jak "Vogue", "The New Yorker" i "Vanity Fair", zamierza wprowadzić w pierwszej połowie przyszłego roku do nowego wieżowca dalszych 3 tys. pracowników. Zajmą oni 25 pięter budynku.

Jak informuje Associated Press, w prywatnych rozmowach niektórzy pracownicy Conde Nast przyznawali, że trochę się denerwują perspektywą pracy w wieżowcu, który może znów stać się celem ataku terrorystów. Foye starał się rozproszyć te obawy zapewniając, że budynek jest "najbezpieczniejszym biurowcem w Ameryce".

Architekt wieżowca T.J. Gottesdiener oświadczył, że wieżowiec został zbudowany ze wzmocnionego stalą betonu, co powoduje, że jest w najwyższym możliwym stopniu odporny na atak. Jego konstrukcja jest - jak dodał - znacznie mocniejsza od konstrukcji dwóch wież, które zawaliły się po uderzeniu w nie samolotów uprowadzonych przez terrorystów.

Klatki schodowe zbudowano z utwardzonego i zbrojonego betonu oraz znacznie je poszerzono, tak aby umożliwić dostęp strażakom, mimo ewentualnej ewakuacji ludzi. "Jeżeli mój syn powiedziałby mi, że dostał pracę w wieży nr 1, to nie miałbym żadnych obaw" - powiedział Gottesdiener.

Wieżowiec Centrum Handlu Jednego Świata jest już w 60 proc. wynajęty. Jego budowa trwała 8 lat i rozpoczęto ją po długotrwałych sporach politycznych, finansowych i prawnych, które w pewnym okresie groziły, że w ogóle nie powstanie.

Rejon Manhattanu wokół Centrum w ostatnich latach przeżywa okres rozkwitu. Mieszka w nim obecnie trzykrotnie więcej osób niż przed zamachami z 11 września co powoduje, że ulice, sklepy i restauracje są pełne, nawet po zakończeniu pracy na Wall Street i w okolicznych biurowcach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowe Centrum Handlu Światowego otwarte
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.