Paraolimpiada - zapłonie znicz XIV igrzysk

(fot. gwfotografia / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

W środę wieczorem w Londynie zapłonie znicz XIV paraolimpiady. Do 9 września o 503 komplety medali ubiegać się będzie ponad 4 tys. sportowców ze 166 krajów, w tym 101-osobowa reprezentacja Polski. Biało-czerwoni wystąpią w 11 spośród 20 dyscyplin igrzysk.

Uroczystość otwarcia rozpocznie się na Stadionie Olimpijskim o godzinie 21.30 czasu polskiego. Po widowisku zatytułowanym "Oświecenie" nastąpi defilada sportowców. Chorążym polskiej ekipy będzie 46-letnia lekkoatletka Renata Chilewska z Gryfina, zdobywczyni sześciu medali paraolimpijskich (1992, 2004, 2008) w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem. Pod koniec ceremonii na arenie zapłonie znicz od ognia, który tydzień wcześniej rozpoczął wędrówkę po Wielkiej Brytanii.

Zapalono wtedy cztery pochodnie na najwyższych szczytach gór: Slieve Donard w Irlandii Północnej, Snowdon w Walii, Ben Nevis w Szkocji i na Scafell Pike w Anglii. Potem sztafeta przetransportowała je do stolic czterech krajów Zjednoczonego Królestwa: Londynu, Belfastu, Edynburga i Cardiff.

We wtorek ogień odwiedził Stoke Mandeville, kolebkę paraolimpiady. Z tej miejscowości ruszył w finałową 24-godzinną podróż do Londynu. Na trasie długości 150 km niosło go 580 osób.

DEON.PL POLECA

Polscy sportowcy niepełnosprawni zadebiutowali w igrzyskach 40 lat temu, w niemieckim Heidelbergu. Wystartowało wówczas 22 zawodników, którzy wywalczyli 33 medale, w tym 14 złotych. Najwięcej, bo aż 177, biało-czerwoni przywieźli z holenderskiego Arnhem w 1980 roku, a z ostatnich w Pekinie - 30, i tylko pięć złotych, najmniej w historii występów.

W dotychczasowych 10 startach Polacy wywalczyli 656 medali: 242 złote, 227 srebrnych i 187 brązowych.

Ponad 4 tys. sportowców ze 166 krajów rywalizować będzie od czwartku do 9 września na 19 obiektach. Główna arena to mogący pomieścić 80 tys. widzów Stadion Olimpijski. Na nim odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia; startować też będą lekkoatleci.

Organizatorzy igrzysk dopełnili wszelkich starań, by zapewnić osobom niepełnosprawnym, szczególnie tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich, swobodny dostęp do wszystkich obiektów. Przygotowane są również brytyjskie muzea, trasy turystyczne oraz placówki kulturalne.

Na dostosowanie obiektów do potrzeb niepełnosprawnych, 66 stacji metra i wszystkich przystanków kolejki DLR, a także 8500 autobusów niskopodłogowych na 700 trasach, 1540 hoteli i pensjonatów wydano ponad 4000 milionów funtów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paraolimpiada - zapłonie znicz XIV igrzysk
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.