Presja ws. rozdzielania uchodźców między kraje UE

(fot. EPA/VALDRIN XHEMAJ)
Anna Widzyk / PAP / slo

Komisja Europejska zaproponuje już w przyszłym tygodniu ustanowienie w UE stałego mechanizmu, który pozwoliłby na rozdzielanie uchodźców między państwa członkowskie w sytuacjach kryzysu migracyjnego - poinformowała w środę rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

Propozycję tę przedyskutują 14 września unijni ministrowie spraw wewnętrznych, na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli, które będzie poświęcone rozwiązaniu problemów, związanych z falą uchodźców i imigrantów napływających do Europy.

Jak przypomniała Bertaud, już w maju KE zaproponowała nadzwyczajny i jednorazowy program relokacji w UE 40 tysięcy uchodźców, którzy docierają od wiosny do Włoch i Grecji przez Morze Śródziemny. Jednocześnie Komisja zapowiadała wówczas, że do końca bieżącego roku przygotuje propozycję ustanowienia w Unii stałego kryzysowego mechanizmu dystrybucji uchodźców, napływających do jednego bądź kilku państw UE pomiędzy pozostałe kraje.

- Teraz przyspieszamy prace nad tą propozycją. Chodzi o bardziej trwały system, który będzie mógł być zastosowany automatycznie w przypadku każdego kryzysu i dla każdego kraju członkowskiego - powiedziała Bertaud. Dodała, że system ten pozwoli na rozdzielenie między kraje UE części uchodźców, przyjmowanych przez jeden lub kilka państw według "sprawiedliwego klucza dystrybucji".

Zgodnie z traktatem trzy kraje: Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania nie muszą uczestniczyć we współpracy krajów UE w tej dziedzinie (zapewniły sobie tzw. opt-out), a zatem nie będą musiały wziąć udziału w relokacji uchodźców w ramach Unii.

Więcej szczegółów na temat tych planów przedstawić ma w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim szef KE Jean-Claude Juncker, który wygłosi doroczne przemówienie o stanie Unii Europejskiej.

Z zapowiedzi KE wynika, że propozycja będzie zawierać przypisane do poszczególnych krajów kwoty uchodźców, których państwa te miałyby przyjąć w kryzysowej sytuacji. Jak na razie na takie rozwiązanie nie ma zgody wszystkich państw UE; przeciw są m.in. Polska i pozostałe kraje Europy Środkowej i Wschodniej. W Unii narasta jednak presja na te państwa, by wzięły one na siebie część ciężarów związanych z rozwiązywaniem kryzysu migracyjnego.

Decyzja w sprawie ustanowienia mechanizmu relokacji uchodźców podjęta zostanie kwalifikowana większością głosów w Radzie UE.

W czwartek sytuacja uchodźców będzie tematem spotkania premiera Węgier Victora Orbana z szefami Komisji Europejskiej i parlamentu Europejskiego. Jak poinformowała Bertaud, Węgry zwróciły się do KE o 8 mln euro nadzwyczajnego wsparcia w związku z falą imigrantów, napływającą do tego kraju.

Władze w Budapeszcie nie wpuszczają na dworzec Keleti w tym mieście imigrantów, którzy chcą przedostać się do Niemiec i Austrii. Według różnych danych od kilkuset do 3 tysięcy osób koczuje przed dworcem.

W sobotę Węgrzy zakończyli budowę ogrodzenia z drutu kolczastego, które ma zatrzymać napływ imigrantów przez granicę z Serbią. Oprócz tej bariery ma powstać wysoki na cztery metry mur, który już jest budowany przez węgierskie wojsko, lecz będzie w pełni gotowy za kilka miesięcy. Mimo budowy muru przejścia graniczne będą wciąż otwarte.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Presja ws. rozdzielania uchodźców między kraje UE
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.