W. Brytania: radykalny imam Choudary wyjdzie na wolność w październiku

(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Radykalny imam Anjem Choudary opuści w październiku więzienie, w którym odsiaduje wyrok za zachęcanie muzułmanów do walki na rzecz tzw. Państwa Islamskiego, pomimo ostrzeżeń, że wciąż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa - poinformował "The Times".

Choudary, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, zostanie zwolniony z więzienia po odsiedzeniu mniej niż trzech lat z pięcioletniego wyroku zasądzonego w 2016 roku.

"Times" zaznaczył jednak, że wiceminister sprawiedliwości ds. więziennictwa Rory Stewart przyznał w parlamencie, że Choudary wciąż ma "bardzo szkodliwy, destabilizujący wpływ" na wiele osób.

Zapewnił jednak, że policja oraz służby bezpieczeństwa będą czujnie obserwować działania islamisty, aby powstrzymać go przed dalszym nawoływaniem do nienawiści i przemocy. Śledczy korzystać będą m.in. z lokalizatorów GPS, a na temat działań imama po wyjściu na wolność będą przeprowadzane wywiady środowiskowe.

Kaznodzieja nienawiści? >> 

Stewart podkreślił, że nazywany przez brytyjskie media "kaznodzieją nienawiści" kontrowersyjny imam oraz podobni mu "naprawdę fanatyczni ekstremiści" więzieni na terenie Anglii i Walii wciąż stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa za sprawą swojego "ekstremalnie wypaczonego, niebezpiecznego i przerażającego sposobu patrzenia na świat".

Jednocześnie przyznał, że w przeszłości śledczy mieli często problem ze zgromadzeniem szczegółowego materiału dowodowego, który pozwoliłby na skazanie islamistów na długoletnie więzienie bez możliwości wcześniejszego wyjścia na wolność. Choudary, który jest prawnikiem z wykształcenia, był przywódcą zakazanej w 2010 roku radykalnej grupy o nazwie "Al-Muhajiroun" (Emigranci). Na jego nauczanie powoływało się wielu terrorystów: m.in. jeden z odpowiedzialnych za zamach terrorystyczny na London Bridge w czerwcu 2017 roku, jak i dwaj mężczyźni, którzy w 2013 roku zamordowali żołnierza Lee Rigby'ego.

W przeszłości Choudary nie chciał potępić osób odpowiedzialnych za zamachy bombowe w Londynie w 2005 roku. Z uznaniem wypowiadał się o zamachowcach, którzy przeprowadzili ataki w USA 11 września 2001 roku. Opowiadał się też za przekształceniem Pałacu Buckingham w meczet. Mimo to wcześniej nie był oskarżany o działalność terrorystyczną i wielokrotnie był zapraszany do rozmów przez brytyjskie media, np. telewizję BBC.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W. Brytania: radykalny imam Choudary wyjdzie na wolność w październiku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.