Wszystkie niedziele będą handlowe? W opinii PCHR mogą mocno podnieść PKB
Możliwość swobodnego handlu w niedziele może być jednym z silnych bodźców do wzrostu sprzedaży detalicznej, konsumpcji gospodarstw domowych i polskiego PKB - uważa Polska Rada Centrów Handlowych, która jest za przywróceniem swobody handlu we wszystkie niedziele.
W ubiegłym tygodniu Polska 2050 złożyła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Posłowie ugrupowania zapowiedzieli, że będą namawiać wszystkich koalicjantów do jego poparcia.
Niedzielna sprzedaż zwiększy zatrudnienie
Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) podkreśliła, że docenia inicjatywę na temat przywrócenia możliwości handlu w niedziele. "Po 8 latach postępujących ograniczeń niedzielnego handlu pojawił się projekt regulacji, pozwalający na zmianę obowiązujących obecnie przepisów. PRCH liczy, że ostateczny kształt rozwiązań ustawowych zostanie wypracowany w drodze konsultacji społecznych, do których zaproszone zostaną również organizacje branżowe" - wskazano w stanowisku Rady.
Według PRCH "możliwość swobodnego handlu w niedziele może być jednym z silnych bodźców do wzrostu sprzedaży detalicznej, konsumpcji gospodarstw domowych i polskiego PKB". W ocenie organizacji likwidacja obowiązujących obecnie ograniczeń dot. handlu w niedziele powinna spowodować: wzrost zatrudnienia w handlu; wzrost obrotów całego handlu detalicznego; zwiększone wpływy podatkowe państwa z VAT, PIT i składek na ubezpieczenia społeczne; wzrost ofert zatrudnienia dla osób zainteresowanych pracą w niepełnym wymiarze pracy, np. studentów.
"Jeśli ktoś chce robić zakupy w niedzielę, powinien mieć taką możliwość"
Zwrócono ponadto uwagę na wzrost konsumpcji Polaków, co przełoży się na wzrost PKB.
"Polska Rada Centrów Handlowych od wielu lat opowiada się za przywróceniem swobody handlu we wszystkie niedziele. Klienci powinni mieć wolny wybór i jeśli chcą robić zakupy w niedzielę, powinni mieć taką możliwość. Obiekty handlowe powinny być otwarte w godzinach, które są atrakcyjne dla klientów i najemców. W tej kwestii PRCH wspiera oczekiwania i postulaty najemców, prowadzących działalność w centrach i parkach handlowych. Jednocześnie, zagwarantowane powinno być prawo do odpoczynku dla pracowników handlu" - dodano. Organizacja przypomniała, że w ostatnich kilku latach od zakazu handlu w niedziele odstąpiły Dania, Finlandia i Węgry.
"Uwolnienie" niedziel to zagrożenie dla małych i średnich przedsiębiorców?
W ubiegłym tygodniu inne stanowisko przedstawiła Polska Izba Handlu (PIH), która liczy na zachowanie obecnych przepisów w sprawie zakazu handlu w niedziele. Według PIH aktualne regulacje dotyczące tej kwestii są korzystne dla zdecydowanej większości małych i średnich przedsiębiorców działających w handlu, dla których największym zagrożeniem są duże sieci dyskontowe.
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 członków działających w branży miejsc handlu i usług.
PAP / mł
Skomentuj artykuł