Z kart historii: Powstanie przedwojennej Polonii

Działacze Polskiego Komitetu Plebiscytowego (fot. wikipedia.org,)
inf. wł. / ŁK

Czy jest sens dyskutować z kibicami? Czasami nie warto... Przyjmijmy więc - w ślad za fanami klubu z Bytomia - że 4 stycznia 1920 roku powstała miejscowa Polonia.

Faktycznie: tego dnia odbyło się w Bytomiu spotkanie założycielskie towarzystwa sportowego, które przyjęło nazwę "Polonia". Kontrowersję budzi natomiast związek powstałego w okresie plebiscytowym klubu z tym powołanym do życia po drugiej wojnie światowej, w którym pierwsze skrzypce odgrywali repatrianci ze Wschodu.

Decyzja o ogłoszeniu wśród ludności spornych terenów plebiscytu w sprawie przynależności do Polski lub Niemiec zaktywizowała działaczy polskiego ruchu niepodległościowego. Jeszcze zanim w lutym 1920 roku powstał - koordynujący działania propagandowe - Polski Komitet Plebiscytowy, opowiadających się za przyłączeniem do odradzającego państwa wezwano do tworzenia legalnych organizacji społecznych, także sportowych. Na Śląsku - od 1895 roku - działalność prowadziło Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". I to właśnie członkowie "Sokoła" stali się inicjatorami powołania bytomskiej Polonii. Klub, którego spotkanie założycielskie odbyło się 4 stycznia 1920 roku, liczył sobie dwie sekcje: piłki nożnej oraz zapasów.

Klub przetrwał dwa lata. Po ostatecznym wytyczeniu granicy Bytom znalazł się po niemieckiej stronie i "Polonia" musiała zakończyć działalność. Większość działaczy bytomskiego klubu przeniosła się do założonego w 1926 roku Miechowickiego Klubu Sportowego. Przedwojenna "Polonia" pamiętana jest głównie za sprawą dwóch spotkań: rozegranego w miesiąc od chwili powstania pojedynku z Pogonią Katowice, uznawanego za pierwsze polskie derby Śląska, oraz meczu z Poniatowskim - pierwowzorem GKS Szombierek - określanym mianem pierwszych derbów Bytomia.

Po drugiej wojnie światowej "Polonia" - przy wsparciu przedwojennych działaczy - wróciła na sportową mapę Polski. Był to już jednak inny klub, w którym pierwsze skrzypce odgrywali piłkarze z terenów wschodnich, przejętych przez Związek Radziecki. Początkowo zresztą nazwa klubu brzmieć miała "Pogoń", na pamiątkę lwowskiej drużyny, ale na to nie zgodziły się władze...

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z kart historii: Powstanie przedwojennej Polonii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.