Z województwa łódzkiego widać Tatry! Niebywałe osiągnięcie fotografa
Paweł Kłak, fotograf i pasjonat dalekich obserwacji oraz autor strony "Dalekie widoki" po raz kolejny zaimponował swoimi osiągnięciami. 2 stycznia sfotografował Tatry z niebywałej odległości, a dokładnie z pogranicza województw łódzkiego i świętokrzyskiego.
Sfotografował Tatry z województwa łódzkiego
Na opublikowanych przez Pawła Kłaka zdjęciach widać oddalony o ponad 205 km Mały Gerlach, Gerlach (oddalony o 205 km) czy Łomnicę (oddaloną o 202 km). Poza tym fotograf uchwycił również takie szczyty jak Kieżmarski Szczyt, Durny Szczyt, Baranie Rogi, Śnieżny Szczyt oraz Zadni Gerlach.
Pasjonat dalekich obserwacji wykonał zdjęcia z Wyżyny Przedborskiej, a dokładnie ze wzniesienia Krzemyk (330 m n.p.m.), które znajduje się na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego.
"Wyżyna Przedborska to makroregion naturalny w dorzeczu górnej Pilicy obejmujący fragmenty woj. świętokrzyskiego oraz woj. łódzkiego. Jej najwyższe pasmo – Przedborsko-Małogoskie stanowi wyraźnie zaznaczony w krajobrazie wał, ciągnący się od doliny Pilicy koło Przedborza w kierunku południowo-wschodnim" - czytamy na stronie dalekiewidoki.pl.
Poza Tatrami Kłak sfotografował oddalony o 160 km Beskid Żywiecki w tym Babią Górę.
W rozmowie z Deon.pl Kłak opowiadał o swojej niezwykłej pasji. – Od zawsze interesowało mnie to, co znajdowało się daleko na horyzoncie. Bliska była mi również geografia, szczególnie fizyczna, związana z ukształtowaniem terenu i górskim krajobrazem – mówił.
Tatry można uchwycić telefonem
Zaznaczył także, że do robienia zdjęć obiektom znajdującym się bardzo daleko, nie jest potrzebny bardzo drogi sprzęt, a czasami wystarczy zwykły telefon.
– Sporo osób myśli, że do dalekich obserwacji potrzebny jest drogi sprzęt jak np. teleobiektyw. Okazuje się natomiast, że odległe obiekty można fotografować nawet smartfonem. Dobrym przykładem miejsca, z którego się to udaje, są wspomniane wcześniej Góry Świętokrzyskie - według mnie najlepsze miejsce w Polsce do dalekich obserwacji. Znajduje się tam sporo punktów widokowych, z których można zobaczyć obiekty odległe nawet o 200 kilometrów – zauważył.
Paweł Kłak jest autorem wielu przełomowych zdjęć w dziedzinie dalekich obserwacji. Jako pierwszy sfotografował Tatry z Jasnej Góry, a także udało mu się uchwycić Warszawę z Gór Świętokrzyskich.
Źródło: dalekiewidoki.pl / tk
Skomentuj artykuł