Zbigniew Ziobro wrócił do polityki. Zapowiada stawienie się przed komisją

fot. PAP/Tomasz Gzell
PAP / Onet / red

Były minister sprawiedliwości i poseł PiS, Zbigniew Ziobro, zapowiedział udział w posiedzeniu komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, które odbędzie się 3 grudnia. Komisja rozpatrzy wniosek prokuratora generalnego Adama Bodnara o zgodę na jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przed komisję śledczą ds. Pegasusa. Wniosek ten trafił do Sejmu 22 listopada​.

  • Zbigniew Ziobro ma stawić się 3 grudnia przed komisją regulaminową w sprawie wniosku o jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przed komisję ds. Pegasusa.
  • Po raz pierwszy od miesięcy Ziobro zabrał głos publicznie, krytykując działania służb, które przeszukały jego dom, określając je jako „spektakl bandytyzmu i bezprawia”.
  • Polityk przeszedł serię operacji onkologicznych, lecz nadal zmaga się z komplikacjami zdrowotnymi. Zapowiedział jednak gotowość do powrotu na scenę polityczną.
  • Posłowie KO zarzucają Ziobrze unikanie odpowiedzialności, zapowiadając wniosek o uchylenie jego immunitetu w przypadku nieobecności na przesłuchaniu.
  • Sprawa wywołała liczne komentarze, podzielone między zwolenników Ziobry, wskazujących na motywy polityczne działań służb, a jego krytykami, postulującymi konieczność wyjaśnienia zarzutów.

Publiczne wystąpienie po długiej przerwie

Ziobro, który od dłuższego czasu zmaga się z nowotworem przełyku, przerwał leczenie w Belgii i po raz pierwszy od miesięcy zabrał głos w rozmowie z mediami. Na konferencji prasowej przed swoim domem skrytykował działania służb, nazywając je „spektaklem bandytyzmu i bezprawia”. Według niego, przeszukanie jego domu miało charakter polityczny i było próbą zdyskredytowania jego osoby w kontekście działań komisji śledczej ds. Pegasusa. Skierował też zarzuty w stronę Donalda Tuska i Adama Bodnara, oskarżając ich o polityczne motywacje​.

Stan zdrowia byłego ministra

Zbigniew Ziobro przeszedł serię poważnych operacji związanych z leczeniem nowotworu, w tym usunięcie części przełyku i żołądka. Jego rekonwalescencja przebiegała głównie za granicą. Ostatnio przeszedł zabieg poszerzenia żołądka, który poprawił jego kondycję, lecz wciąż boryka się z komplikacjami zdrowotnymi. Beata Kempa poinformowała, że być może konieczna będzie kolejna operacja. Mimo to polityk odzyskuje siły i deklaruje gotowość do działania na scenie politycznej​.

Kontrowersje wokół absencji na komisjach

Zbigniew Ziobro już kilkukrotnie nie stawił się przed komisją ds. Pegasusa, powołując się na problemy zdrowotne. Jego nieobecności wzbudziły krytykę ze strony opozycji, która zarzuca mu unikanie odpowiedzialności. Witold Zembaczyński z KO zapowiedział zdecydowane kroki prawne w przypadku kolejnego braku obecności Ziobry na posiedzeniu. Komisja będzie wnioskować o uchylenie jego immunitetu, co mogłoby umożliwić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie​.

DEON.PL POLECA


Komentarze i reakcje polityczne

Zarówno działania służb, jak i publiczne wystąpienia Ziobry wywołały szeroką dyskusję w mediach i sieci społecznościowej. Politycy różnych ugrupowań wyrażali odmienne opinie na temat legalności i celowości tych działań. Zwolennicy Ziobry uważają je za przejaw politycznych represji, podczas gdy przeciwnicy podkreślają konieczność wyjaśnienia spraw związanych z Funduszem Sprawiedliwości oraz Pegasusem​.

Podsumowanie:

Sytuacja Zbigniewa Ziobry jest istotnym tematem w polskiej polityce, łączącym kwestie zdrowotne, prawne i polityczne. Jego obecność na posiedzeniu komisji regulaminowej może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu sprawy Pegasusa. Wyraźny podział opinii publicznej wokół Ziobry ukazuje rosnące napięcia polityczne, a także wpływ kontrowersji na odbiór działań organów ścigania w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zbigniew Ziobro wrócił do polityki. Zapowiada stawienie się przed komisją
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.