Czy akt pokuty na mszy odpuszcza grzechy? Jezuita wyjaśnia tajemnice mszy świętej

o. Paweł Kowalski SJ. Źródło: YT
Paweł Kowalski SJ / YouTube /  mł

Czy akt pokuty na mszy odpuszcza grzechy? Czy wchodząc z kościoła, trzeba się przeżegnać wodą święconą? Kiedy dokładnie chleb zmienia się w Ciało Chrystusa? Na te i inne pytania postanowił odpowiedzieć jezuita, o. Paweł Kowalski SJ.

W nagraniu opublikowanym na swoim youtube'owym kanale duszpasterz udziela kilku wskazówek, które pomogą pełniej i głębiej przeżyć czas Eucharystii. Rozwiewa też wątpliwości dotyczące czynności wykonywanych niemal odruchowo, ale - jak się okazuje - zupełnie niepotrzebnych.

Znak krzyża wodą święconą po mszy? "To nie ma sensu"

- To nie ma żadnego sensu, żeby robić znak krzyża po mszy świętej, używając wody święconej. Jaki jest sens tego znaku? Ma ci przypomnieć, gdy wchodzisz na mszę, że jesteś ochrzczony w imię Trójcy Świętej, jesteś członkiem wspólnoty i wchodzisz do Kościoła, który jest wspólnotą - mówi o. Kowalski SJ.

DEON.PL POLECA

Jak dodaje, podczas mszy mamy do czynienia z dwoma rodzajami znaku krzyża, które mają różne znaczenie.

- Msza rozpoczyna się od znaku krzyża, który oznacza, że Chrystus schodzi z nieba na ziemię i przeprowadza nas z marności do chwały. To się dzieje właśnie podczas mszy świętej. Drugi rodzaj znaku krzyża robimy przed Ewangelią - na czole, ustach i sercu. Chodzi o to, by Bóg był obecny w moich myślach, w moich słowach, by każde moje słowo Jego chwaliło i żeby wszystko, co się dzieje w moim sercu, było na Jego większą chwałę - wyjaśnia jezuita.

Czy akt pokuty podczas mszy świętej odpuszcza grzechy?

To dla niektórych dość kontrowersyjne stwierdzenie, ale Kościół wypowiada się na ten temat konkretnie. Jego niezrozumienie prowadzi czasem do nadużycia i niegodnego przyjmowania komunii, a niewiedza na ten temat sprawia z kolei, że wierzący nie mający na sumieniu ciężkiego grzechu wypominają sobie grzechy lekkie i nie czują się godni, by przystąpić do komunii, na czym duchowo tracą. Jak jest naprawdę?

- Akt pokuty odpuszcza wszystkie grzechy, ale lekkie. By mieć odpuszczenie grzechów ciężkich, musimy iść do spowiedzi - wyjaśnia o. Kowalski.

Po co ksiądz mówi: "W górę serca"?

Podczas mszy ksiądz mówi: "W górę serca" - a wierni odpowiadają: "Wznosimy je do Pana". To wezwanie, do którego tak przywykliśmy, że nie zastanawiamy się w ogóle, dlaczego jest w mszale i o co w nim chodzi. Tymczasem wyjaśnienie jest bardzo proste i bardzo praktyczne.

- Chodzi o to, że musimy się na mszy świętej ogarnąć - bo łatwo jest stracić obecność, uwagę, myślami odpłynąć. To wezwanie, "w górę serca" ma nam przypomnieć, że dzieją się tu sprawy boskie, żeby nas nic nie obciążało, żebyśmy Bogu oddali każdy nasz smutek, rozproszenie - mówi duszpasterz.

Kiedy wino zmienia się w Krew, a chleb w Ciało Chrystusa?

Kiedy dokładnie następuje przeistoczenie? To pytanie zadaje sobie czasem każdy, niezależnie od wieku. Czy Kościół wskazuje dokładny moment, w którym wino staje się Krwią, a opłatek - Ciałem Pana Jezusa?

- Kiedy dokładnie wino zmienia się w Krew, a chleb w Ciało Jezusa? Tak naprawdę nie wiemy - przyznaje o. Kowalski. - Ale wiemy, że jest taki moment, gdy ksiądz bierze patenę i kielich i mówi: "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie..." - i w tym momencie na pewno już jest Jezus.

Skąd się wzięły słowa "Oto Baranek Boży"? Posłuchaj:

Źródło: YouTube.com / Paweł Kowalski SJ / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy akt pokuty na mszy odpuszcza grzechy? Jezuita wyjaśnia tajemnice mszy świętej
Komentarze (11)
AJ
Agata Jakubowska
7 czerwca 2023, 07:36
W Biblii wyszczególnione mamy dwa rodzaje grzechów, te które sprowadzają śmierć i te, które nie sprowadzają śmierci. Pan Jezus po Zmartwychwstaniu uczniom dał nakaz wziąć Ducha Świętego i komu odpuścicie będzie odpuszczone, komu zatrzymacie będzie zatrzmane, powiedziane do apostołów będących przy stolePana trzymający chleb w rękach i pili wino za lud im powierzony. Grzechy lekkie zmyte są na początku mszy Świętej, ale również przy okazji spowiedzi trzeba je wyznać, bo są jak wąż wchodzą powoli i niekontrolowane doprowadzają do grzechu ciężkiego, który sprowadza śmierć Jezusa w nas.
JP
Jarek Pawlak
2 czerwca 2023, 17:10
Czy coś co my robimy gładzi jakiś grzech? A może to nie my, lecz Jezus Chrystus, 2000 lat temu, na krzyżu, przelewając za nas Swoją krew spłacił wszelkie należności związane z każdym grzechem? Po co cierpiał Chrystus? Jak przyjmuje się Dar Jezusa Chrystusa? Jak się go odrzuca? Jest napisane że jesteśmy zbawieni z łaski Boga, przez wiarę w dokonane dzieło Chrystusa. Nic co robimy nie gładzi grzechu.
ET
~Ewa T
2 czerwca 2023, 11:19
Kiedy żegnamy się wodą święconą, dostajemy ochronę przed złym; przynosi to też ulgę duszom czyścowym, które czekają w kościele- ale co tam ksiądz jezuita "wie lepiej".
PM
~Patrycja Markiewicz
2 czerwca 2023, 05:37
Smutne, że ksiądz Jezuita tak mało wie... jak można powiedzieć że nie wiemy kiedy następuje przeistoczenie, kapłan wzosząc Hostie, a nastepnie kielich wystawia do adoracji wiernych Ciało i Krew Jezusa, więc już przeistoczony chleb i wino. Konsekracja następuje w momencie przytoczenia słów Pana "to jest Ciało Moje... to jest Krew Moja..."
DK
~Damian Kowalski
1 czerwca 2023, 23:39
Nie wiem czego uczą w tych Seminariach ale ksiądz z tego filmiku ma elementarne braki w wiedzy teologicznej. Reformę Kościoła trzeba zacząć od nauczania solidnego teologii. Dramat.
MK
~Marek Kominski
1 czerwca 2023, 13:11
Czy żołnierz na wojnie grzeszy? Przecież jeżeli nie będzie zabijaj na rozkaz to sam zginie albo zostanie ukarany przez swoich dowódców. Bez względu na to czy państwo jest agresorem lub się broni
AJ
Agata Jakubowska
7 czerwca 2023, 07:39
Grzech ciężki kościół wyjaśnia, że jest to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania Bożego lub kościelnego. A więc jeśli dobrowolnie nie poszedł na wolne i dobrowolnie nie zabił, to nie ma grzechu ciężkiego, tylko lekki.
RN
Ryszard Nowak
1 czerwca 2023, 10:05
Proszę księdza śmiem twierdzić, że wiemy kiedy chleb zmienia się w Ciało, a wino w Krew Chrystusa. Jest to dokładnie w momencie gdy kapłan wypowiada słowa konsekracji: " Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy ..." dalej ksiądz zna tekst.
KP
~katolik pomniejszego płazu
1 czerwca 2023, 16:41
a konkretnie "to jest Ciało Moje", "to jest kielich Krwi Mojej"
KM
~Krzysztof Maksymilian OPs D
31 maja 2023, 19:29
Jak by nie patrzeć żegnanie się wodą święconą przy wejściu i wyjściu nie jest grzechem. Ja w domu mam przy drzwiach i jak wychodzę z rana żegnam się. Słowa w górę serca na Mszy Świętej to głębsza symbolika jak to co tłumaczy ten ksiądz. Każdy gest na Mszy ma swoją symbolikę. Np. na Baranku Boży , kapłan łamie hostię tzn. Jezus umiera.
AE
Anna Elżbieta
2 czerwca 2023, 15:04
Wiadomo, że robienie znaku krzyża nie jest grzechem. Chodzi tylko o to, żeby to, co robimy, miało sens :). Żeby nie robić znaku krzyża bezmyślnie.