Liczba wydarzeń, pokazów, koncertów i spotkań w czasie tego tygodnia Światowych Dni Młodzieży jest tak duża, że trudno odwiedzić każde z nich. Dlatego przygotowaliśmy dla was krótki poradnik, który pozwoli skupić się na tych - naszym zdaniem - najciekawszych.
1) Wspólnota Sant'Egidio z Warszawy
Ruch ludzi świeckich, do którego należy ponad 50.000 osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę biednym w Rzymie, we Włoszech oraz w ponad 70 krajach. Lokalne wspólnoty żyją rozproszone po całym świecie, jednak każda z nich posiada ten sam fundament oparty na modlitwie, przekazywaniu Ewangelii, solidarności z biednymi, ekumenizmie i dialogu.
W czasie ŚDM organizują przedsięwzięcia:
Modlitwa o Pokój z uchodźcami z Syrii - środa 27 lipca, godz. 19-20.30, kościół NMP z Lourdes, ul. Misjonarska 37
Każdego dnia docierają do nas obrazy wojen toczących się w zbyt wielu miejscach na świecie. Nie chcemy stawać się wobec nich obojętni i bezradni - chcemy wołać do Pana o pokój wymieniając w modlitwie wszystkie te miejsca, w których toczą się wojny i konflikty, gdzie ludzie cierpią w wyniku nieustannego terroru i prześladowań. Będziemy się modlić za Syrię, Ukrainę, Nigerię, Salwador, Pakistan i wiele innych miejsc na mapie świata, gdzie wydaje się królować zło. Wierzymy, że - jak powiedział do naszej Wspólnoty papież Franciszek - "modlitwa jest bronią, którą mamy, aby dotykać serca Boga". Po Modlitwie o Pokój będzie można usłyszeć świadectwa młodych ludzi pochodzących z Pakistanu, Syrii oraz Ukrainy.
Sant’Egidio 3P: prayer, poor, peace - piątek 29 lipca, godz. 14-16, kościół NMP z Lourdes, ul. Misjonarska 37
Chciałbyś zrobić coś dla ubogich, których spotykasz na ulicach swojego miasta, ale nie bardzo wiesz jak? Obchodzi Cię to, co dzieje się na świecie? Wierzysz, że Ewangelia może zmieniać ludzi i historię? To spotkanie jest dla Ciebie. Młodzi ludzie z kilku krajów Europy, Afryki, Azji i Ameryki Południowej będą opowiadać o swojej przyjaźni z ubogimi, o sile modlitwy i miłosierdzia oraz o potrzebie pokoju w miejscach, w których żyją. W czasie spotkania będzie można między innymi usłyszeć o uchodźcach przyjmowanych w Rzymie dzięki korytarzom humanitarnym, o Wigilii z Ubogimi w Warszawie oraz dzieciach z biednych przedmieść Buenos Aires.
Prayer, poor, peace - tak charyzmat Wspólnoty Sant’Egidio określił w skrócie papież Franciszek. Przyjaźń i solidarność z ubogimi: bezdomnymi, dziećmi ulicy, imigrantami i uchodźcami, więźniami, osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi, połączone z życiem modlitwą i Ewangelią oraz troską o pokój na świecie, a także zapał ewangelizacyjny i otwarcie na ekumenizm i dialog międzyreligijny charakteryzują wszystkie wspólnoty Sant’Egidio na świecie. Jest to ruch świeckich powstały w Rzymie w 1968 roku na fali Soboru Watykańskiego II z inicjatywy Andrei Riccardiego i obecny dziś w 75 krajach świata, także w Polsce.
Modlitwa o Pokój oraz spotkanie "Sant’Egidio 3P: prayer, poor, peace" będą tłumaczone na następujące języki: polski, angielski, włoski i hiszpański oraz animowane przez młodych ludzi pochodzących z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
Dołącz do wydarzeń na Facebooku
2) Wspólnota Taizé
Wspólnota Taizé liczy ponad stu braci. Są wśród nich katolicy i ewangelicy różnych Kościołów. Bracia pochodzą z około 30 krajów. Samo istnienie Wspólnoty jest już znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi narodami. Bracia żyją z własnej pracy. Nie przyjmują żadnych darowizn.
Modlitwy ze śpiewami z Taizé w Krakowie - bracia Wspólnoty z Taizé będą na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu 2016 roku. Brat Alois będzie tam od 26 do 31 lipca.
Od poniedziałku 25-go do piątku 29-go lipca modlitwy ze śpiewami z Taizé będą animowane przez braci w Krakowie, w kościele św. Szczepana, ul. Henryka Sienkiewicza 19.
Plan codziennych modlitw:
- Poniedziałek 25.07 - 18:30, 20:00
- Wtorek 26.07 - 10:00, 12:00, 14:00
- Środa 27.07 - 14:00, 16:00, 18:30, 20:00, 21:30
- Czwartek 28.07 - 14:00, 20:00, 21:30
- Piątek 29.07 - 14:00, 20:00, 21:30
Pomiędzy modlitwami kościół św. Szczepana będzie miejscem ciszy. Bracia będą cały czas na miejscu, by przyjmować i słuchać młodych, którzy chcieliby indywidualnie porozmawiać.
- Kto będzie miał ochotę chwilkę się zatrzymać, pomyśleć, powierzyć Panu Jezusowi swoje pytania, problemy, może tutaj przyjść. I będą tutaj też bracia z Taizé, żeby wysłuchać, żeby chwilkę z nimi porozmawiać i w ten sposób otworzyć jeszcze bardziej swoje serce na miłosierdzie Boże - mówi brat Marek ze Wspólnoty z Taizé.
Wydarzenie na Facebooku
3) Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie
Wspólnoty Jerozolimskie narodziły się z inicjatywy ojca Pierre-Marie Delfieux oraz kardynała François Marty, ówczesnego arcybiskupa Paryża w 1975 roku, w sercu ruchu odnowy, jaka nastąpiła po Soborze Watykańskim II. Gromadzą mnichów, mniszki i osoby świeckie pragnące, zgodnie z własnym charyzmatem i powołaniem, dzielić tę samą duchowość zapraszającą ich do życia "w sercu miast, w sercu Boga".
W czasie ŚDM będą sprawować jutrznię codziennie od wtorku do piątku o godz. 8.00 oraz kompletę od wtorku do czwartku o godz. 20.30 w jezuickim kościele św. Barbary (tuż za Bazyliką Mariacką). Wszystkie modlitwy będą wielojęzyczne.
Skomentuj artykuł