Dzisiaj rozpoczyna się jedno z największych świąt muzułmańskich - Hadżdż. Miliony wyznawców Allaha rozpoczyna coroczną pielgrzymkę do Mekki. Według Koranu, każdy pobożny Muzułmanin, musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu.
Hadżdż trwa kilka dni, w trakcie którego każdy muzułmanin siedmiokrotne okrąża Ka’be. Jest to monumentalny relikwiarz o wysokości 15 metrów, długości 12 metrów i szerokości 10 metrów, zbudowany na planie czworokątu. Jego narożniki zwrócone są w cztery strony świata. We wschodni narożnik świątyni, na wysokości 1,5 metrów, wmurowany jest święty kamień Hadżar. Ka'ba nakryta jest haftowaną złotymi wersetami z Koranu, czarną, a w okresie hadżdżu białą osłoną z jedwabiu zwaną kiswa. Na jednej ze ścian, na wysokości około 2 metrów znajdują się drzwi. Prowadzą one do pustej komnaty, której ściany są zdobione wieloma napisami i rozświetlone złotymi oraz srebrnymi lampami.
Obowiązkiem każdego wyznawcy Allaha w czasie pobytu w Mekce są również dwie tradycyjne podróże. Jedna, tak zwana "mała pielgrzymka". Jest to krótki i śpieszny marsz do źródła Zamzam. Nawiązuje on do chwil, kiedy Hagar wypędzona przez Abrahama z synkiem Izmaelem szukała jak oszalała wody. "Duża pielgrzymka" to dwudniowa wyprawa na pustynię dla upamiętnienia podjętej przez Abrahama próby złożenia Bogu w ofierze własnego syna, co częściowo odpowiada historii z Księgi Rodzaju. Na koniec hadżdżu przypadają trzy dni świąteczne oraz ostatnia wizyta przy Ka’bie.
Jak zaświadczają osoby, które odbyły hadżdż, jest to doświadczenie nad wyraz poruszające, nie tylko dlatego, że wykonywane czynności nawiązują do świętych wydarzeń z przeszłości, ale i ze względu na rodzące się przy tej okazji poczucie wspólnoty ze współwyznawcami z całego świata. Pielgrzymi, w jednakowych strojach, osłonięci jedynie swoimi namiotami, cierpią tak samo od dziennych upałów i nocnych chłodów, jedzą nawet to samo, ponieważ bogaci dzielą się strawą z biednymi. Hadżdż, podobnie jak piątkowa zbiorowa modlitwa w meczecie i post w miesiącu ramadan, umacnia wspólnotowy charakter islamu – i jest to niezwykle istotna cecha muzułmańskiej tradycji.
Hadżdż kończy się Świętem Ofiary, Id al-Adha, połączonym z modłami i wymianą darów w społeczności muzułmańskiej. To święto oraz Id al-Fitr czyli Święto Zakończenia Ramadanu są najważniejszymi w kalendarzu muzułmańskim.
W poprzednich stuleciach hadżdż był bardzo trudnym przedsięwzięciem. Współcześnie Arabia Saudyjska zapewnia milionom ludzi wodę, nowoczesny transport i najlepsze warunki sanitarne.
Skomentuj artykuł