Czy tradycja jest dobra? - Mk 7, 1-13

(fot. SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget / flickr.com)
Mieczysław Łusiak SJ

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nieumytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść.

I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.

Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?"

DEON.PL POLECA

Odpowiedział im: "Słusznie prorok Izajasz powiedział o was obłudnikach, jak jest napisane: «Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad, podanych przez ludzi». Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie".

I mówił do nich: "Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: «Czcij ojca swego i matkę swoją» oraz: «Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie». A wy mówicie: «Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie», to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki: I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie".

Komentarz do Ewangelii:

Tradycja jest z natury czymś dobrym, ale nie może być ważniejsza od samego dobra, któremu powinna służyć. Najważniejsze jest dobro człowieka. To ono czyni tradycję "świętą", czyli godną kultywowania. Tradycja powinna służyć dobru człowieka i powinna pomagać nam w byciu dobrymi. Jeśli tak nie jest, to staje się niepotrzebna i powinna być odrzucona.

Dziś często odrzuca się tradycję tylko dlatego, że jest "stara". To niestety oznacza często rezygnację z bardzo konkretnego dobra. Dobro bowiem jest tym prawdziwsze, im jest "starsze", bo jeśli jest stare, to znaczy, że jest sprawdzone. Nie znaczy to, że nie należy szukać "nowego" dobra. Należy, ale nie kosztem "starego", tylko w zgodzie z nim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy tradycja jest dobra? - Mk 7, 1-13
Komentarze (4)
LS
le sz
12 lutego 2013, 20:15
Należałoby przede wszystkim zaznaczyć, że tradycja o której mowa w czytaniu (i mam nadzieję, że w komentarzu również) to zupełnie co innego niż Tradycja (Tradycja Apostolska) o której mówi się jako o przekazie depozytu wiary. Bo tradycja o której mówi czytanie i komentarz do niego to są zachowywane zwyczaje ludzkie, a Tradycja jako przekaz depozytu wiary to niespisany wierny wyraz Objawienia Bożego.
P
przyjaciel
12 lutego 2013, 17:17
Człowiekiem być - komu zależy na tym? Jedni się nadmą cynizmem, kpiną z tego, co dawne. Mało - z tego, co z natury. Drudzy obleką się w szaty tradycji. By błyszczeć, by odgrywać autorytet przed prostym, potulnym ludem. Ot, sposoby zamącić w głowie w sentymentach... tym, co nie myślą.
Maria
12 lutego 2013, 13:42
Krew?… ręce nią splamione! Myję, zmyć nie mogę; Ukrywam je za sobą, Płaczę z Bogiem!.. Śpiewać? nie jestem w stanie, Stoję i szloch tłumię... Przerywa Boga spanie Płacz! to umiem... Chór pieśnią chwałę wznosi, Śpiew słychać za progiem. O! przemień łzy w radości Boga Słowem!... Krew Jego, gdy dorośnie - To krzyż naszych sumień... Golgotą się rozpocznie Szczęścia strumień! W odpowiedzi na wiersz C.K.Norwida - "Czemu nie w chórze?". Obmyjmy to, co jest w nas nieczyste,
T
tomek1984
12 lutego 2013, 10:35
Jakże ta dzisiejsza Ewangelia pieknie koresponduje z aktualnymi wydarzeniami:)