O Sądzie Ostatecznym - J 3, 16-21

Mieczysław Łusiak SJ

Jezus powiedział do Nikodema: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.

A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu".

Sąd Ostateczny nie polega na tym, że Bóg otwiera wielką księgę, w której zapisane są nasze dobre i złe uczynki i wyrok zapada w zależności od tego, których uczynków jest więcej. "Sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki". Nie po to Bóg umarł na krzyżu za nasze grzechy, by potem te grzechy liczyć. Kto jednak nienawidzi Bożego światła, ten nie może zamieszkać na zawsze w Niebie, gdzie człowiekowi ciągle towarzyszy Boże światło.

DEON.PL POLECA

Pokochajmy więc Boże światło, czyli prawdę. Prawda nas wyzwoli od grzechu i win. Tylko ona doprowadzi nas do Nieba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O Sądzie Ostatecznym - J 3, 16-21
Komentarze (11)
T
tk
19 kwietnia 2012, 09:20
miałam na myśli Bożą dokładność w starzaniu świata, który niezmiennie trwa i pomyslałam, ze w związku z tym i my powinniśmy starać się być dokładni i wsłuchiwać się ze zrozumieniem w słowa; odpust zupełny, odpuszczanie kar i win, msza św. za zmarłego - czym ona skutkuje, ale teraz myślę, że skoro największym przymiotem Boga jest miłosierdzie, a nie dokładność, a to wszystko tonie w bezmiarze Miłosierdzia Jego.
T
tk
18 kwietnia 2012, 23:09
wycofuję pytania - były głupie
A
albion
18 kwietnia 2012, 21:02
nie spłycajmy, takimi tanimi komentarzami. Bóg jest miłosierny, ale nie głupi. Ezechiel się kłania.
E
emigrantka
18 kwietnia 2012, 16:47
@odpusty Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) udziela się w granicach Polski wiernemu,  Czy mozesz mi wyjasnic ostatnia czesc zdania.
E
emigrantka
18 kwietnia 2012, 16:46
@odpusty Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) udziela się w granicach Polski wiernemu,  Czy mozesz mi wyjasnic ostatnia czesc zdania.
E
emigrantka
18 kwietnia 2012, 16:45
@ odpusty Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) udziela się w granicach Polski wiernemu,  Czy mozesz mi wyjasnic ostatnia czesc zdania.
Jadwiga Krywult
18 kwietnia 2012, 09:39
Mny, zauważ, że Tk ofiarował odpust babci albo tacie i nie życzy sobie, żeby coś innego się z nim działo, Pana Boga ma za buchaltera skrupulatnie księgującego paciorki. Wiem, że nie zauważysz tego, bo taki Tk może mącić, wypisuje głupty, ale, 'prawdziwy katolik' tak czy siak zaatakuje Kingę. Uważąj, bo może będziesz się za to w piekle smażył i żadne odpusty Ci nie pomogą.
M
mny
18 kwietnia 2012, 09:31
Kinga, jeżeli tacie lub babci odpust nie jest potrzebny, to ta łaska spływa na inne dusze potrzebujące, to jest gdzieś napisane, to nie idzie w próżność, odpusty można ofiarować komuś, jest to chyba napisane w Dzienniczku Siostry Faustyny lub u innego świętego i o tym mówią księża, najlepiej jak sie wypowie ksiądz, zauważyłem że wpisujesz tutaj posty żeby mącić.
O
odpusty
18 kwietnia 2012, 08:53
Penitencjaria Apostolska poprzez dwa dekrety wydane w 2002 r. ustanowiła także odpusty związane z kultem Miłosierdzia Bożego: Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny. W innych zaś okolicznościach odpust będzie cząstkowy. Udziela się odpustu zupełnego na zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach papieskich) wiernemu, który w II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, weźmie udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówi przed Najświętszym Sakramentem Eucharystii, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwę Ojcze nasz i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. Jezu Miłosierny, ufam Tobie). Udziela się odpustu cząstkowego wiernemu, który - przynajmniej z sercem skruszonym - skieruje do Pana Jezusa Miłosiernego jedno z prawnie zatwierdzonych pobożnych wezwań. Ponadto marynarze, którzy wykonują swoje obowiązki na niezmierzonych obszarach mórz; niezliczeni bracia, których tragedie wojenne, wydarzenia polityczne, uciążliwe warunki naturalne i inne podobne przyczyny zmusiły do opuszczenia rodzinnej ziemi; chorzy i ich opiekunowie oraz ci wszyscy, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domów lub wykonują pilnie potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, jeśli wyrzekając się całkowicie jakiegokolwiek grzechu, jak to zostało powiedziane powyżej, i z zamiarem spełnienia - gdy tylko będzie to możliwe - trzech zwykłych warunków, odmówią przed świętym wizerunkiem naszego Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę Ojcze nasz i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. Jezu Miłosierny, ufam Tobie). Gdyby nawet to nie było możliwe, tego samego dnia będą mogli uzyskać odpust zupełny ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi, spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu otrzymania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienia spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując zarazem postanowienie, że spełnią oni trzy przepisane warunki uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe.
Jadwiga Krywult
18 kwietnia 2012, 08:44
Tk, kpisaz czy o drogę pytasz ? Zadaj jeszcze pytanie, co się stanie z Twoim odpustem, jeżeli tacie i/lub babci nie jest on potrzebny.
T
tk
18 kwietnia 2012, 08:32
Czy w Święto Miłosierdzia Bożego otrzymujemy odpuszczenie kar i win za siebie czy można ofiarować za konkretnego zmarłego? Czy jeżeli w Święto Miłosierdzia Bożego odprawiana jest msza św. za jednego zmarłego to on dostępuje odpuszczenia kar i win i ja też przez uczestnictwo i na mocy tego święta po spełnieniu potrzebnych warunków? Czy jeżeli w w/w dniu msza św. była odprawiana za mojego tatę, a w sobotę przed świętem przyśniła mi się śp babcia, to czy mogłam "przysługujący" mi odpust ofiarować babci?