Recepta na samotność - Łk 8, 19-21

(fot. Bert Kaufmann / (CC BY 2.0) / flickr.com)
Mieczysław Łusiak SJ

"Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je".

Przyszli do Jezusa Jego matka i bracia, lecz nie mogli się dostać do Niego z powodu tłumu. Oznajmiono Mu: "Twoja matka i bracia stoją na dworze i chce się widzieć z Tobą". Lecz On im odpowiedział: "Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je".

Komentarz do Ewangelii

Kogo na ogół określamy mianem "bliski"? Tego, który nam wiele dał, komu wiele zawdzięczamy. A kogo Jezus nazywa swoimi bliskimi - matką i rodzeństwem? Tych, którzy Go słuchają, czyli biorą od Niego to, z czym przyszedł na ten świat. Jeżeli bliskimi staną się dla nas nie ci ludzie, którzy nam coś dają, ale ci, którym my możemy coś dać, wówczas nigdy nie będziemy samotni i zawsze będziemy mieli matkę i rodzeństwo, nawet jeśli ich nie mamy w znaczeniu dosłownym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Recepta na samotność - Łk 8, 19-21
Komentarze (3)
S
Słaba
23 września 2014, 12:44
Jezus mówi tu chyba raczej o bliskości wewnętrznej z Nim - słuchanie i wypełnianie słowa Bożego. Co do dawania i otrzymywania - w dobrej relacji między osobami jest jedno i drugie, choć nie musi to być symetryczne, np. inny dar daje matka dziecku, a inny dzieco matce. Nie jesteśmy samowystarczalni. Nie leży w naszej mocy tylko dawać. I dobrze.
M
Maria
23 września 2014, 12:00
 "Jeżeli bliskimi staną się dla nas nie ci ludzie, którzy nam coś dają, ale ci, którym my możemy coś dać, wówczas nigdy nie będziemy samotni i zawsze będziemy mieli matkę i rodzeństwo, nawet jeśli ich nie mamy w znaczeniu dosłownym." Trudnością  wpadanie w rozżalenie z powodu oddalenia się ludzi zwiazanych uczuciami a jednocześnie udzielanie się tym, którzy tylko tyle są spostrzegani, ze czegoś potrzebują. Nie odmawianie im siebie wtedy powraca do człowieka zyskaniem ich jako przyjaciół i..ponowne zbliżenie się tych, którzy się od nas oddalili. Bóg niczego człowiekowi nie zabiera. Bóg chce tylko żeby człowiek nie był niewolnikiem i innych nie czynił niewolnikami.
A
ala
23 września 2014, 11:18
komentarz absolutnie genialny