Przygotowujesz się do małżeństwa? Episkopat wprowadza zmiany dotyczące przyszłych małżonków

KAI / ml

Wejdą w życie już w przyszłym roku. Sprawdź, co będzie inaczej.

W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” dnia 26 listopada 2019 r. został opublikowany Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

DEON.PL POLECA

Dekret ten, wydany na podstawie i w zgodności z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego i po uzyskaniu recognitio (sprawdzeniu) przez watykańską Kongregację do Spraw Biskupów, zawiera znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego, które jako wyjaśnienie i uzupełnienie przepisów KPK będą obowiązywały od dnia 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie Polski.

Zastąpią one, obwiązujące od trzydziestu lat, przepisy zawarte w Instrukcji KEP o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim w części dotyczącej kanoniczno-prawnego aspektu przygotowania narzeczonych, natomiast kwestie doktrynalne i dotyczące przygotowania duszpasterskiego zawierają inne dokumenty KEP, m.in. Dyrektorium duszpasterstwa rodzin z 2003 r. i dokument przygotowany w 2009 roku przez Radę do Spraw Rodziny pt. Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie.

Nowe przepisy będą stosowane w parafiach, w których odbywa się przygotowanie narzeczonych do zawarcia małżeństwa i mają charakter pastoralny.

Celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, jak również owoców obrad Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia.

Dekret uwzględnia nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami.

Nowe przepisy będą stosowane w parafiach, w których odbywa się przygotowanie narzeczonych do zawarcia małżeństwa i mają charakter pastoralny, gdyż „spotkania proboszcza z narzeczonymi zawsze mają charakter zarówno prawny, jak i duszpasterski – obu tych aspektów nie można od siebie oddzielać ani przeciwstawiać. Dopełnienie formalno-kanonicznych wymogów jest prawdziwą powinnością duszpasterzy, którzy do tej troski są zobowiązani ze sprawiedliwości. Kapłan przygotowujący i dopuszczający narzeczonych do małżeństwa winien mieć moralną pewność, że będzie ono zawarte ważnie i godziwie. Wymaga tego szacunek dla świętości małżeństwa, które w przypadku zawierania go przez dwoje ochrzczonych posiada rangę sakramentalną.”

Dekret zawiera także przepisy dotyczące zebrania i zweryfikowania wymaganych dokumentów. Dołączono również do niego wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa.

Do dekretu ogólnego, pod patronatem Rady Prawnej KEP, przygotowywany jest praktyczny komentarz. Pracę nad nim podjęli ks. dr hab. dr h.c. Leszek Adamowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz ks. dr hab. Piotr Majer, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Całość znowelizowanych przepisów znajdziesz tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowujesz się do małżeństwa? Episkopat wprowadza zmiany dotyczące przyszłych małżonków
Komentarze (5)
MK
~M K
30 listopada 2019, 21:32
Malzenstwo jest sakramentem nie odwracalnym, ale co z sakramentem pokuty w przypadku rozwodu??dlaczego rozwodnikom nie sa odpuszczane grzechy?czy Pan Jezus tego by chcial?
MK
~M. K..
4 grudnia 2019, 00:26
To Pan Jezus stwierdził że co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela. Jak człowiek podejmuje decyzję i dokonuje wyboru, to trzeba także ponieść jego konsekwencje. Ślubuje się na dobre i na złe, a nie dopuki jest nam ze sobą dobrze, albo nie poznam kogoś lepszego. Jak ktoś myśli inaczej to niech nie ślubuje i nie niszczy życia drugiej osobie.
KM
~Katolik Małżonek
30 listopada 2019, 13:03
I bardzo dobrze. Warto podjąć czynności mające na celu godne i świadome przyjęcie sakramentu małżeństwa oraz zrozumienie słów przysięgi małżeńskiej (Miłość, Wierność i Uczciwość Małżeńska - bezwarunkowe, a nie, że jak się coś złego, przykrego, dramatycznego zdarzy, to już przysięga nie obowiązuje i można się rozchodzić). Warto też poinstruować narzeczonych, szczególnie zaś narzeczoną, jak powinni wyglądać i zachowywać się w czasie ślubu oraz czego odnośnie wyglądu i zachowania powinni wymagać od swoich gości (myślę, że skąpo lub wyzywająco ubrane kobiety nie powinny być wpuszczane do kościoła, bo to Dom Boży, a nie rewia, sala dancingowa, czy plaża; natomiast osoby zakłócające innym uczestnikom udział we mszy świętej powinny być z kościoła grzecznie wypraszane - przede wszystkim chodzi tu o tzw. niewierzących, a "praktykujących").
MZ
~Marcel Z
28 listopada 2019, 21:39
Czy małżonkowie udzielają sobie sakramentu małżeństwa czy kapłan dopuszcza do sakramentu małżeństwa? Coś to jest nie tak.
IG
~Ilona Gołąbek
29 listopada 2019, 20:45
Tak, sakramentu małżeństwa udzielają sobie narzeczeni. Udzielają go sobie przed Bogiem. Ale żeby mogli go sobie udzielić tak aby był wiążący i ważny powinni spełnić konkretne warunki. Czy warunki te zostały dopełnione sprawdza kapłan. Jeśli tak to zezwala on na zawarcie małżeństwa czyli dopuszcza narzeczonych do udzielenia sobie sakramentu.