"Brat Albert.Inspiracje" - nowa książka bpa Grzegorza Rysia

Data rozpoczęcia: 24 marca 2012 godz. 11:00
Data zakończenia: 24 marca 2012 godz. 12:30
Miejscowość: Kraków
Organizator: Zgromadzenie Sióstr Albertynek
Udział: Bezpłatny

Siostry albertynki serdecznie zapraszają na promocję nowej książki o Bracie Albercie ks. bpa Grzegorza Rysia.
Podczas spotkania zapytamy Autora, jak narodził się św. Brat Albert, co inspirowało jego duchowość i posługę?


W spotkaniu, które poprowadzi red. Janusz Poniewierski, weźmie udział także p. prof. Stanisław Rodziński, ks. dr Mirosław Smyrak i s. Agnieszka Koteja, albertynka.
Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy książka poświęcona zakonnikowi – Bratu Albertowi ma coś ważnego do powiedzenia także ludziom świeckim? A z drugiej strony: czy święty, który oddał się posłudze najuboższym, może być mistrzem życia duchowego? Pragniemy także przekonać się, czy książka jest naprawdę nowa – nie tylko z daty wydania, lecz pod względem treści: czy pozwala poznać Brata Alberta w taki sposób, w jaki był on dotąd nieznany?

Spotkanie odbędzie się w sobotę 24 marca 2012 roku o godz. 11.00 w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Loretańskiej 11.

„Ta książka jest i nie jest o Bracie Albercie.

Nie jest jego biografią. Nie jest opowiadaniem o tym, jak się modlił i co robił, jak się zachowywał w konkretnych sytuacjach i jak sobie radził z pokusami. Po pierwsze, o tym napisano już wiele; po drugie, jestem przekonany, iż w refleksji nad świętymi, a tym bardziej w ich naśladowaniu nie chodzi przecież o to, by możliwie najdokładniej przekopiować ich życie – by się zachowywać ‘tak samo, jak oni’. Ich życie nigdy nie stanie się naszym – choćby z racji na odległość czasu czy miejsca…

Jeśli nas pociągają i naprawdę fascynują, to – tak mi się wydaje – lepiej jest zapytać o źródła ich myśli, postaw i duchowości: co pociągało i fascynowało ich samych? Skąd – od kogo – czerpali swoje rozumienie Boga i wiary? Kto / co inspirował(o) samego Brata Alberta? Czy zaczerpnięcie z tych samych źródeł zaspokoi także nasze pragnienie? Czy wsłuchanie się w teksty, które do niego przemawiały, wzbudzi w nas taki sam rezonans? Czy pomoże nam w sobie doszukać się charyzmatu albo przynajmniej wrażliwości, które on w sobie odnalazł i rozpalił?

Nawet jeśli nie - jeśli nie zrozumiemy lepiej samych siebie, to z całą pewnością mamy szansę przynajmniej lepiej zrozumieć jego. I w tym sensie jest to książka o Bracie Albercie”.

(bp G. Ryś)