Dzień Dawcy Szpiku w Galerii Światłocień

Data rozpoczęcia: 18 czerwca 2011 godz. 11:00
Data zakończenia: 18 czerwca 2011 godz. 17:00
Miejscowość: Kraków
Organizator: Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych
Kontakt:
www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl
Udział: Bezpłatny

 

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4ml krwi bądź wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Jest to moment, w którym możemy zrezygnować. Ale chyba lepiej nie rejestrować się, jeśli miałoby się okazać, że wśród prawie 17 000 000 dawców na świecie, to właśnie my możemy uratować komuś życie.
 
W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 200 000 potencjalnych dawców, z czego 135 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 57 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
 
18 czerwca 2011 w Galerii Światłocień w Krakowie odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku, którego celem jest propagowanie idei dawstwa szpiku oraz rejestracja potencjalnych dawców. Od 11:00 do 17:00 będzie można oddać 4ml krwi i zarejestrować się jako potencjalny dawca w bazie Fundacji DKMS Polska.
 
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 18 czerwca 2011r., sobota
Godziny: 11.00 – 17.00
Miejsce: Galeria Światłocień
Adres: ul. Fałata 2, 30-109 Kraków
 
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
 
Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,