Msza św. w ramach Roku Piotra Skargi

Data rozpoczęcia: 12 maja 2012 godz. 20:00
Data zakończenia: 12 maja 2012 godz. 21:30
Miejscowość: Warszawa
Organizator: ks. Aleksander Jacyniak SJ
Kontakt:
jezuici.wa@neostrada.pl
Udział: Bezpłatny

Uroczysta Msza św., wpisana w obchody Roku Piotra Skargi, odbędzie się w sobotę, 12 maja o godzinie 20.00. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, przy ul. Świętojańskiej w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczyć i wygłosi homilię ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup warszawski.

 

Główne obchody Roku Piotra Skargi w świątyni ojców jezuitów na warszawskiej starówce zostały zaplanowane w święto Matki Bożej Łaskawej, które przypada w sobotę 12 maja br.


Uroczystość z udziałem dostojników kościelnych i państwowych rozpocznie odsłonięcie popiersia Piotra Skargi, autorstwa dr Piotra Niemcewicza. Rzeźba jest kopią popiersia Skargi z krakowskiego kościoła Piotra i Pawła, w którym wybitny jezuita jest pochowany. Aktu odsłonięcia dokona kardynał Nycz, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz prowincjał Tomasz Kott SJ.


Podczas Mszy świętej wystąpi Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod dyrekcją profesora Krzysztofa Kusiela - Moroza.


Z okazji Uroczystości Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy wierni zaproszeni są na Msze święte o godzinie: 8.00, 8,30,16.00,17.30, 20.00.

 


***
Z okazji przypadającej w roku 2012 czterechsetnej rocznicy śmierci Piotra Skargi Sejm Rzeczypospolitej przyjął uchwałę stanowiącą Rok 2012 Rokiem Piotra Skargi. Obchody związane są z trzema najważniejszymi wydarzeniami: datą urodzenia Skargi (2 lutego w Grójcu), uroczystością w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie, którego budowę zainicjował Skarga (12 maja), oraz datą jego śmierci (27 września w Krakowie). W ramach obchodów organizowane są seminaria i konferencje naukowe poświęcone osobie Piotra Skargi. Więcej na www.skargapiotr.pl, www.laskawa.pl.


Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 roku w Grójcu pod Warszawą. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1564 roku. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, we Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 roku został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 roku, gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek – Skarga. Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej. Kaznodzieja zmarł w 1612 roku, w Krakowie.