XXII Dzień Modlitwy Młodych

Data rozpoczęcia: 12 listopada 2011
Data zakończenia: 13 listopada 2011
Miejscowość: Gdańsk
Organizator: ks. Jan Uchwat
Kontakt:
Gdańskie Seminarium Duchowne
www.gsd.gda.pl
Udział: Bezpłatny

 

Życie współczesnego człowieka charakteryzuje się nieustanną pogonią za zdobywaniem wykształcenia, sławy, pieniędzy, zaspokojeniem cielesnych przyjemności. Normalne jest, że  towarzyszy temu pośpiech, harmider oraz nieuporządkowanie. Gdzie w tym wszystkim można znaleźć czas dla siebie samego, dla swojej duszy?
 
 

 
Wbrew współczesnym tendencjom i pędzącemu światu wiele ruchów, organizacji i instytucji podejmuje kroki zmierzające do ukazania głębi życia. Jedną z nich jest Wspólnota Gdańskiego Seminarium Duchownego, która w tych dniach kończy przygotowywania XXII Dnia Modlitwy Młodych. Odbędzie się on 12 listopada dla studentów, a 13 dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.
 
Dzień Modlitwy Młodych to wyjątkowy czas, w którym Wspólnota Seminaryjna otwiera swoje drzwi i zaprasza Młodych w swoje progi. Dla nas, jako kleryków Gdańskiego Seminarium, to wydarzenie jest zawsze bardzo ważne, ponieważ to jeden z nielicznych dni w ciągu roku, kiedy „osoby z zewnątrz” mogą spędzić z nami wspólnie czas i odwiedzić nasz dom, odkrywając różne jego interesujące zakamarki.
 
Dzień Młodych stanowi zarówno dla nas, kleryków, jak i dla odwiedzającej nas młodzieży, dobrą okazję do zatrzymania się na chwilę i podjęcia refleksji nad sobą. W ciągu tego dnia możemy doświadczyć, czym jest wspólnota. Spotykamy nowych, ciekawych ludzi, których możemy poznać, porozmawiać, spędzić wspólnie czas. Wspólne przebywanie może przyczynić się do zawierania nowych znajomości i przyjaźni na całe życie.
 
Podczas dnia skupienia poznajemy głębiej i doświadczamy, czym jest modlitwa. Często w codziennym życiu brakuje nam na to czasu. Dzień Modlitwy Młodych przeniknięty jest duchem modlitewnym. W tym roku w sposób szczególny wyrazi się to we wspólnym koncercie ewangelizacyjnym, który poprowadzi zespół Porozumienie. Spotkamy się również z żywym i prawdziwym Jezusem Chrystusem w Najświętszym Sakramencie. Momentem kulminacyjnym i zwieńczeniem tego dnia będzie wspólna Eucharystia. Jest to dobra okazja, żeby wspólnie przeżyć i doświadczyć, że spotkanie z Bogiem jest czymś niezwykłym, niesamowitym i fascynującym.
 
Tegoroczne spotkanie podejmie rozważania na temat ojcostwa. W grupach dyskusyjnych spróbujemy się zastanowić nad istotą ojcostwa, jego różnymi wymiarami, a także kim jest i jaki powinien być ojciec. Hasłem tegorocznych Dni Modlitwy Młodych jest zawołanie „Missionpossible”, wskazującena to, że ojcostwo faktycznie jest misją – nie tylko dla ojców, ale wyzwaniem dla całych rodzin, od żony po dzieci.Czy w dzisiejszym świecie ojcostwo jest misją możliwą do wykonania, czy nie?Wsparciem dla nas będzie konferencja prowadzona przez Pana Jakuba Kornackiego, dotycząca naszego spotkania ze Stwórcą Wszechrzeczy, czyli z naszym Tatą.
 
W imieniu moim własnym, wszystkich moich braci kleryków i Pana Boga zapraszam wszystkich gimnazjalistów, licealistów i studentów z Archidiecezji Gdańskiej i okolic na to spotkanie, 12 lub 13 listopada. Jeżeli czytasz ten artykuł i możesz przyjechać, to na pewno nie jest przypadek! W taki sposób być może Pan Bóg puka do Twojego serca i zaprasza Cię… Do zobaczenia!
 
kl. Łukasz Szymanowski