Alfejusz

Jest to zlatynizowana forma greckiej wersji imienia hebrajskiego Alpha-os lub teoforyczne imię greckie od imienia bóstwa rzecznego w Arkadii, Mersenie i Elidzie. W mitologii greckiej jest synem Okeanosa i Tetydy. Związany jest ściśle z Aretuzą, którą długo ścigał pod ziemią, aż połączył się z nią na Sycylii. Ze starożytności dobrze jest znany Alfejos z Mityleny - epigramatyk z okresu schyłkowego republiki rzymskiej i początku pryncypatu. Jego 10 epigramatów znalazło się w Antologii Palatyńskiej. Pod względem gramatycznym imię pochodzi prawdopodobnie od pierwszej litery alfabetu greckiego i można je interpretować jako 'początkowy' lub od greckiego słowa alf- 'zysk'. Imię mogło się mieszać z łacińskim Alfius pochodzącym z umbryjskiego alfu (łac. albus) 'biały'.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Alphaeius, Alpheius, gr. Alpha-os.

Święci, którzy nosili to imię, słabo zarysowują się na tle zamierzchłych czasów:

Alfejusz, męczennik rzymski, który śmierć miał ponieść z Filadelfiuszem i Cyrynem w r. 251 lub 307-312. Zachowała się Pasja (BHG 57-66), ale wartości historycznej nie posiada. Męczennicy wspominani są 10 maja.

Alfejusz z Pizydii miał być umęczony za Dioklecjana razem z jakimś Markiem, Aleksandrem i Zozymosem. Czczeni są 28 września. O nich także, poza tym, co streszczały synaksaria, nic szczególnego powiedzieć nie potrafimy.

DHGE 2 (1914), 676.

Alfejusz
 obchodzi imieniny