Aryston

Jest to imię pochodzenia greckiego, genetycznie patronimicum lub hipocorosticum od imienia Aristokl-s, Aristeid-s itp. Do członu pierwszego Arist- dodany został formant, podobnie jak w polskich imionach skróconych typu: Sta-ch, Sta-ś, Mił-osz, Mir-ek itp.

W Polsce brak poświadczeń na jego występowanie. W dokumentach piętnastowiecznych (1461) zapisany jest jakiś Aryst, który może być skróceniem dwuczłonowych imion z pierwszym członem Aryst, ale to tylko przypuszczenie.

Odpowiedniki obcojęz.: gr. Aríst-n; łac. Ariston.

Co najmniej czterech świętych występuje w rocznikach kościelnych pod tym imieniem. Wspomnienia niektórych wsparte są na kruchych podstawach. Tu kilka słów o jednym.

Aryston, męczennik z Porto. Widnieje w starożytnych wykazach męczenników rzymskich. Nic nie wiemy jednak o jego osobie ani też okolicznościach męczeństwa. Spóźnieni hagiografowie rzymscy, tak spragnieni łączenia męczenników w grupy, na zasadzie domniemanego pokrewieństwa lub wspólnoty męczeńskich losów, włączyli jakiegoś Arystona w opowieści o męczenniku Sebastianie. Niewątpliwie chodziłoby tu o kogoś zupełnie innego. Bliższą prawdy jest hipoteza dotycząca jego czci: do niego to zapewne odnosi się wzmianka pielgrzyma ze Salzburga (VII w.) o kościele pod wezwaniem Arystona oraz donacja św. Grzegorza Wielkiego na rzecz monasterium S. Aristi. Dniem męczeństwa miał być 13 grudnia.

Aryston
 obchodzi imieniny