Basjan

Jest to imię łacińskie, pierwotnie cognomen utworzone od nazwy własnej Bassus 'grubas, tłuścioch' lub od nazwy miejscowej Basia / Bagia. Cognomen to nosił cezar Heliogobal - Varius Avitus Bassianus.

W Polsce jako imię nie używane.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Bassianus, Basianus, wł. Bassiano.

Dokładne repertoria hagiograficzne wymieniają czterech świętych tego imienia: dwóch męczenników i dwóch wyznawców. Tym, który zdobył większy rozgłos, był jedynie:

Basjan, biskup Lodi. Urodził się prawdopodobnie w Syrakuzach około r. 319. Stąd może powstała potem legenda o miejscowym męczenniku tego samego imienia. Wysłany na studia do Rzymu, poznał jakiegoś kapłana i z jego rąk przyjął chrzest. Wezwany przez ojca do powrotu, schronił się w Rawennie. Tam też został kapłanem. Około r. 373 wezwano go na stolicę biskupią do Lodi. Zbudował bazylikę, którą konsekrował w obecności św. Ambrożego i św. Feliksa z Como. Uczestniczył w synodzie w Akwilei (381), a może także w Mediolanie (390). Razem z Ambrożym podpisał list wysłany do papieża Syrycjusza. W r. 397 uczestniczył w pogrzebie św. Ambrożego. Sam zmarł prawdopodobnie w dniu 19 stycznia 409 r.

Basjan
 obchodzi imieniny