Baudeliusz

Jest to zlatynizowana forma imienia germańskiego, utworzonego w środowisku romańskim. Podstawę imienia stanowi element bald- / baud- 'odważny, śmiały'. Obok formy Baudeliusz występuje oboczna Baudiliusz.

W Polsce nie poświadczone ani w czasach dawnych, ani w nowszych.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Baudelius, Baudilius, fr. Baudel, Baudele, Baudille, Bauzeil, Bauzele, Bauzile, Boil, Boize, Bueil, wł. Baudolino.

Baudeliusz (Bauduliusz, Baudiliusz). Wedle Grzegorza z Tours jego grób w Nîmes już w r. 509 przyciągał tłumy wiernych. Miał być żołnierzem, człowiekiem żonatym, Do Nîmes po to przybył, aby oddać się życiu ascetycznemu. Męczeństwa dostąpił w lesie, w pobliżu miasta. Czy wydarzyło się to w czasie wielkich prześladowań z epoki cesarstwa, czy też pośród jakichś lokalnych zamieszek- Późne pisma hagiograficzne o naszym świętym oraz Grzegorz z Tours (BHL 1043-1047) nie pozwalają odpowiedzieć na te pytania. Męczennika bezpodstawnie wiązano później z innymi, a to nie przyczyniło się do wyjaśnienia kwestii. Czczono go bardzo w Katalonii. W Martyrologium Hieronimiańskim widniał pod dniem 20 maja.

Baudeliusz
 obchodzi imieniny