Epiktet

Imię pochodzenia greckiego - Epíktetos 'właściciel majątku, posiadacz'. Znamy je jako imię filozofa - stoika z Hierapolis we Frygii (55-135), twórcę dzieł: Diatribai EpiktetúEnchiridion Epiktetú.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Epictetus, gr. Epíktetos.

Znów do czynienia mamy z takimi wzmiankami o świętych - a miało ich być co najmniej trzech - które nie poddają się zabiegom historyków i które trudno dlatego jasno wytłumaczyć, umiejscawiając je w czasie i przestrzeni. Przykładowo wystarczy więc wspomnieć o jednym:

Epiktet i Astion, męczennicy. Pierwszy miał być kapłanem, drugi jego uczniem. Zginąć mieli za Dioklecjana na terenie Scytii, względnie w prowincji określanej w cesarstwie jako Moesia Inferior (na prawym brzegu dolnego Dunaju, aż po Morze Czarne). Tak by sugerowała Vita (BHL 2568), która pojawia się w niektórych legendarzach. Nie podlega jednak wątpliwościom, że jest to późny utwór, skomponowany z zapożyczeń i wątków legendarnych. Analizując pierwotne zapisy Martyrologium Hieronimiańskiego, H. Delehaye doszedł do wniosku, że chodzić może wyłącznie o męczenników z hiszpańskiej Meridy (Emerity). Zresztą nic więcej o nich nie wiemy. Wspominano ich 8 lipca.

Epiktet
 obchodzi imieniny