Kuno

Jest to imię skrócone (pieszczotliwe), pochodzące z dwuczłonowego imienia germańskiego Kuonrad / Konrad. Oboczną formą spieszczoną jest Kunz.

W Polsce dobrze znane z -Krzyżaków- H. Sienkiewicza.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Conradus, ang. Conrad, Conrade, Con, Connie, fr. Conrad, niem. Konrad, Conrad, Kuno, Kunz, Kurt, wł. Corrado.

Kilku mężów noszących to imię doczekało się czci oddawanej świętym. Nie należą na ogół do postaci szeroko znanych. Wystarczy dlatego wspomnieć tu o jednym:

Kuno I, arcybiskup Trewiru. Urodził się około r. 1016 w Pfullingen (Wirtembergia), w skromnej rodzinie rycerskiej. Był jednak spokrewniony z Anno II, arcybiskupem Kolonii, i dzięki temu został tam wcześnie prepozytem kapituły. Potem z rąk Henryka IV otrzymał inwestyturę na arcybiskupstwo trewirskie. Nie było to po myśli mieszkańców miasta. Gdy udawał się na intronizację, w Bitburgu został napadnięty przez hrabiego Teodoryka, protektora mieszczan. Uprowadzono go następnie do Ürzig nad Mozą, uwięziono w skalnym lochu, a w końcu okrutnie zamordowano. Teodoryk, biskup Verdun, który w tej okolicy miał swą posiadłość, zabrał ciało zamordowanego i pochował je w Tholey. Tam też wkrótce zaczęto go czcić jako męczennika. Wspomnienie obchodzono w dniu 1 czerwca. Dodajmy, że w niektórych repretoriach Kuno występuje pod pokrewnym imieniem Konrad.

Kuno
 obchodzi imieniny