Mieczysława
Imię żeńskie utworzone od imienia Mieczysław. Jest to imię sztuczne, które upowszechniło się w Polsce w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia złożonego Miecisław / Mietsław, zapisywanego Mieczsław. W wyniku skojarzenia pierwszego członu z mieczem (zamiast z czasownikiem mietać -rzucać-) dziś bywa imię rozumiane jako 'sławna mieczem'. Imię Miecisław poświadczone jest od średniowiecza (1245) i występowało w formach: Miecisław, Miecsław / Mietsław (forma skrócona), Miesław, Masław (np. zm. w r. 1047 cześnik Mieszka II, przywódca buntu na Mazowszu, twórca samodzielnego Księstwa Mazowieckiego, pokonany przez Kazimierza Odnowiciela), Mieszko.
Formę pełną Mieczysław zawdzięczamy Długoszowi. On pierwszy takie właśnie imię przypisuje pierwszemu władcy chrześcijańskiej Polski. Kroniki wcześniejsze (rodzime i obce) używają formy Mieszka / Mieszko (pisane Miseca). Imię Mieczysław jest nacechowane stylistycznie. W stosunku do formy hipokorystycznej Mieszko jest bardziej uroczyste. Dzięki temu w XIX wieku upowszechnił się zwyczaj nazywania księcia polskiego tą pełną formą. Takie też imię nosi nasz władca w Poczcie królów polskich Matejki.
Imię Mieczysława jest dziś stosunkowo popularne, a jego formami hipokorystycznymi są: Miecia, Mietka
Mieczysława Kowalska OSCCap, w zakonie Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (ur. 1 stycznia 1902 w Warszawie - zm. 25 lipca 1941 w Obozie koncentracyjnym w Działdowie) - błogosławiona Kościoła katolickiego, polska siostra zakonna zakonu Klarysek Kapucynek.
Pochodziła z ateistycznej rodziny. 23 stycznia 1923 r. wstąpiła do klasztoru Kapucynek w Przasnyszu. Śluby czasowe złożyła w 1924 r., a wieczyste w 26 lipca 1926 r. W klasztorze pełniła obowiązki furtianki, zakrystianki, bibliotekarki, mistrzyni nowicjatu i dyskretki.
2 kwietnia 1941 r. aresztowana przez gestapo, wraz ze 36 siostrami Klarysek Kapucynek całą wspólnotą Domu Zakonnego w Przasnyszu umieszczona w brudnym baraku z zarobaczoną słomą i stłoczono ją z innymi w celi numer 31 hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Działdowie. Wkrótce ciężko zachorowała na gruźlicę. Świadoma bliskiej śmierci mówiła, że życie swe poświęca, żeby siostry mogły wrócić do Przasnysza. W dwa tygodnie po jej śmierci wszystkie siostry otrzymały zwolnienie z Obozu Zagłady w Działdowie.
Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.