Patrokl

Imię pochodzenia greckiego: Pátroklos 'sława ojca'. Znane jest z -Iliady- jako należące do serdecznego przyjaciela Achillesa.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Patroclus, fr. Patrocle, Parre, Patre, niem. Patroklus, wł. Patrocle.

Trzech świętych pojawia się w literaturze hagiograficznej pod tym imieniem. Jednego z nich możemy tu pominąć. Wyliczany pośród jedenastu współmęczenników, którym przewodził Hadrian, Patrokl ten jest postacią zupełnie nieznaną. Nie wiemy nawet, czy przypisywane grupie męczeństwo spełnione było w Cezarei, czy też raczej w jakiejś włoskiej miejscowości o podobnej nazwie.

Patrokl (Parre) z Troyes. Znamy go przede wszystkim dzięki wczesnym śladom kultu, o których pisał Grzegorz z Tours. Miał zginąć na rozkaz cesarza Aureliusza. Nad grobem wybudowano kaplicę. Wzgórze, na którym ją wzniesiono, nazwano Saint-Parres aux Tertres. Patrokl był także patronem kilku prastarych kościołów w okolicy. Wspominano go 19 i 21 stycznia. W r. 960 Ansegis, biskup Troyes, podarował relikwie Brunonowi z Kolonii. Tak to jego kult zadomowił się w Soest, w Westfalii.

Patrokl z Colombier. Grzegorz z Tours poświęcił mu nieco uwagi zarówno w Vitae Patrum, jak i w Historia Francorum. Wedle tych wiadomości święty urodził się około r. 500 w Berry. Był synem Eteriusza i miał brata o imieniu Antoni. Ten ostatni zdobywał wykształcenie, podczas gdy Patrokl pasał owce. Ale pewnego dnia i on zaczął się kształcić, a wtedy okazało się, że jest wybitnie uzdolniony. Powierzono go wtedy niejakiemu Nonnionowi, dworzaninowi króla Childeberta. Długo przebywał na dworze. Do Berry wrócił po śmierci ojca. Mimo nalegań matki odmówił wówczas ożenku i biskupa Bourges poprosił o przyjęcie do grona kleru. Wkrótce potem został diakonem. Mimo to, tęskniąc do samotności lub niezależności, usunął się do Néris, gdzie wybudował kaplicę i otworzył szkołę. Był już kapłanem, kiedy pozyskawszy sobie rozgłos, szkołę zamienił na klasztor dla zakonnic, a sam w głębokim borze wybudował sobie erem, nazwany Mediocantus. Potem ściągnęli doń uczniowie, którzy też w pobliskim Colombier zbudowali sobie klasztor. Patrokl zmarł około 576 r. W kalendarzach liturgicznych widnieje pod 16 lub 28 listopada.

Patrokl
 obchodzi imieniny