Nie sprzątaj po swoich dzieciach bałaganu!

(fot. bart / flickr.com)
Gerda Pighin / slo

Są rodzice, którzy ciągłe sprzątanie po swoich dzieciach i wyręczanie ich we wszystkim, odbierają jako uciążliwe, a mimo to dokładnie tak postępują. W ich przypadku problem leży w tym, że nie bardzo wiedzą, jak mogliby zadziałać inaczej.

"Cóż mam zrobić, jeśli moja córka nie sprząta w swoim pokoju? Przecież jej nie zbiję?" Oczywiście, że nie - nie byłby to najlepszy sposób, by nauczyć dziecko odpowiedzialności. Jeśli jednak matka albo ojciec nie dadzą odczuć dziecku konsekwencji takiego zachowania, to również mu w tym nie pomogą i prawdopodobnie wyrośnie ono na wielkiego egoistę.

A przecież poradzenie sobie z postawionym przed nim zadaniem, wykonanie go, napawa dziecko dumą. Im jest mniejsze, tym więcej potrzebuje przy tym wsparcia i motywacji. Kiedy już na początku nauczy się ponoszenia odpowiedzialności za swoje postępowanie, to najszybciej zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi.

Już dwu-, trzylatek rozumie wypowiedzi typu: "Nie dostaniesz żadnej innej zabawki, dopóki nie posprzątasz tych, którymi się właśnie bawiłeś" albo "Owszem, wyjdziemy na dwór, ale tylko wtedy, kiedy nałożysz buty i kurtkę" i potrafi się do nich dostosować. Dziecko chodzące do szkoły, które nie pakuje sumiennie swojego tornistra, będzie musiało raz czy drugi wybrać się na lekcje bez tego czy innego zeszytu. Następnym razem na pewno już samo dopilnuje, by tornister był właściwie spakowany.

DEON.PL POLECA

Nie ulega wątpliwości, że konsekwentne zachowanie wymaga od rodziców cierpliwości i mocnych nerwów. Muszą dać dziecku czas, tak, aby mogło wykonać postawione przed nim zadania w swoim rytmie i uznać jego prawo do tego, że będzie się broniło, narzekało i płakało. Niezbędna będzie również umiejętność akceptacji niepowodzeń czy wpadek, które się dziecku przydarzą i rodzicielskie wsparcie, kiedy dziecko będzie musiało ponieść konsekwencje jakichś większych, wywołanych przez siebie "katastrof.

Bardzo surowy bądź też bardzo liberalny sposób wychowania jest dla rodziców prawdopodobnie nieco łatwiejszy niż wariant demokratyczny. Wówczas oni decydują o wszystkim i nie tolerują żadnego sprzeciwu albo też zostawiają sprawy własnemu biegowi i nie zaprzątają sobie nimi więcej głowy. W wielu współczesnych rodzinach sytuacja wygląda jednak inaczej. Rodzice chcieliby wychowywać swoje dzieci na zasadach demokratycznych, dopuszczając swoje pociechy do głosu, udzielając im w pewnym stopniu prawa do współdecydowania, wysłuchując i w miarę możliwości uznając ich poglądy na pewne sprawy. Takie podejście jest słuszne, nie zawsze jednak łatwe do konsekwentnego stosowania w praktyce.

Dziecięce spojrzenie na pewne sprawy często całkowicie odbiega od punktu widzenia dorosłego. Na przykład jeśli chodzi o pory snu - te, które wydają się naszym latoroślom całkowicie normalne - wywołują u rodziców dezaprobatę i oburzenie. Dzieci uważają swój pokój za posprzątany, podczas gdy matka ciągle odbiera go jako chaotyczne pole bitwy. Twierdzą, że starannie odrobiły zadanie domowe, kiedy rodzice dostrzegają w nim jedynie jakieś niekompletne bazgrały. Podobne sytuacje prowadzą do konfliktów, które mogą przybrać formę prawdziwej walki o władzę, na końcu której są już często tylko łzy i zraniony, nieszczęśliwy człowiek.

Dla wielu rodziców takie sytuacje są niezwykle obciążające, ponieważ założyli sobie, że przecież nie będą kłócić się ze swoim dzieckiem. Czyż nierzadko sami w dzieciństwie nie cierpieli, kiedy zaistniałe w rodzinie konflikty zawsze kończono autorytarnym nakazem ze strony mamy czy taty? Często konflikty w ogóle nie były akceptowane, a różnice zdań natychmiast tuszowane, bo przecież w rodzinie miała panować harmonijna atmosfera i nikt nie mógł się unosić. Stąd też wielu dorosłych nie nauczyło się, w jaki sposób należy rozwiązywać konflikty. Istnieje spore niebezpieczeństwo, że w przypadku własnych dzieci popadną w schematy, które znają z dzieciństwa.

Rozwiązywanie konfliktów nie polega na tym, że jego uczestnicy będą się na siebie gniewać. Już samo uważne wysłuchanie drugiej strony może rozluźnić napiętą sytuację. Dziecko, które nie czuje oporu, ląduje ze swoimi problemami w próżni. A przecież potrzebuje oparcia, konfrontacji z problemem i wytyczonych granic, tak, aby mogło się właściwie ukierunkować.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie sprzątaj po swoich dzieciach bałaganu!
Komentarze (9)
BW
Bartek Walur
28 maja 2018, 16:17
tylko, że cały dom sie brudzi biegają wnosza kruszą, no my zdecydowalismy się na pomoc... roomba 896 i przynajmneij spora częśc obowiązków jest z głowy 
O
o
22 kwietnia 2013, 21:26
"Moja mama zawsze sprzątała po nas. Najpierw kazała coś zrobić, ale dzieci jak to dzieci, nie słuchają tak od razu, bo się bawią, bo im się nie chce itp. I mama robiła to za nas, nie komentując naszego zachowania. I co? I tak się nauczyłyśmy. Od 2miesięcy mam męża, własne mieszkanie i problem, którego powodem jest właśnie to wyręczanie. Nie potrafię ogarnąć tego całego sprzątania. Zrobię jedno, zapomnę o drugim. Zrobię drugię, przeoczę trzecie... I wszystkiego muszę się nauczyć od nowa, tylko dla tego,że mama chciała być dla nas dobra. Już dziś wiem, że moje dzieci od samego początku będę uczyć odpowiedzialności za porządek w okół siebie, aby później nie miały problemówwink" ... A moja mama chciała być dobrą matką, dobrze wychowującą swoje dzieci, i stawiającą im stosowne do wieku wymagania. I jaki osiągnęła efekt? Zupełnie żaden, poza tym, że pamiętam że od dziecka musiałam coś ogarniać, a mi nie szło. I że ciągle byłam znużona tym, że ciągle coś muszę sobie sama. I że zdumiewając się że takiej dżej, to jednak zazdrościłam jeszcze w  liceum koleżance, że jej mama na rano buty czyści. Moja mama mówiła najwyżej: "pamiętaj, przygotuj sobie na rano, bo nie zdążysz potem". Koleżanaka od butów ma swój własny dom teraz i sprawnie go prowadzi. Ja jestem najgorszą gospodynią domową jaką można sobie wyobrazić. Choć lubię żeby było czysto i ciągle sobie obiecuję. Ale jakoś po prostu w koło mnie się wszytsko rozsiewa i brudzi zamiast układać i czyścić. Mimo moich męczących wysiłków. Jaki z tego morał? Sprzątanie to też talent i nie każdy ma do tego dryg. Tyle tylko, że brak np. talentu plastycznego, po wyjściu z okresu szkół i grożących lekcji plastyki nie ma wpływu na życie codzienne, a talent ładu ma. Tak jak ma brak lub posiadanie talentu kulinarnego. Chyba że się człowkiekowi trafi jeszcze jakiś inny talent pozwalający na zarobienie takich pieniędzy, które umożliwią zatrudnienie gosposi.
N
nioihpi
22 grudnia 2012, 16:05
No właśnie, nie sprzątaj po swoich dzieciach zwłaszcza przed wigilią, zawsze wtedy można coś pod choinką wyszukać ...., pod kanapą i stołem i na łóżku i w każdym, miejscu gdzie akurat spodziewamy sie czegos innego a już najzabawniej jest nie sprzątać po swoim najstarszym dziecku i zaakceptować próbomierkę, klucze do samochodu, kombinerki i zestaw wierteł w szafce na makarony...
WA
Wybacz Anno
8 grudnia 2012, 09:40
Częściej to dorośli są ,,zaburzeni" i nie chce im się nauczyć np sprzątać swoje dzieci. Prościej jest zrobić to samemu i mieć spokojny, bezstresowy wieczór.   Wychowanie jest procesem długotrwałym, żmudnym. Czasem my dorośli po prostu odpuszczamy sobie i dzieciom, a one z tego korzystają. Są przecież inteligentne :)
S
sisi
7 grudnia 2012, 22:38
Moja mama zawsze sprzątała po nas. Najpierw kazała coś zrobić, ale dzieci jak to dzieci, nie słuchają tak od razu, bo się bawią, bo im się nie chce itp. I mama robiła to za nas, nie komentując naszego zachowania. I co? I tak się nauczyłyśmy. Od 2miesięcy mam męża, własne mieszkanie i problem, którego powodem jest właśnie to wyręczanie. Nie potrafię ogarnąć tego całego sprzątania. Zrobię jedno, zapomnę o drugim. Zrobię drugię, przeoczę trzecie... I wszystkiego muszę się nauczyć od nowa, tylko dla tego,że mama chciała być dla nas dobra. Już dziś wiem, że moje dzieci od samego początku będę uczyć odpowiedzialności za porządek w okół siebie, aby później nie miały problemów;)
A
Anna
12 października 2012, 23:00
Nie takie to proste w praktyce... Są dzieci bardzo zaburzone, które nie uczą się na błedach i wówczas błędne koło tylko się pogłębia..
N
nji
11 października 2012, 14:24
w moim pokoju mama nie sprzątała, co nie oznacza, że nauczyłam się sprzątać, ale zgadzam się, że ciągłe wyręczanie dziecka we wszystkim jest szkodliwe.
11 października 2012, 13:18
 Jak dziecko będzie zapraszało kolegów, to zadba o porządek. Wystarczy nie sprzątać za swoją pociechę. Co do pakowania tornistra, to kara za brak zeszytu bardzo pomaga na pamięć. Oczywiście nie lanie, tylko jakiś szlabanik na coś, co dziecko lubi.
A
Aga
11 października 2012, 11:00
Oj, super, że taka ważna kwestia została przypomniana