Nie rozpoznajesz kłamstwa - masz demencję

Nie rozpoznajesz kłamstwa - masz demencję
(fot. ~dgies / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Zatracanie umiejętności rozpoznawania kłamstwa i sarkazmu może być pierwszym objawem demencji czołowo-skroniowej - wykazały badania specjalistów University of California w San Francisco, zaprezentowane podczas konferencji American Academy of Neurology w Honolulu.

Większość osób cierpiących na otępienie nie ma większych kłopotów z domyśleniem się, że ich rozmówca kłamie lub wypowiada się sarkastycznie (szyderczo), przynajmniej w początkowym okresie choroby. Wyjątkiem są osoby cierpiące na demencję czołowo-skroniową, u których brak tej umiejętności może sygnalizować rozwój choroby.

Wykazały to badania, jakie prof. Katherine P. Rankin, neuropsycholog University of California, przeprowadziła na 175 osobach, z których połowa cierpiała na demencję. Wszystkim pokazywano zapisy wideo przedstawiające rozmowę dwóch osób, z których jedna kłamała lub wypowiadała się szyderczo. Przysłuchującym się temu uczestnikom badania dla ułatwienia podawano wskazówki werbalne i niewerbalne, które były kluczem do zrozumienia, o co chodziło.

DEON.PL POLECA

Osoby zdrowe, jak i te, które cierpiały na inne postacie otępienia, takie jak choroba Alzheimera, nie miały trudności z rozróżnieniem co jest kłamstwem, sarkazmem, a co prawdą. Brak takiej umiejętności wykazywali jedynie chorzy cierpiący na demencję czołowo-skroniową, najczęściej występujące otępienie u osób poniżej 65. roku życia.

Prof. Rankin twierdzi, że utrata tej umiejętności, ważnej dla społecznego komunikowania się, często błędnie kojarzona jest z depresją lub tzw. kryzysem wieku średniego. Tymczasem może być ona pierwszym objawem otępienia, zanim jeszcze u chorego pojawią się zmiany w zachowaniu i osobowości. ZBW

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie rozpoznajesz kłamstwa - masz demencję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.