Stalking - obsesyjne i uporczywe nękanie

Jeśli jest to możliwe, nie nawiązujmy bliższych znajomości np. poprzez portale społecznościowe czy komunikatory (fot. ponte1112 / flickr.com)
Patrycja Rojek-Socha / PAP / slo

Nękanie, określane jako stalking, może być prowadzone na przykład poprzez wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy.

Zdaniem ekspertów, Polaków, którzy padają ofiarą starkingu jest coraz więcej. Zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie: poznajemy kogoś przez internet, rozmawiamy, bywa, że się spotykamy. Później nasz "adorator" nęka nas setkami telefonów czy sms-ów, a bywa też, że godzinami "czeka" na nas pod naszym domem.

Prześladowanie może trwać całymi miesiącami, a nawet latami, a ofiara stalkera, by wrócić do równowagi i móc nawiązywać normalne kontakty z ludźmi, potrzebuje pomocy psychologa. "Wielbiciel" zaburza bowiem całe jej życie. Niezależnie od tego, czy wysyła jedynie sms-y, dzwoni, czy też przesiaduje przed domem, wzbudza lęk, że może posunąć się dalej.

DEON.PL POLECA

Jednym z przykładów jest chociażby głośna w 2009 r. sprawa Sebastiana W., który przez wiele miesięcy napastował warszawską dentystkę. Koszmar lekarki zaczął się w październiku 2006 roku, gdy asystowała przy wyrywaniu zęba mężczyźnie. Kolejnego dnia pojawił się on znowu w klinice i wyznał kobiecie miłość. Mimo że starała się go unikać, biegał za samochodem, kładł się na jego masce i całował szybę.

O stalkingu zdecydowanie częściej mówi się w kontekście celebrytów. Na początku lutego 2010 r. telewizja Sky podała np. informację o aresztowaniu w Londynie 41-letniego Polaka, który od pewnego czasu nagabywał znaną aktorkę Keirę Knigthley. Wprawdzie jej nie groził, ale jego zachowanie spowodowało, że czuła się zestresowana, co wystarczyło, by go zatrzymać.

Jak się ustrzec przed tym przestępstwem? Jak mówią policjanci najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. - Jeśli jest to możliwe, nie nawiązujmy bliższych znajomości np. poprzez portale społecznościowe czy komunikatory i nie mówmy nowo poznanym osobom wszystkiego o sobie - dodają.

Jeśli padniemy ofiarą stalkingu, nie wahajmy się, zgłośmy to do najbliższej jednostki policji.

Według przyjętych nowych przepisów za stalking będzie można ukarać osobę, która poprzez uporczywe nękanie wzbudza u ofiary poczucie zagrożenia lub "istotnie narusza jej prywatność". Nękanie to może być prowadzone na przykład przez wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy.

Kara będzie grozić również osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego lub inne jego dane osobowe w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej, np. przez zamawianie na jego koszt towarów oraz tworzenie - bez jego wiedzy - kont osobistych na portalach społecznościowych. Przestępstwo polegające na wykorzystaniu wizerunku lub danych osobowych innej osoby powinno polegać jednak na podszywaniu się pod tę osobę. W przypadku, gdy sprawca w wyniku prowadzonego przez siebie nękania doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, to będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat. Ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Wejście w życie przepisów zakładających karanie tzw. stalkingu - ułatwi jego ściganie - mówią policjanci. - Przy obecnie obowiązujących przepisach trudno jest nawet ocenić skalę tego zjawiska. Problem ten może bowiem dotyczyć wielu naruszeń prawa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stalking - obsesyjne i uporczywe nękanie
Komentarze (5)
MJ
~Marian Jeliński
30 maja 2020, 19:59
Przepisy o nękaniu, określanym jako stalking bywają nadużywane, służąc do rozbijania sakramentalnych małżeństw. Potrzebna jest tu duża rozwaga żeby nie cierpiały dzieci małżonków, które według konwencji mają prawo do dwojga rodziców.
WZ
Waldek ze Stokum
16 lutego 2015, 21:58
Szuminski godny plecenia.Fajnie że porady przez telefon darmowe i sensowne.Nie korzystałam z usług.
.
...
7 czerwca 2014, 00:07
A dlaczego stalking, a nie nękanie? Brzmi mądrzej bo z angielska?
.
...
6 czerwca 2014, 23:54
633 492.  lila 2011-12-03 (23:37) NASA tRZYMAJCIE SIĘ LUDZIKI I POWODZONKA W GRACH,.tRZYMAM KCIUKASKI ZA WAS A TĄ SZM...ATĘ GNĘBCIE DO BÓLU http://www.multipasko.pl/chat633490.htm to jest prawdziwy trolling
A
Artur.Paw...
3 lutego 2014, 22:21
Janusz Szuminski detektyw z Poznania.Autorytet w wielkopolsce bardzo pozytywna opinia na forach.Powolny ale bardzo skuteczny w dziedziedzinie Stalkingu.Rozmawiałem nie korzystałem.Z wypowiedzi wynika że gość zna się na rzeczy i nie woła zaliczek.