Pycha, pogarda i perfekcjonizm

(fot. shutterstock.com)
Stanisław Biel SJ / slo

Karen Horney, dziś niemal legenda współczesnej psychiatrii i psychoanalizy, wskazuje na kilka rodzajów pychy, które dotyczą relacji z innymi oraz mają źródło w wyidealizowanym "ja". Przyjrzyjmy się im pokrótce, gdyż mają one wpływ na nasze relacje z Bogiem, innymi i sobą.

Narcyzm

Najbardziej znaną postacią pychy jest narcyzm. Nazwa wywodzi się od Narcyza, młodego myśliwego ze starożytnej Arkadii. Według mitologii greckiej był synem nimfy Liriope i rzeki Kefisos. Był czarującym młodzieńcem tak wielkiej urody, że nigdy wcześniej nie udało się stworzyć obrazu, który miałby w sobie tyle wdzięku (T. Cantelmi, F. Orlando). Jednak pozostał niewrażliwy na uczucia, jakie wzbudzał. Odrzucił miłość nimf. Jedna z nich, Echo, odtrącona, nikła z rozpaczy, aż pozostał po niej tylko głos. Oburzone siostry Narcyza poskarżyły się Nemesis na jego egoizm i obojętność, bogini zaś postanowiła pomścić wzgardzone dziewczęta (J. Schmidt).

Przepowiednia Terezjsza wieściła, że będzie żył, dopóki nie zobaczy własnego odbicia. Podczas polowania Nemesis zawiodła go nad źródło, by się odświeżył. Gdy zobaczył swoje odbicie w wodzie, zakochał się w nim. Zakochany w twarzy, którą odbijało lustro wody i której nie mógł dosięgnąć, Narcyz zapomniał o jedzeniu i piciu i z wolna jął zapuszczać korzenie nad strumieniem, aż przemienił się w kwiat noszący jego imię, przeglądający się w wodzie całą wiosnę i lato, aż zwiędnie jesienią (J. Schmidt).

Już sama historia narcyza wskazuje, czym jest ten rodzaj pychy. Narcyz jest nadmiernie zakochany w sobie. Kocha on tylko siebie, nie ma możliwości poznawania innych, przyjmując od nich jedynie podziw, by szybko o nim zapomnieć (G. Cucci). Gregory Zilboorg stwierdza: Termin narcyzmu nie oznacza zwykłego egoizmu czy egocentryzmu, jak się uważa. Oznacza on dokładnie taki stan umysłu, taką spontaniczną postawę człowieka, ze względu na którą jednostka najczęściej wybiera - zamiast innych ludzi - siebie samą za obiekt swej miłości. Nie w tym rzecz, iż kocha ona, czy może nawet nienawidzi innych i pragnie wszystkiego wyłącznie dla siebie. Jest ona w głębi duszy zakochana w sobie i poszukuje wszędzie zwierciadła, w którym może zachwycać się sobą i zalecać się do własnego odbicia (cyt. za K. Horney).

DEON.PL POLECA

Lillian Glass ilustruje przypadek narcyza postawą słynnego hollywoodzkiego aktora, który w czasie balu zabawiał nowo poznaną kobietę. Gdy pod dłuższym czasie zorientował się, że mówił tylko o sobie i swoich sukcesach aktorskich, wykrzyknął: Och, przepraszam, jestem tak niegrzeczny. Od dwóch godzin mówię tylko o sobie. Porozmawiajmy teraz o tobie. Co o mnie myślisz?

Należy jednak podkreślić, że każdy człowiek potrzebuje "pewnej dozy narcyzmu", "pewnej rozsądnej dawki miłości własnej": Wsparcie udzielane samemu sobie w sposób pozytywny i pełen miłości jest warunkiem szczęśliwego i spełnionego życia. [...] Umiejętność przyjmowania pochwał i wyrazów uznania jest wskazówką świadczącą o stabilnym poczuciu własnej wartości. [...] O narcystycznych zaburzeniach osobowości mówi się wtedy, gdy potrzeba miłości, podziwu i uznania jest w sposób patologiczny wyolbrzymiona (H. Röhr).

Narcysta jest wewnętrznie przekonany o własnym pięknie i niezwykłości. Narcyz ma skłonność do uznawania świata za swoje zwierciadło, nie jest zdolny słuchać ani widzieć innego poza sobą, zamknięty w pewnego rodzaju autystycznej pustce (G. Cucci). U podstaw narcyzmu znajduje się brak relacji, podejrzenia wobec drugiego, niewdzięczność, brak powierzenia siebie, nieufność w konfrontacji z drugim, z innym człowiekiem, co nieuchronnie prowadzi do problemów na płaszczyźnie uczuciowości, a jednocześnie tożsamości (A. Cencini).

Narcysta nie potrafi kochać siebie w sposób zdrowy. Towarzyszy mu swoista huśtawka emocjonalna. Nadmierna miłość siebie występuje na przemian z kompleksami. U narcystów często dają się zaobserwować niska samoocena, poczucie niższości i zależności, występujące na zmianę z fantazjami o własnej omnipotencji i wizjami wielkościowymi, iluzjami o wyższości własnej osoby (H. Röhr).

W rzeczywistości narcyz jest postacią tragicznie samotną. Pustka i dojmująca nuda to męczący towarzysze ich życia, prowadzący ich ku nerwowej rychliwości lub ku otępieniu. [...] Przykrości, zranienia - nawet błahe - ludzie ci przeżywają jako niezwykle bolesne doświadczenia i odbierają jako niszczenie całej osobowości. Wyzwalają się w nich głębokie uczucia gniewu i nienawiści, często nieujawniające się na zewnątrz (H. Röhr).

Osoba narcystyczna nie potrafi nawiązać osobistych relacji z Bogiem. Bóg jest dla niego niemą postacią, w której odbija się jego własne samozadowolenie; modlitwa jest adoracją siebie i swoich uczuć, kręceniem się "ja" wokół samego siebie, w ulubionym monologu, w którym centrum świata, polem magnetycznym są dwie niezwykłe, zaczarowane literki: "ja". To właśnie "ja" zapomniało o najważniejszym w całym wszechświecie słowie: "Ty". Zatem znajduje się daleko od Boga i od innych. Narcyz jest dalej od Boga niż Kain i nie można go nawrócić (A. Cencini).

Mania wielkości

Rodzajem pychy "spokrewnionym z narcyzmem" jest mania wielkości. Pycha ta wyraża się w przekonaniu o własnej niezwykłości, wielkości, potędze: ja i tak wiem, że jestem wielki (J. Augustyn). Kobieta przypomina wówczas małą myszkę, która siedzi w ostatnim rzędzie i sądzi, że jest najpiękniejszą królewną, a zalękniony mężczyzna uznaje siebie za geniusza, generała lub niezwykłego bohatera.

Etiologia poczucia wyższości wskazuje na przyczyny tkwiące w dzieciństwie: Tendencja do sztucznie podwyższonej oceny własnej osobowości jest często uznawana przez psychologów za pozostałość poczucia wszechmocy występującego u małego dziecka, które żyje faktycznie w stanie megalomanii. Wyolbrzymione ponad normę własne "ja" uznaje ono za jedyną miarę oceny innych i otaczającego go świata (A. Zwoliński).

Mania wielkości wyraża się szczególnie w świecie pragnień i marzeń. Marzenia mogą obejmować różne sfery: pamięć, percepcję, intelekt, uczucia. Mają miejsce w ukryciu i na jawie. Bywa, że kobiecie, w chwili gdy zajmuje się swymi dziećmi, wydaje się, ze jest idealnym uosobieniem macierzyńskiej czułości; gdy gra na fortepianie - czuje się natchnionym wirtuozem; czesząc włosy wyobraża sobie, że jest istotą o fascynującej urodzie, przygotowującą się do filmowego debiutu (K. Horney).

Osoba przekonana o nadmiernej wielkości nie żyje w świecie realnym. Motorem jej wielkości jest wyobraźnia. Wyobraźnia może być produktywna i nieproduktywna: może nas przybliżać do prawdy o nas samych - jak to często czyni w marzeniach i snach - ale może nas od tej prawdy odwieść. Ona to sprawia, że nasze doświadczenia i przeżycia są bogate lub ubogie (K. Horney). Psychoanalityczka Horney porównuje wyobraźnię i marzenia do zjawiska fatamorgana. Gdy wędrujący przez pustynię dostrzega miraż wywołany skutkiem wyczerpania i pragnienia, pragnie jak najszybciej do niego dotrzeć. Jednak gdy go osiągnie, nie znajdzie ochłody ani uspokojenia. Podobnie osoba pyszna. Buduje własne wyidealizowane ego na wytworach własnej wyobraźni; na pozorach, iluzjach i nigdy nie zostaje zaspokojona ani szczęśliwa.

Innym rodzajem budowania własnej wielkości jest podziw. Człowiek pyszny myli miłość z adoracją i podziwem. Akceptuje innych o tyle, o ile go adorują i prawią komplementy. Ludzie, którzy go podziwiają są dobrzy i bardziej wartościowi, zaś ci, którzy tego nie robią, są niewarci, by zwracać na nich uwagę. [...] Podziw daje mu złudzenie, że jest silny i że świat wokół jest przyjazny. Bezpieczeństwo to opiera się na bardzo chwiejnych podstawach i jakiekolwiek niepowodzenie może doprowadzić do obudzenia drzemiącego na dnie niepokoju. W istocie nie trzeba nawet niepowodzenia, żeby to wywołać: wystarczy, żeby podziw został skierowany na kogoś innego (K. Horney).

Człowiek przekonany o własnej wielkości posiada wygórowane oczekiwania wobec innych. Wszyscy powinni mu być wdzięczni; powinien być odbierany jak geniusz, bez konieczności uzasadniania tego wynikami swojej pracy. [...] Charakterystyczną cechą tej postawy jest oczekiwanie, że ubóstwienie i sławę można otrzymać bez żadnych zabiegów i bez wykazania własnej inicjatywy (K. Horney).

Jezus gani ten rodzaj pychy u faryzeuszy: Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi (Mt 23, 5-7). I przestrzega: Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom (Łk 6, 26).

Mania wielkości jest rodzajem pychy bardzo podatnym na kompleksy. Im bardziej jesteśmy zakompleksieni, tym głębiej skrywamy nasze skłonności do wyniosłości i pychy. Wielkie kompleksy to cechy ludzi bardzo pysznych (J. Augustyn). Człowiek pokorny, który akceptuje siebie nie ma większych kompleksów. Zna swoją wartość i godność. Zna również swoje zalety i wady, nad którymi pracuje. Akceptuje własną dwubiegunowość; zdolność do piękna, dobra i miłości, ale także do grzechu, słabości i zdrady. Człowiek pyszny przeciwnie, kieruje się zasadą: tak wspaniała osoba, jak ja nie może mieć wad, a więc moje wady nie istnieją (K. Horney). Konsekwencją braku akceptacji własnych ograniczeń jest brak akceptacji innych: rozwija ona cechy, które uważamy za niemoralne, takie jak wybitny egoizm, mściwość, nieufność, lekceważenie tych, którzy nie zaspokajają jej potrzeb bycia podziwianą czy ważną. Cechy te nie dają się pogodzić z jej własnym wyobrażeniem siebie jako istoty doskonałej, wyrastającej ponad przeciętność (K. Horney).

Perfekcjonizm

Specyficznym rodzajem pychy jest perfekcjonizm. Grozi on zwłaszcza osobom uduchowionym i zakonnym. Perfekcjonizm jest kształtowaniem całej osobowości według idealnego modelu (K. Horney). Na pierwszy rzut oka wydaje się wartością pozytywną. Jest przecież naturalnym, ze każdy pragnie osiągnąć pewien stopień doskonałości, perfekcji. Również życie duchowe jest dążeniem do duchowej doskonałości. W Kazaniu na Górze Jezus zachęcał: Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski (Mt 5, 48). W Kościele życie zakonne określa się jako dążenie do doskonałości, a sakrę biskupią jako stan doskonały.

Pułapka perfekcjonizmu bywa subtelna i często ukryta. O ile dążenie do doskonałości jest zaletą, o tyle sposób jego realizacji jest już błędem. Perfekcjonista upatruje swoją wielkość we własnej nienaganności, poprawności: Jestem wielki, ponieważ wszystko robię doskonale (J. Augustyn). Realizuje je według swoistej recepty swego wyidealizowanego obrazu (K. Horney). Wyidealizowane "ja" zajmuje całą przestrzeń myślenia i życia: zasoby energii skierowane na realizację własnego "ja" zostają wykorzystane do urzeczywistnienia "ja" idealnego (K. Horney). Własne "ja" staje się bożkiem, który stopniowo usidla. W codziennym życiu postawa ta wyraża się w kurczowym trzymaniu się własnych planów, aspiracji, ambicji i twierdzeniu, że taka jest wola Boża. Perfekcjonista jest zwykle człowiekiem upartym i zamkniętym w sobie. Sądzi, że wie najlepiej co jest doskonałe i sam musi o tym decydować.

Perfekcjonista miesza wartości istotne i drugorzędne. Potrafi być bardzo dokładny w drobiazgach a zaniedbywać to, co istotne, zwracać uwagę na rzeczy zewnętrzne, drugorzędne lub względne, a gubić istotę, ducha. Jezus przestrzegając przed tą postawą, zarzucał faryzeuszom i uczonym w Piśmie: Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta (Mt 23, 23-26).

Postawa perfekcjonizmu grozi szczególnie osobom konsekrowanym i duchownym. W niektórych klasztorach żeńskich dochodzi nieraz do takich absurdów, że ważniejszy jest kurz na podłodze od modlitwy i miłosierdzia wobec współsióstr. Wielu kapłanów czy zakonnic i zakonników nie potrafi pogodzić się z własnym grzechem, upadkiem czy niedoskonałościami. W ich idealnej wizji osoby kapłańskiej czy zakonnej nie ma miejsce na słabość i błędy. Pamiętam rozmowę ze starszą siostrą w czasie rekolekcji ignacjańskich, która stwierdziła, że osoby zakonne nie powinny medytować o grzechach. Przecież jest oczywiste, że ta problematyka ich nie dotyczy! Mimo to zachęciłem ją do medytacji. Pod koniec rekolekcji była bardzo zaskoczona, jak wiele słabości i grzechów nie widziała lub nie akceptowała.

Perfekcjonista nie akceptuje własnych słabości. Konsekwencją jest gniew i autoagresja, wyrażająca się między innymi w nieustannym niezadowoleniu z siebie. Skazy, błędy, słabości projektuje wówczas na całą osobę.

Nawet wybitne zdolności i tworzone dzieła nie zawsze je rekompensują. Brak akceptacji siebie (zwłaszcza własnych niedoskonałości) nie pozwala akceptować błędów innych.

Perfekcjonista nie kocha siebie i trudno mu przebaczyć sobie i innym, nie potrafi również kochać Boga, dlatego żyje w ciągłym poczuciu winy, skrupułach lub stanach lękowych. Pisze C.G. Jung: Kompleks winy pojawia się u perfekcjonisty już tam, gdzie pokazuje się cień winy, gdzie w grę wchodzą ludzkie słabości i błędy, gdzie do czynienia mamy z choćby drobnymi niedociągnięciami dnia codziennego. Wszędzie i zawsze istnieje możliwość stania się winnym, niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na parkiecie życia i poplamienia pozornie białej szaty. Perfekcjonista nieustannie drży ze strachu przed ściągnięciem na siebie winy. Perfekcjonista żyje w wewnętrznym rozdarciu; z jednej strony pochłonięty jest rozpamiętywaniem swoich win, z drugiej natomiast nie potrafi przyznać się do rzeczywistej winy (A. Grün).

Życie w poczuciu winy i lękach oraz w koszmarze powinności sprawia, że perfekcjonista nie potrafi przeżywać radości ani cieszyć się życiem. Nie towarzyszy mu też wewnętrzny pokój. W takich stanach może mieć wrażenie, że jest niezwykle pokorny, bo przecież czuje się udręczony i najgorszy ze wszystkich, ale to tylko pozór. Smutna, zgorzkniała pokora jest zawsze maską pychy (S. Łucarz).

Pogoń za sukcesem i sławą

Pogoń za karierą jest stosunkowo powszechna i nie zawsze należy ją kojarzyć z pychą. W tym wypadku ważne są motywacje. Sukces, prestiż, kariera życiowa są same w sobie wartościami pozytywnymi lub moralnie obojętnymi. W pracy zawodowej sukces jest wręcz motorem do dalszej pracy. Dobrze, gdy ktoś posiada wielkie pragnienia, chęć dążenia do osiągnięcia celu, ambicje, zdolność rywalizacji. Nie jest również nagannym pragnienie prestiżu, określonej pozycji w grupie społecznej, rodzinnej, zakonnej. Są to wartości dynamizujące i rozwijające człowieka.

Problem pojawia się wówczas, gdy przybierają charakter neurotyczny. W takiej sytuacji wszystko zostaje podporządkowane karierze, sukcesowi: rodzina, przyjaźnie, wartości moralne, religijne a nawet własne zdrowie.

Przykład takiego podporządkowania występuje u młodych ambitnych pracowników wielkich korporacji. Ci młodzi ludzie dążą do kariery i sukcesów finansowych poprzez profesjonalizm, pragmatyzm, indywidualizm i zamiłowanie do luksusu, ale często "po trupach". Najważniejszy jest cel - sukces. Konsekwencją takich aspiracji staje się pracoholizm, syndrom wypalenia zawodowego, stresy i problemy w życiu rodzinnym i emocjonalnym oraz ucieczka w alkohol, leki, narkotyki, seks. Ostatecznym "sukcesem" tych ambitnych ludzi jest poczwórna szybkość: szybkie życie ("fast life"), szybkie samochody ("fast car"), szybkie jedzenie ("fast food") i szybki seks ("fast sex"). W konsekwencji moglibyśmy dodać: szybkie starzenie się (fast age) i śmierć (fast death).

Dążenie za wszelką cenę do kariery zwiera ukryte motywacje wzbudzenia podziwu i uznania u innych. Karierowicz (jak każdy człowiek) potrzebuje akceptacji i uznania; sądzi jednak że osiągnie je dzięki własnym sukcesom. Pragnie w ten sposób zdobyć aprobatę i miłość innych. Sądzi: Kiedy zajdę wysoko, wszyscy będą mnie podziwiać i będą mnie kochać (J. Augustyn).

Pogoń za sukcesem cechuje "wieczne nienasycenie". Osobę taką od czasu do czasu rozpiera duma, gdy jakiś jej czyn spotka się z uznaniem, gdy odniesie zwycięstwo, gdy wyczuje w otoczeniu aprobatę lub podziw - ale uczucie to nie trwa długo. Takie czy inne osiągnięcie rzadko odczuwa ona wyłącznie jako sukces, a nawet wkrótce potem dołącza się zwątpienie albo i lęk. Tak czy inaczej, pogoń prowadzona bez wytchnienia za jeszcze większym prestiżem, za zdobyciem jeszcze większych pieniędzy, jeszcze większej liczby kobiet, zwycięstw i osiągnięć - trwa, nie dając ani satysfakcji, ani wytchnienia (K. Horney).

Dążenie za wszelką cenę do sukcesu sprawia, że karierowicz w rzeczywistości nie odczuwa radości ani satysfakcji. Każdy osiągnięty sukces jest niewystarczający. Ponadto towarzyszy mu ciągły lęk, niepokój, obawa odrzucenia, pozostania w tyle, brak poczucia bezpieczeństwa, nieustanne konflikty, wewnętrzny niepokój i napięcia. Szczególnie mocno przeżywa niepowodzenia. Nie potrafi zaakceptować porażki, przegranej.

Reagowanie na to, co odczuwa się jako niepowodzenie, paniką, depresją, rozpaczą, wściekłością na siebie i innych, zdarza się bardzo często i stanowi zjawisko całkowicie niewspółmierne w stosunku do obiektywnego znaczenia konkretnej sytuacji (K. Horney). Dążenie do sukcesu sprawia, że człowiek nie może być sobą. Staje się stopniowo niewolnikiem innych, ich oczekiwań i wymagań, a także mody, reklamy, konwenansów.

Nieświadomie wdaje się w tryby manipulacji. Nasz sposób mówienia, ubierania się, nasze rady, to, co piszemy - wszystko to znajduje się w funkcji "tego, co o tym pomyślą ludzie" (D. Tessore). Można więc przyjąć za Karen Horney, że gonitwa za sukcesem jest z natury swojej przedsięwzięciem pozbawionym poczucia realizmu.

Pogarda wobec innych

Pogarda połączona z mściwością jest rodzajem pychy budowanej w oparciu o relacje z innymi. Brak akceptacji siebie, swej historii i miejsca w życiu prowadzi do porównań. Księga Sędziów zawiera rodzaj bajki z morałem opowiedzianą przez Jotama (Sdz 9, 8-15). Drzewa postanowiły w demokratyczny sposób dokonać wyboru króla. Jest nim zwykle cedr libański; tym razem jednak zaproponowały tę posadę oliwce, fidze, krzewowi winnemu i w końcu krzewowi cierniowemu. Wszystkie drzewa odmówiły. Przyjęcie funkcji królewskiej, choć dawało przywileje, wiązało się z pewnymi wyrzeczeniami. Oliwka musiałaby się wyrzec oliwy, która służy czci bogów i ludzi, figa musiałaby zrezygnować ze słodyczy i wybornego owocu, krzew winny musiałby się wyrzec soku rozweselającego bogów i ludzi. Jedynie krzew cierniowy byłby skłonny przyjąć funkcję królewską, ale również on realnie wskazuje na trudności: Jeśli naprawdę chcecie mnie namaścić na króla, chodźcie i odpoczywajcie w moim cieniu! A jeśli nie, niech ogień wyjdzie z krzewu cierniowego i spali cedry libańskie (Sdz 9, 15).

Pierwszym krokiem do miłości innych i siebie (jak wskazuje bajka) jest pozytywna samoocena. Zarówno człowiek, który ma zbyt wysokie mniemanie o sobie (jest cierniem, a uważa się za cedr), jak i ten, który gardzi sobą, nie docenia siebie (jest cedrem, a uważa się za cierń), nie może być dobrym przyjacielem siebie.

Pycha wyrażająca się w pogardzie dotyczy obu przypadków. Można pogardzać innymi, mając zbyt wysokie mniemanie o sobie, jak również ukrywając własne kompleksy i frustracje. Karen Horney uważa, że przyczyną tego rodzaju pychy są impulsywne pragnienia pomszczenia własnych upokorzeń doznawanych w dzieciństwie. Jako ewidentny przykład podaje Adolfa Hitlera, który sam doznał upokarzających doświadczeń i poświęcił całe swe życie fanatycznemu pragnieniu triumfowania nad ludzkimi masami.

W pogardliwym stosunku do innych chodzi o wywyższanie się nad nimi poprzez poniżanie ich, frustrowanie, degradację. Jestem wielki, kiedy inni obok mnie stają się mali (J. Augustyn). W tym celu wykorzystuje się relacje międzyludzkie. Codziennymi rozmowami w rodzinie, w grupie koleżeńskiej czy środowisku pracy można umiejętnie manipulować w kierunku złośliwych żartów, cynizmu, obmów i oszczerstw. Wykorzystuje się również piastowane funkcje. Kierowanie zespołem ludzi, zarządzanie finansami, wydawanie poleceń, upominanie może łatwo przerodzić się wówczas w poniżanie swoich podwładnych (J. Augustyn).

Osoby wynoszące się nad innych i upokarzające ich czują się ciągle napięte, niespokojne, zagrożone, nieufne. Brakuje im humoru i radosnego podejścia do życia. Podejrzewają wszystkich o złe zamiary i intencje, a w najprostszych przypadkowych sytuacjach dopatrują się celowego upokorzenia. Łatwo posądzają bliźnich o to, co sami robią. [...] W efekcie nieustannie żyją w napięciu i przyjmują postawę bojownika. Muszą bronić swoich "zagrożonych obszarów", gdyż w każdej chwili ktoś może im zagrozić (J. Augustyn).

Należy jeszcze podkreślić, że pycha nie istnieje w sposób sterylny w jednym rodzaju. Jest raczej mieszaniną różnych odmian, z dominantą jednej z nich. Dlatego można zaryzykować twierdzenie, że istnieje tyle odmian pychy, ilu ludzi na świecie. Każdy jest pyszny na swój własny sposób (S. Łucarz ). Jeżeli twierdzi, że nie posiada pychy, powinien przemyśleć, czy tym stwierdzeniem nie sugeruje pewnego jej rodzaju. Ponadto istnieje szereg pochodnych, które przynależą do "rodziny pychy", jak np. próżność, duma, ambicja, arogancja, zarozumiałość, honor, nadmierna wiara w siebie. Granica między pychą a zaletą jest w tym przypadku stosunkowo delikatna. By ją określić należy uwzględnić motywacje i całą złożoność osobowości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pycha, pogarda i perfekcjonizm
Komentarze (26)
BP
~B P
5 maja 2020, 13:25
Ciekawy tekst, zastanawia mnie dlaczego honor został połączony z pychą? Mi się bardzo z pokorą i szacunkiem kojarzy.
AK
~Anna Koziarska
11 marca 2020, 23:54
Przeczytałam tu wiele o sobie, niestety Mam wiele do zrobienia. Dziękuję
W
weronika12
2 września 2019, 09:57
Niewiele wartościowej merytorycznej naukowej treści, za to wiele przemyśleń autora i cytatów z bilblii - wartość tekstu bardzo niska. Jeśli ktoś szuka odpowiedzi na różne pytania związane z ego - nie polecam. Jesli ktoś szuka tekstu o duchowości - ok. Tekst nie naukowy.
M
Masha
27 września 2016, 12:59
Jest to wspaniałe ćwiczenie, "Kim jestem?", Którego istotą jest następujący: Weź kartkę papieru, należy podzielić ją na dwie kolumny. W wiadomości e-mail swoje umiejętności zawodowe, w innych wad. Tylko tyle cechy w każdej kolumnie. A teraz spójrz na pierwszą - z zaletami. Piękny, miły, pracowity, pilny, punktualny, altruista. Pomyśl o tym, kiedy iw jakich sytuacjach wy wygodne nie być miły, uprzejmy, pracowity, i tak dalej? Te same prace zostały wykonane nad i wady. Bummer, bezproblemowa, arogancki. W jakich sytuacjach czy wygodniej być leniwy, arogancki? Co jest istotą? Te cechy, które perfekcjonista uważa swoje zalety, koncepcji, jest ona narzucona z zewnątrz wspólnoty. Te cechy, które perfekcjonista uważa wady - często jest to właśnie to, co sprawia, że ​​ludzie i zwykłych ludzi. To właśnie perfekcjonistą ja w żaden sposób nie może pozwolić, ponieważ powinien być idealny dla społeczeństwa. [url]http://evrikak.pl/info/jak-pozbyc-sie-od-perfekcjonizmu-dzialania-krok-po-kroku/[/url]
P
PrzeczytałamWszystko
26 października 2014, 02:23
Jak mozna mówić, że to jest za długi tekst? Jak na tak złożone tematy to i tak wykwintna esencja grubych książek! Nie bądźcie aż tak leniwi, bo jak macie zamiar ulepszać swoje osobowości bez wysiłku??
S
Samotny
27 kwietnia 2014, 20:59
Bardzo fajny, wyczerpującyartykuł. troche tu przeczytałem o sobie choć nigdy sie nie wywyższałem.  Byłym wdzięczny gdyby ktoś napisał artykuł o zazdrości lub moze podał linka lub tytuł książki ale nie  zazdrości o partnerke tylko ogólnie. Bo z tym mam problem. pozdr.
AC
Anna Cepeniuk
27 kwietnia 2014, 21:10
Wg mnie najlepiej nie tylko zazdrość ale "Uczucia niekochane" przedstawił ks. krzysztof Grzywocz, które są do nabycia na CD.... Są pewnie też Jego artykuły na ten temat.... Pozdrawiam
N
nederlanden
27 października 2014, 21:47
Zazdrość to oznaka niskiego poziomu tolerancji. Zaś niski poziom tolerancji to oznaka niskiego poziomu inteligencji, która widzi w ograniczonej liczbie poziomów rzeczywistości.
G
gerbera
25 listopada 2013, 16:55
"...zamiast mysleć o tym kim chciałbym być skupic sie na tym co faktycznie mam od Boga i to rozwijać." Bardzo dobra uwaga Neurotyczka85! Dzięki.
N
Neurotyczka85
21 listopada 2013, 22:42
Jeśli ktoś ma nerwicę sam nie rozwiąże swoich nawyków neurotycznych. Dlatego w książce "nerwica a rozwój człowieka" nie ma rozwiązań podanych na tacę. Jednak łatwo mozna się domyśleć, że drogą wyjścia z popędu ku samoidealizacji jest samorealizacja. Czyli zamiast mysleć o tym kim chciałbym być skupic sie na tym co faktycznie mam od Boga i to rozwijać.
G
gawa
20 listopada 2013, 11:13
czyli dla narcyza nie ma zbawienia skoro tak? chyba nie ze wszystkim się tutaj zgadzam, nawet jeśli mowa o przypadkach patologicznych, bo w mniejszym stopniu dotyczą każdego człowieka. nie przeczytałam tekstu do końca, bo za długi..
A
Ania
19 listopada 2013, 23:52
Szczerze mowiąc tekst jest za długi, przeczytałam pierwsze zdanie ;) za to uwielbiam Karen Horney, przeczytałam "Nerwicę a rozwój człowieka" i uważam że pani była bardzo mądra. Problem tylko w tym, że w tej długiej książce też za bardzo nie ma odpowiedzi na pytanie co zrobić z tymi negatywnimi cechami, pewnie autorce bardziej chodziło o wyjaśnienie tych mechanizmów. To już coś, jeśli się rozumie skąd się bierze złość czy inne negatywne uczucie. Szkoda że dziś tak trudno o takiego psychiatrę... BTW, uważam że bieganie do spowiedzi z problemami psychicznymi jest jakąś pomyłką.
E
ela
21 lutego 2013, 23:00
pycha nie istnieje w sposób sterylny w jednym rodzaju. Jest raczej mieszaniną różnych odmian, z dominantą jednej z nich. Dlatego można zaryzykować twierdzenie, że istnieje tyle odmian pychy, ilu ludzi na świecie. Każdy jest pyszny na swój własny sposób (S. Łucarz ). Jeżeli twierdzi, że nie posiada pychy, powinien przemyśleć, czy tym stwierdzeniem nie sugeruje pewnego jej rodzaju Dobre dopowiedzenie do komentarzy o pysze!
B
bździągwa
6 stycznia 2013, 19:36
"Zatem znajduje się daleko od Boga i od innych. Narcyz jest dalej od Boga niż Kain i nie można go nawrócić" Yess to jest właśnie wymówka, jakiej potrzebuję. Od teraz zupełnie legalnie przestaję się starać, zaś wszelkim zainteresowanym pokazuję powyższy cytat.
A
Anka
24 listopada 2012, 22:32
Nieźle...Prawie 100 proc. cech posiadam i zmagam się z nieustannym bezsensem, pustką i niechęcią do siebie. Brakuje tylko jednego akapitu pt. leczenie zaburzeń narcystycznych. Oj, leon, na pewno nie wszystkie;) roześmiałam się, jak przeczytałam Twój wpis. Też czytałam KAŻDY akapit, no tak, to o mnie. Ja się leczę "sama" - modliwtą - działa cuda. Zacznij codziennie modlić się o pokorę. Po prostu. Wytrwale. Czasem "Pod Twoją obronę", a jak masz więcej czasu to Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ja tak robię i widzę wielkie zmiany. Rzeczy, które kiedyś mnie "dotykały" i oskarżałam innych o wrogość - teraz nawet ich nie zauważam. Poprawiły się moje relacje z bliskimi - cała rodzina to widzi, więcej myślę o innych. Ciągle, często kręcę się w myślach w głowie wokół siebie, ale tym bardziej nie zamierzam przestwać się modlić. Pozdrawiam serdecznie.
L
leon
17 maja 2012, 19:48
Nieźle...Prawie 100 proc. cech posiadam i zmagam się z nieustannym bezsensem, pustką i niechęcią do siebie. Brakuje tylko jednego akapitu pt. leczenie zaburzeń narcystycznych.
SB
Stanisław Biel SJ
24 listopada 2011, 19:20
Zwykle nie odnoszę się do komentarzy, ale tym razem pozwolę sobie na małą dygresję. Przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie artykułem. Zachęcony przez Gemini opracuję dalsze grzechy główne. Szerzej na ten temat mam zamiar napisać w książce. Droga Owco, masz  rację, zgadzam się z Tobą w 100%. Zwróć jednak uwagę, że ten artykuł nie jest pisany z punktu duchowości i zawarty jest  w dziale "Psychologia na codzień". Poza tym nie każdy musi go odnosić do siebie... Podejdź do niego z dystansem i wolnością. Pozdrawiam
KB
Kamil Baranek
24 kwietnia 2022, 13:40
Czy będzie artykuł o tym w jaki sposób tą pychę w sobie zwalczyć?
O
Owca
24 listopada 2011, 18:16
Nie zgodzę się z poprzednikami. Wiele zla moze wyrzadzic taki artykul. Po przeczytaniu go,uznalam,ze nie warto sie modlic, skoro do tej pory modlilam sie do swego "ja"i nie z Bogiem rozmawialam a sama z soba prowadzilam monolog.Zamknelo mnie to na rozmowe z Nim zupelnie.Stwierdzilam,ze nie ma sensu dalej isc ta trudna droga, bo i tak nie jestem zdolna nawiazac osobistej relacji z Bogiem,a na nawrocenie nie mam szans.Na szczescie Bóg przypomniał mi w sercu Słowa i wiem, ze nie potrzebują lekarza zdrowi,a ci co się źle mają. Ze hierarhia u Boga jest dokładnie odwrotna niz nasze mniemania i "bilety do nieba".Ze Pan Bog kocha kazdego czlowieka TAKIM JAKIM JEST.I to co my nazywamy "niemozliwym",dla Niego jest możliwe. Ktoś zapomnial tu napisać o Dobrej Nowinie, że to nie od nas zalezy nasze zbawienie, i że moc w słabości się doskonali, a gdzie wzmaga się grzech, tam jeszcze większa Łaska. Może jesteśmy slabi, ale mamy się nawzajem umacniac, a tu nie ma ani slowa, jak takim nam słabym grzesznikom pomóc w tym problemie. NIC o Bozej Miłosci, tylko mowa o GRZECHu i chorobie. Tekst pasuje mi do takiego skrupulanta jak ja, ktory bardziej koncentruje sie na wlasnej slabosci i nedzy, zamiast na tym, co naprawdę wazne:MIŁOŚCI oddającej za nas życie i Łasce, która w nas się WZMAGA. 
A
Anka
24 listopada 2011, 17:50
Bardzo ciekawy tekst, brak mi tylko ciągu dalszego tzn.co zrobić jak się w sobie opisane zjawiska znajdzie. Biegiem do spowiedzi ;) A na serio - znaleźć w sobie te zjawiska to pierwszy krok do pokory... Jak to mówią - pycha umiera ostatnia i - jeśli nie chce się zostać perfekcjonistą - z tym też się trzeba pogodzić...
24 listopada 2011, 12:06
Ok!Potrzebne przybliżenie i analiza.Każdy znajdzie coś z siebie 
Maryla
24 listopada 2011, 11:49
Świetntny artykuł. Myślę że będą dalsze pt "7 grzechów głównych"., bo tu mamy pierwszy -  "Pycha".
AC
Anna Cepeniuk
24 listopada 2011, 08:59
Wielkie dzięki, za obszerne przedstawinie problemu...... Pozdrawiam
A
Alfista
24 listopada 2011, 07:11
Z przyjemnością dałem piątkę, ciekawy i potrzebny artykuł. Dziękuję.
Andrzej Binkowski
23 listopada 2011, 22:46
Piękna jasna analiza jednego z grzechów. Na ogół zdajemy sobie sprawę z każdego z tych objawów pychy, ale wyartykułowanie podsumowania nie przychodzi nam do głowy. Tymczasem okazało się ono nadzwyczaj ciekawe, prawdziwe i potrzebne. Dziękuję.
A
aga
23 listopada 2011, 20:38
Bardzo ciekawy tekst, brak mi tylko ciągu dalszego tzn.co zrobić jak się w sobie opisane zjawiska znajdzie.