Pożar w Notre Dame 5 lat później. Jakie są plany ponownego otwarcia katedry w Paryżu?

Widok katedry Notre Dame bez dachu i wieży zniszczonej ogniem w Paryżu, Francja (Fot. EKATERINA POKROVSKY/depositphotos.com/pl)
CNA/dm

15 kwietnia 2019 roku Paryż był świadkiem jednej z najbardziej niszczycielskich tragedii w swojej najnowszej historii. Katedra Notre Dame, symbol religijny, architektoniczny i kulturowy, który przetrwał upływ czasu, stanęła w płomieniach.

Ogień, który powstał w przestrzeni pod dachem, szybko rozprzestrzenił się po drewnianym poddaszu, zajmując się w oka mgnieniu. Płomienie strawiły iglicę katedry, która zawaliła się w gęstej kolumnie dymu.

Pomimo katastrofy, z wyjątkiem ołtarza głównego, wszystkie dzieła sztuki znajdujące się w katedrze oraz relikwiarz zawierający koronę cierniową zostały uratowane i są przechowywane w różnych miejscach.

Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich ogłosił w liście pasterskim, że ponowne otwarcie katedry zaplanowano na 7 grudnia. Będzie to oficjalna inauguracja, podczas której państwo francuskie, będące faktycznym właścicielem katedry, przekaże ją Kościołowi katolickiemu w celu oddawania czci.

DEON.PL POLECA

Tego dnia odbędzie się celebracja liturgiczna z Magnificat lub Te Deum, a następnie nieszpory.

Poświęcenie ołtarza zaplanowano na niedzielę 8 grudnia podczas pierwszej Mszy św. w odrestaurowanej katedrze. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w tym roku przesunięto na 9 grudnia, gdyż święto to przypada na drugą niedzielę Adwentu.

Oprócz wydarzeń związanych z ponownym otwarciem Notre Dame arcybiskup Paryża ogłosił oktawę od 8 do 15 grudnia, podczas której każdego dnia odbywały się uroczyste obchody o określonym temacie.

DEON.PL POLECA


Architekt Philippe Villeneuve nadzorował renowację kościoła, współpracując z zespołem specjalistów nad rekonstrukcją katedry według jej pierwotnego projektu, łącznie z iglicą zaprojektowaną przez architekta Eugène Viollet-le-duc w XIX wieku.

Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się zaledwie 24 miesiące po tragicznym zdarzeniu. Pierwsza faza polegała na oczyszczeniu i zabezpieczeniu terenu przy udziale ponad 200 różnych firm.

Osoby odpowiedzialne za projekt oszacowały, że przy procesie renowacji codziennie pracuje około 1000 osób.

Wg projektu Odbudowy Notre Dame de Paris koszt renowacji katedry szacuje się na około 767 milionów dolarów. Na szczęście odzew na całym świecie był przytłaczający: dotychczas zebrano w sumie około 928 milionów dolarów od darczyńców ze 150 krajów.

CNA/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pożar w Notre Dame 5 lat później. Jakie są plany ponownego otwarcia katedry w Paryżu?
Komentarze (1)
MK
~Maciej Kania
16 maja 2024, 08:46
Nie mogę doczekać się ponownego otwarcia! To miejsce symbolicznie jest ważne nie tylko dla Państwa Francuskiego ale dla wszystkich chrześcijan w Europie