Pożar w Notre Dame 5 lat później. Jakie są plany ponownego otwarcia katedry w Paryżu?

Pożar w Notre Dame 5 lat później. Jakie są plany ponownego otwarcia katedry w Paryżu?
Widok katedry Notre Dame bez dachu i wieży zniszczonej ogniem w Paryżu, Francja (Fot. EKATERINA POKROVSKY/depositphotos.com/pl)
CNA/dm

15 kwietnia 2019 roku Paryż był świadkiem jednej z najbardziej niszczycielskich tragedii w swojej najnowszej historii. Katedra Notre Dame, symbol religijny, architektoniczny i kulturowy, który przetrwał upływ czasu, stanęła w płomieniach.

Ogień, który powstał w przestrzeni pod dachem, szybko rozprzestrzenił się po drewnianym poddaszu, zajmując się w oka mgnieniu. Płomienie strawiły iglicę katedry, która zawaliła się w gęstej kolumnie dymu.

DEON.PL POLECAPomimo katastrofy, z wyjątkiem ołtarza głównego, wszystkie dzieła sztuki znajdujące się w katedrze oraz relikwiarz zawierający koronę cierniową zostały uratowane i są przechowywane w różnych miejscach.

Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich ogłosił w liście pasterskim, że ponowne otwarcie katedry zaplanowano na 7 grudnia. Będzie to oficjalna inauguracja, podczas której państwo francuskie, będące faktycznym właścicielem katedry, przekaże ją Kościołowi katolickiemu w celu oddawania czci.

Tego dnia odbędzie się celebracja liturgiczna z Magnificat lub Te Deum, a następnie nieszpory.

Poświęcenie ołtarza zaplanowano na niedzielę 8 grudnia podczas pierwszej Mszy św. w odrestaurowanej katedrze. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w tym roku przesunięto na 9 grudnia, gdyż święto to przypada na drugą niedzielę Adwentu.

Oprócz wydarzeń związanych z ponownym otwarciem Notre Dame arcybiskup Paryża ogłosił oktawę od 8 do 15 grudnia, podczas której każdego dnia odbywały się uroczyste obchody o określonym temacie.

Architekt Philippe Villeneuve nadzorował renowację kościoła, współpracując z zespołem specjalistów nad rekonstrukcją katedry według jej pierwotnego projektu, łącznie z iglicą zaprojektowaną przez architekta Eugène Viollet-le-duc w XIX wieku.

Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się zaledwie 24 miesiące po tragicznym zdarzeniu. Pierwsza faza polegała na oczyszczeniu i zabezpieczeniu terenu przy udziale ponad 200 różnych firm.

Osoby odpowiedzialne za projekt oszacowały, że przy procesie renowacji codziennie pracuje około 1000 osób.

Wg projektu Odbudowy Notre Dame de Paris koszt renowacji katedry szacuje się na około 767 milionów dolarów. Na szczęście odzew na całym świecie był przytłaczający: dotychczas zebrano w sumie około 928 milionów dolarów od darczyńców ze 150 krajów.

CNA/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pożar w Notre Dame 5 lat później. Jakie są plany ponownego otwarcia katedry w Paryżu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.