10 lat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Od 19 do 22 lipca przebywało Częstochowie ponad 2 tys. stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. (fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / psd

Od 19 do 22 lipca przebywało Częstochowie ponad 2 tys. stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (DNT). Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk stawiając przed nimi dalekosiężne cele, mówił, że są „nadzieją na lepszą Polskę, bardziej gorliwy Kościół i człowieka bardziej otwartego na potrzeby innych”.

Centralnym elementem pielgrzymki, której towarzyszyło hasło „Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych” było zawierzenie Matce Bożej z okazji 10-lecia Fundacji.

Spotkanie rozpoczęła 19 lipca wieczorem Msza św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, której przewodniczył abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski podkreślił, że Jan Paweł II „w momencie odchodzenia do Domu Ojca szukał młodych”. - Jan Paweł II kochał i doskonale rozumiał młodych ludzi. Wy niesiecie tę prawdę. Istniejecie jako dzieło Jana Pawła II, tego świętego papieża - wskazał hierarcha.

Po Mszy św. stypendyści przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny w procesji różańcowej na Jasną Górę.

DEON.PL POLECA

Najpierw wyciszenie

20 lipca upłynął jako dzień skupienia, modlitwy i wyciszenia. Na jego program złożyły się m.in. katechezy w grupach, krąg biblijny, spowiedź święta, nabożeństwo pokutne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz nawiedzenie Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Słowo „świętość” nie może być tylko papierowe, ale żywe. Świat potrzebuje waszego świadectwa – apelował do stypendystów abp Tadeusz Gocłowski, który przez wiele lat przewodniczył Radzie Fundacji. Przypomniał postać Jana Pawła II, który „myślał o młodych jako o przyszłości Kościoła i świata i do nich mówił”. - Piękne są spiżowe pomniki papieża na polskiej ziemi, ale młodzi na zawsze są jego żywym pomnikiem - mówił abp Gocłowski.

21 lipca był dniem centralnych obchodów jubileuszu Fundacji. Z tej okazji na Jasnogórskim Szczycie uroczystej Mszy św. przewodniczył Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Na placu przed szczytem zgromadziło się ponad 2 tys. stypendystów oraz kilkuset zaproszonych gości. Uroczystą Eucharystię zakończył akt oddania młodych Matce Bożej.

Prymas mówił stypendystom, że są oni „nadzieją na lepszą Polskę, bardziej gorliwy Kościół i człowieka bardziej otwartego na potrzeby innych”. Przypomniał, że w niedługiej przyszłości wezmą odpowiedzialność za losy ojczyzny, jej rozwój gospodarczy i moralny.

- Będziecie naprawiać te błędy i ten język, niezrozumiały dla nas, język konfliktów i dyskusji politycznych, niegodny pontyfikatu Jana Pawła II - mówił arcybiskup, dodając, że energię zużywaną na dyskusje powinno się spożytkować na budowanie nowej rzeczywistości, na uzgadnianie programów odbudowy ojczyzny i pracy nad zrekonstruowaniem budżetu naszego kraju.

Mówiąc o jubileuszu Fundacji Prymas przypomniał, że Jan Paweł II z radością zaaprobował i wspierał duchowo to dzieło jako wyraz troski o formację intelektualną i duchową młodzieży, która będzie tworzyła wspólnotę ewangelizatorów wśród młodych ludzi poprzez posługę słowa, postawy i czynu. - Dostrzegał w tym dziele wspaniałą inwestycję w młodego człowieka, który jest przyszłością kraju i Kościoła - powiedział abp Kowalczyk. Przypomniał, że Ojciec Święty zaufał Fundacji, a na to zaufanie należy odpowiedzieć zaufaniem jego nauczaniu i wdzięcznością wyrażoną poprzez postawę i czyny.

Eucharystię wraz z Prymasem koncelebrowali: abp-senior Tadeusz Gocłowski, bp Jan Wieczorek z Gliwic, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Adam Bałabuch ze Świdnicy, bp Marek Mendyk z Legnicy oraz bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Koncert stypendystów

Wywiady z założycielami i pracownikami Fundacji, prezentacja talentów stypendystów, koncert zespołu stypendystów Fundacji oraz koncert Violi Brzezińskiej z zespołem, znalazły się w programie spotkania uczestników pielgrzymki stypendystów 21 lipca po południu.

- Musicie być dumni z tego, że jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II, który zmienił Polskę, Europę i świat. Zawsze radością oczu, serca i duszy są młodzi ludzie z „Dzieła Nowego Tysiąclecia” - mówił ks. Jan Drob, prezes zarządu Fundacji.

O wielkim zaangażowaniu ludzi Kościoła w dzieło Fundacji wspominał Piotr Gaweł, przez wiele kierujący Fundacją, aktualnie członek jej Rady oraz prezes Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Podczas koncertu obok muzyki chrześcijańskiej zaprezentowana została twórczość poetycka stypendystów DNT. Koncert zwieńczyła modlitwa Apelu Jasnogórskiego, której przewodniczył abp Stanisław Nowak.

Odwaga świętości

W ostatnim dniu pielgrzymki abp Gocłowski po raz kolejny zaapelował do młodych o odwagę świętości. Mszę św. koncelebrowali wraz z nim m.in ks. Jan Drob, ks. Dariusz Kowalczyk - członek Zarządu Fundacji i dyrektor pielgrzymki, ks. Marek Bator, duszpasterz akademicki i koordynator pielgrzymki z ramienia archidiecezji częstochowskiej oraz księża koordynatorzy Fundacji.

Emerytowany metropolita gdański wskazał na przykład św. Marii Magdaleny. - Chrystus stworzył w niej wszystko nowe. Ona ukochała do końca Chrystusa. Ona uczyniła wszystko nowe w swoim życiu - mówił abp Gocłowski.

- Gdy mówię o tym, co nowe w naszym życiu, to przywołuję Jana Pawła II, który nieustannie podejmował wielkie wysiłki, by wszystko było nowe. Nie bójcie się być chrześcijanami w XXI w. Bądźcie świadkami Chrystusa i tego co nowe - zaapelował do młodych hierarcha. - Świętość oznacza, by człowiek stale się wspinał wysoko, by podejmował wysiłki - dodał abp Gocłowski.

Podsumowując pielgrzymkę, abp Gocłowski zaznaczył, że „podczas tej pielgrzymki młodzież mogła spotkać się w niezwykłym klimacie Jasnej Góry”. - Młodzież mogła poznać charyzmat Częstochowy, jej charyzmat maryjny i ogromną rolę odegrał w tym m.in. tygodnik katolicki „Niedziela” - dodał abp Gocłowski.

Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej.

Program stypendialny Fundacji rozpoczęty w 2000 r. obejmuje obecnie pomocą 2300 osób z całej Polski. Zaś 700 z nich to studenci uczący się zazwyczaj w renomowanych uczelniach Od 2003 r. Dotąd programem stypendialnym objętych zostało w sumie ponad 4 tys. młodych ludzi z ubogich rodzin i małych miasteczek, charakteryzujących się wybitnymi zdolnościami.

Fundacja nie szczędzi też środków na rzecz kultury chrześcijańskiej i mediów. Na trwałe do historii przeszły już „Katolickie Noble”, czyli nagrody „TOTUS”, wręczane na Zamku Królewskim w Warszawie w wigilię „Dnia papieskiego”. Dzięki nim w świetle jupiterów zostaje uhonorowanych wiele wybitnych dzieł o inspiracji chrześcijańskiej.

Fundacja dba także o to, aby Polacy powracali wciąż do nauczania Jana Pawła II. Służy temu m. in. specjalny program przygotowania rodaków Papieża na jego beatyfikację. Bo przecież to właśnie nauczanie Jana Pawła II stanowi najlepszy drogowskaz wobec wyzwań nowego tysiąclecia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 lat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.