26. rocznica święceń biskupa Karpińskiego

KAI / pz

Bp Ryszard Karpiński, pomocniczy biskup archidiecezji lubelskiej, obchodzi 28 września 26. rocznicę święceń biskupich. Dzień ten jubilat spędza w Krakowie, uczestnicząc w uroczystości konsekracji nowych biskupów archidiecezji krakowskiej.

- Czuję przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu w ogóle za dar powołania do kapłaństwa, a tym bardziej za dar powołania do pełni kapłaństwa, i wdzięczność także bł. ojcu świętemu Janowi Pawłowi II, który podjął taką decyzję, aby mnie zamianować biskupem pomocniczym - mówi bp Karpiński.

Hierarcha wspomina, że kiedy po latach pracy w Rzymie w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących nadszedł czas, by rozstać się z nią, nie było łatwo. - Przyszedł taki moment, że potrzeba było się rozstać z biurem i pracą, jaką wykonywałem w Watykanie na rzecz emigrantów na całym świecie, także i na rzecz Polonii, bo trudno pracując w takim urzędzie zapomnieć, że się jest Polakiem. W wolnym czasie od pracy zajmowałem się też duszpasterstwem pielgrzymów, przede wszystkim polskich, ale nie tylko - mówi. - Nie ukrywam, że czułem się w tej pracy dobrze, ale trzeba było sobie powiedzieć: widocznie Opatrzność chce mnie gdzie indziej, pożegnać się z Rzymem, przyjść tu do diecezji i uczyć się nowego powołania - dodaje.

DEON.PL POLECA

Nowy biskup pomocniczy był jednocześnie proboszczem parafii archikatedralnej. Dzięki temu i dzięki swoim współpracownikom, mógł, jak sam podkreśla, wiele się nauczyć. - Dlatego odwiedzając wspólnoty parafialne podczas wizytacji kanonicznych, mogłem mieć większe zrozumienie w stosunku do duszpasterzy i okazywać im więcej serca wobec przeróżnych problemów, jakie w wykonywaniu ich obowiązków napotykają, bo i sam z tymi obowiązkami miałem na co dzień do czynienia - mówi.

Jednym z pierwszych zadań bp. Karpińskiego było przygotowanie wraz z zespołem księży z całej archidiecezji koronacji obrazu Matki Bożej Płaczącej, co wspomina jako wielką uroczystość.

- Dziękuję Bogu za łaskę zdrowia, że pomimo tylu dolegliwości związanych z wiekiem, i z taką czy inną chorobą, mogłem te funkcje wypełniać i tyle podróży odbyć, zwłaszcza kiedy od 2003 do 2005 roku pełniłem obowiązki biskupa delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji, kiedy praktycznie nie odmawiałem na żadne zaproszenie. Ze strony także miejscowych księży biskupów nie było żadnych trudności, jeśli trzeba było, to przejęli jakieś funkcje za mnie, gdy wracałem do kraju, włączałem się w posługi pasterskie, a było tych zadań dużo - mówi bp Karpiński.

26. rocznicę święceń hierarcha przeżywa w Krakowie, uczestnicząc w uroczystości konsekracji nowych biskupów archidiecezji krakowskiej, Grzegorza Rysia i Damiana Muskusa OFM. 28 września, święto patrona katedry wawelskiej, św. Wacława, to także rocznica święceń biskupich ks. Wojtyły.

Bp Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko w rodzinie rolniczej. Po uzyskaniu matury w 1953 r. wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, 19 kwietnia 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Przez rok pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie i nauczyciela religii w Szkole Podstawowej. W latach 1960-1963 studiował nauki biblijne w KUL, a jednocześnie prowadził katechezę dla dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Studia kontynuował w Rzymie w latach 1963-1969. W 1966 r. otrzymał licencjat z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym, a w 1968 r. doktorat z teologii w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. W latach 1970-1971 był prefektem w Seminarium Duchownym w Lublinie. Prowadził również wykłady biblijne w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej przy KUL i lektorat języka włoskiego w KUL.

W latach 1971-1985 pracował w Rzymie w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, gdzie był odpowiedzialny za sektor migracji. W tym okresie brał również udział w wielu zjazdach międzynarodowych poświęconych zagadnieniom migracji ludności oraz współpracował z polską sekcją Radia Watykańskiego i z ,,L'Osservatore Romano".

24 sierpnia 1985 r. został mianowany biskupem tytularnym Minervino Murge i sufraganem lubelskim. Konsekrowany 28 września 1985 r. w katedrze lubelskiej przez Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski. Jako swoje zawołanie wybrał słowa "Viatoribus fer auxilium" (nieś pomoc ludziom w drodze).

Wielokrotnie był Delegatem KEP na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne, w latach 1988-1993 był Konsultorem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, a w latach 1988-1998 pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego. W latach 1990-1999 pracował w ramach IX Komisji "Misji i Emigracji" II Polskiego Synodu Plenarnego, w latach 1991-2002 był przewodniczącym Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie. W latach 1989-1995 był delegatem KEP w Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji w Genewie. Należy do Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", mającej na celu podtrzymanie więzi Polaków i ludzi polskiego pochodzenia z Ojczyzną. W latach 2003-2008 był Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Odbył jako biskup 176 podróży zagranicznych, w tym 75 w ostatnich latach w charakterze Delegata.

Po ukończeniu 75. roku życia, w grudniu ubiegłego roku, zgodnie z prawem kanonicznym, złożył na ręce Ojca Świętego zrzeczenie się urzędu i otrzymał zgodę na pełnienie go do końca obecnego roku kalendarzowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

26. rocznica święceń biskupa Karpińskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.