43 paliusze dla nowych arcybp.-metropolitów

(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
KAI/ ad

"Kościół nie jest wspólnotą doskonałych, lecz grzeszników, którzy powinni uznać, że potrzebują miłości Boga, że potrzebują bycia oczyszczonymi przez krzyż Jezusa Chrystusa". Przypomniał o tym papież w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła.

Przed rozpoczęciem Eucharystii Ojciec Święty wręczył paliusze 43 arcybiskupom-metropolitom, mianowanym w okresie minionego roku, w tym trzem Polakom, abp. Stanisławowi Budzikowi, abp. Wiktorowi Skworcowi oraz abp. Wacławowi Depo. Trzem hierarchom, z Ghany, Kanady i Pakistanu, którzy nie mogli przybyć do Rzymu paliusze zostaną wręczone przez nuncjuszy w ich diecezjach.

Uroczystość rozpoczęła się od śpiewu antyfony "Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego" (Mt 16,18-19). Następnie diakoni przynieśli paliusze, a kardynał protodiakon, Jean-Louis Tauran przedstawił Ojcu Świętemu nowych metropolitów, zaznaczając, iż trzej arcybiskupi, którzy nie mogli z różnych poważnych przyczyn przybyć do Rzymu proszą, by mogli otrzymać paliusze w swoich siedzibach z rąk nuncjusza apostolskiego.

Z kolei nowi metropolici złożyli przysięgę wierności i posłuszeństwa "świętemu Piotrowi, Kościołowi Rzymskiemu, Ojcu Świętemu i jego następcom". Benedykt XVI pobłogosławił paliusze i następnie nałożył każdemu z nowych metropolitów, wymieniając zazwyczaj z nimi kilka słów. Najwięcej z nich - 7 przybyło z Brazylii, po 4 z USA i Filipin, zaś po 3 z Włoch, Kanady i z Polski. Byli wśród niech arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik, arcybiskup-metropolita katowicki Wiktor Skworc oraz arcybiskup-metropolita częstochowski Wacław Depo. Na końcu obrzędu sekretarz Kongregacji ds. Biskupów, abp Lorenzo Baldisseri otrzymał paliusze przeznaczone dla trzech arcybiskupów nieobecnych dziś w Rzymie - abp. Gabriela Justice Yaw Anokye z Kumasi w Ghanie, abp. Valérego Viennau z Moncton w Kanadzie oraz abp. Josephowi Couttsowi z Karachi w Pakistanie.

Następnie rozpoczęła się Eucharystia. W homilii Benedykt XVI przypomniał, że święci Piotr i Paweł są patronami Kościoła Rzymskiego. Szczególne podziękowania złożył delegacji Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola oraz Chórowi Opactwa Westminsterskiego, który wraz z Capella Sistina animował liturgię. Podziękował też za obecność korpusowi dyplomatycznemu i przedstawicielom władz.

Papież przypomniał drogę powołania Piotra i Pawła oraz łączącą ich więź, w której nie brakowało napięć, a mimo to realizowali nowy sposób bycia braćmi, w oparciu o Ewangelię. "Jedynie pójście za Jezusem prowadzi do nowego braterstwa: to jest właśnie pierwsze fundamentalne orędzie, jakie dzisiejsza uroczystość przekazuje każdemu z nas i którego znaczenie znajduje również odzwierciedlenie w poszukiwaniu owej pełnej komunii, której pragną Patriarcha ekumeniczny i Biskup Rzymu, a także wszyscy chrześcijanie" - podkreślił Ojciec Święty.

Mówiąc o wyznaniu przez Piotra swej wiary i powierzonej mu przez Jezusa misji papież zauważył, że w scenie tej dostrzec można napięcie istniejące między darem, który pochodzi od Boga a ludzkimi możliwościami, także "w pewien sposób zapowiedź dramatu historii samego papiestwa, charakteryzującej się właśnie jednoczesną obecnością tych dwóch elementów: z jednej strony dzięki światłu i mocy pochodzących z wysoka papiestwo jest fundamentem Kościoła pielgrzymującego w czasie, z drugiej zaś, na przestrzeni wieków wyłania się także słabość ludzi, którą może jedynie przekształcić otwarcie na działanie Boga". Benedykt XVI dodał, że Piotr, pomimo swoich słabości zostaje zapewniony, że siły zła nie zwyciężą Kościoła. Nie jest on wspólnotą doskonałych, lecz grzeszników, którzy powinni uznać, że potrzebują miłości Boga, że potrzebują bycia oczyszczonymi przez krzyż Jezusa Chrystusa. Słowa Jezusa dotyczące władzy Piotra i apostołów pozwalają właściwie ukazać, że mocą Boga jest miłość, miłość, która promieniuje swoim światłem z Kalwarii. Dodał, że Jezus przez swoją śmierć zwyciężył moce piekielne, w Jego krwi rozlała się na świat wielka rzeka miłosierdzia, która nawadnia swymi uzdrawiającymi wodami całą ludzkość.

Na zakończenie Benedykt XVI przypomniał arcybiskupom-metropolitom, że otrzymany paliusz, będzie im zawsze przypominał, że zostali ustanowieni w wielkiej tajemnicy i dla wielkiej tajemnicy komunii, jaką jest Kościół, duchowa budowla wzniesiona na Chrystusie, kamieniu węgielnym, a w jego wymiarze ziemskim i historycznym na skale Piotrowej. "Ożywiani tą pewnością, czujmy się wszyscy razem współpracownikami prawdy, która jest, jak wiemy jedna i «symfoniczna», i wymaga od każdego z nas i od naszych wspólnot nieustannego trudu nawrócenia do jedynego Pana w łasce jedynego Ducha" - powiedział Ojciec Święty.

Po wyznaniu wiary, w modlitwie wiernych modlono się po portugalsku w intencji Kościoła i jego misji ewangelizacyjnej, po niemiecku w intencji papieża, aby wspierany był w swej posłudze, po polsku w intencji odnowy duchowej narodów doświadczanych przez kryzys, po filipińsku - o pokój na świecie i odpowiedzialne korzystanie z dóbr naturalnych i po francusku - w intencji nowych arcybiskupów-metropolitów, by byli wiernymi świadkami wiary.

Podczas przekazywania znaku pokoju do Ojca Świętego podeszli członkowie delegacji Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola, której przewodniczy metropolita Francji Emanuel (Adamakis), a w jej skład wchodzą jeszcze biskup tytularny Philomelion (Turcja) Eliasz (Katre) z USA i diakon Paisios Kokkinakis ze Świętego Synodu Patriarchatu.

Po Komunii św., miała miejsce dłuższa chwila modlitwy w ciszy, zaś Msza św. zakończyła się śpiewem "Oremus pro Pontifice" - "Módlmy się za Papieża". Przed opuszczeniem bazyliki watykańskiej Benedykt XVI podszedł do przybyłego z Londynu specjalnie na dzisiejszą uroczystość Chóru Opactwa Westminsterskiego i podziękował za animowanie muzyki. Następnie wraz z delegacją Patriarchatu Konstantynopola pomodlił się dłuższą chwilę przy grobie św. Piotra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

43 paliusze dla nowych arcybp.-metropolitów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.