9-ciu duchownych zginęło w katastrofie
Biskupi polowi: katolicki – Tadeusz Płoski oraz prawosławny abp Miron Chodakowski, duchowny z ewangelickiego ordynariatu polowego ks. Adam Pilch zginęli dziś w katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154 w Smoleńsku . Na pokładzie byli także kapelan prezydenta ks. Roman Indrzejczyk i rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Ryszard Rumianek oraz kilku innych duchownych. Mieli uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Przypominamy sylwetki zmarłych tragicznie duchownych:
Bp gen. dyw. Tadeusz Płoski
Urodził się 9 marca 1956 roku w Lidzbarku Warmińskim jako syn Henryka i Kazimiery. W 1976 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. 6 czerwca 1982 w katedrze olsztyńskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa warmińskiego Jana Obłąka. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Morągu.
Abp gen. bryg. Miron Chodakowski
Prawosławny ordynariusz polowy wojska polskiego miał 53 lata. Pochodził z Białegostoku; ukończył seminarium duchowne w Jabłecznej w 1978 r. i Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie w 1995 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 r. i w tymże roku złożył śluby wieczyste w klasztorze w Supraślu, którego od 1984 r. był przełożonym. W 1990 r. nadano mu tytuł archimandryty (najwyższa godność w prawosławnym życiu mniszym). Położył duże zasługi dla odbudowy tego obiektu i ożywienia życia religijnego. W latach 1993-95 pełnił obowiązki opiekuna duchowego Bractwa Prawosławnego świętych Cyryla i Metodego. 10 maja 1998 r. przyjął chirotonię (sakrę) i został biskupem hajnowskim. W roku 2003 został doktorem nauk teologicznych z zakresu historii Kościoła na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 15 sierpnia 1998 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, mianował bo na stopień generała brygady. 10 maja 2008 roku został podniesiony do godności arcybiskupa
Ks. płk Adam Pilch
45-letni duchowny był zastępcą ewangelickiego biskupa wojskowego. Pochodził z Wisły, na duchownego został ordynowany 15 lipca 1990 r. w Sorkwitach. W latach 1990-93 – był wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Następnie – w latach 1993-1995 był administratorem ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, a od 1996 r. był jej proboszczem. Od 1999 r. był zastępcą ewangelickiego biskupa wojskowego; od 2000 był dziekanem wojsk lądowych. Żonaty z Kornelią z domu Lerch, osierocił córkę Emę.
Ks. ppłk Jan Osiński
Wicekanclerz Kurii Polowej Wojska Polskiego i sekretarz biskupa polowego święcenia kapłańskie przyjął w maju 2001 roku. Był naczelnym kapelanem Straży Ochrony Kolei i kapelanem Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie oraz kapelanem 1. Bazy Lotniczej w Warszawie. W 2008 uzyskał na UKSW licencjat kanoniczny w zakresie prawa kanonicznego. Wcześniej specjalizował się w filozofii prawa. Miał 35 lat.
Ks. infułat Roman Indrzejczyk
Kapelan prezydenta RP i rektor kaplic prezydenckich, miał 79 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w grudniu 1956 r. Pracował w duszpasterstwie w Drwalewie, Grodzisku Mazowieckim, w warszawskich kościołach św. Aleksandra, Nawiedzenia NMP. Przez 20 lat był kapelanem Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach i proboszczem tamtejszej parafii św. Edwarda, a przez następnych 18 lat, do przejścia na emeryturę w czerwcu 2004 r. - był proboszczem parafii Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu.
Kapelanem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został 22 grudnia 2005. "Ten wybór to wielki dla mnie zaszczyt, ale także wielki obowiązek" – mówił wtedy ks. Indrzejczyk.
Ks. Indrzejczyk dwukrotnie był krajowym duszpasterzem służby zdrowia: w latach 1961-1976, a następnie w latach 1989-1994. W latach 1987-1989 był duszpasterzem służby zdrowia w Warszawie.
Od czerwca 1986 r. w parafii Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu zorganizował tzw. Parafialne Studium Religijno-Społeczne, w ramach którego prowadzono wykłady historyczne oraz wieczory poetycko - muzyczne. W l. 1981-89 kolportował pisma podziemne oraz książki wielu wydawnictw podziemnych i emigracyjnych. Jego działalność była surowo kontrolowana przez władze bezpieczeństwa, niejednokrotnie był przesłuchiwany i napominany.
Ks. Indrzejczyk udzielał się także aktywnie w ruchu ekumenicznym i dialogu międzyreligijnym. W jego kościele Dzieciątka Jezus wielokrotnie odbywały się nabożeństwa ekumeniczne, a także spotkania z okazji żydowskiego święta Simchat Tora (Radość Tory), w których uczestniczyli też goście z zagranicy.
Ks. prof. Ryszard Rumianek
Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biblista, miał 63 lata. W latach 1966-1972 studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w stolicy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.
Studiował na Akademii Teologii Katolickiej, a w latach 1974-77 na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie zdobył licencjat nauk biblijnych. W 1977 roku studiował w Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie, a następnie przez dwa lata na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił doktorat z teologii w 1979 r.
W 1995 roku zrobił habilitację w zakresie teologii biblijno-pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, rok później uzyskał tam tytuł docenta, a w 1998 roku nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego ATK. Od 1 września 2005 r. był rektorem UKSW.
Ks. Józef Joniec SchP
Prezes Stowarzyszenia Parafiada, miał 51 lat. Śluby złożył w 1984 r. w Zakonie Ojców Pijarów. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1985 r. Twórca organizowanej od 1992 r. „Parafiady” - dorocznej międzynarodowej imprezy sportowo-kulturalno-religijnej dla dzieci i młodzieży. Był rektorem Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie, kierował Pijarskim Centrum Edukacyjnego Stanisława Konarskiego. Był kustoszem sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.
Ks. infułat Zdzisław Król
Kapłan archidiecezji warszawskiej, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007, członek Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, jeden z najbliższych współpracowników Prymasa Józefa Glempa, miał 75 lat.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku. Studiował na KUL, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Od 1967 r. pracownik Kurii Metropolitalnej warszawskiej. W latach 1979–1992 pełnił funkcję kanclerza kurii, również z tego tytułu uczestniczył w komitecie organizacyjnym pielgrzymek Jana Pawła IIdo Polski. Od 1992 r. wikariusz biskupi, sekretarz Rady Kapłańskiej. Był członkiem Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej, przewodniczącym Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej i Kolegium Konsulatorów. proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki,
Ks. Andrzej Kwaśnik
Kapłan archidiecezji warszawskiej, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, miał 54 lata. Był duszpasterzem oddziałów prewencji policji w Warszawie oraz komendy powiatowej policji w Piasecznie, duszpasterz środowiska motocyklistów. Proboszcz parafii w Starej Iwicznej k. Warszawy.
Skomentuj artykuł