Abp Głódź: dość walki z krzyżem!

(źr. fot. wikipedia.org)
KAI / ad

Staniemy w obronie krzyża - zapewnił abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św., której w dniu Święta Niepodległości przewodniczył w Bazylice Mariackiej. Arcybiskup zwrócił uwagę, że na dzisiejszych obchodach kładzie się cień, bo krzyż spotyka się ze sprzeciwem w polskim parlamencie. "Dość tej walki z krzyżem" - apelował hierarcha. Przestrzegł też, że marginalizacja Kościoła w życiu publicznym to droga donikąd.

W kazaniu abp Głódź przypomniał drogę do niepodległości dzięki której po latach niewoli Polacy odzyskali wolność, gdy “za wspólną miłość ojczyzny płacili miłością serca" jak pisał symbol zwycięskiej bitwy nad Armią Czerwoną ks. Ignacy Skorupka.

Z dziedzictwem 11 listopada przychodzą współcześni Polacy. Żyją już w innej rzeczywistości, gdyż, ubolewał abp Głódź, “biegnie przez Europę zabójczy i wrogi nurt permisywizmu, obojętności na wartości o wymiarze duchowym, które niegdyś cementowały ludzkie wspólnoty".

"Jakże często polskość jest dziś wyszydzana i krytykowana. Z jaką łatwością i niesprawiedliwością stawiana pod pręgierzem. Rzekomo ksenofobiczna, rzekomo nacjonalistyczna, rzekomo zaściankowa. Przynosi wstyd w salonach Europy" - mówił metropolita gdański.

“Jesteśmy tymi, którzy wiedzą, że Naród i Ojczyzna pozostają rzeczywistościami nie do zastąpienia, którzy wiedzą, że szacunek do przeszłości historycznej pomaga dokonywać dobrych wyborów i formuje dumę z tego, że jesteśmy Polakami" - stwierdził abp Głódź.

Ulice polskich miast ozdobione są flagami, ale na obchodach Święta Niepodległości kładzie się cień - mówił kaznodzieja. “Znowu krzyż Chrystusowy staje się znakiem, któremu sprzeciwiać się będą. Tu na polskiej ziemi. Więcej: w polskim parlamencie. Krzyż - znak Chrystusowej męki. Krzyż - znak największej miłości".

Abp Głódź przypomniał słowa Jana Pawła II z 1997 r.: "Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym" i apelował: “Dość tej walki z krzyżem, dość negowania wartości chrześcijańskich, dzielenia obywateli na awangardę i tych, co stoją przy Kościele i przy tym, co Polskę stanowi. Niech zwycięża rozum, miłość, dobro, duch służby narodowej".

Metropolita gdański ocenił też, że prawdę o związku chrześcijaństwa z narodem wyrazili wspaniale Węgrzy, “którzy wobec laicyzującej się Europy, tracącej ducha, sprzeniewierzającej się, jakże często chrześcijańskiemu dziedzictwu swej przeszłości wyznają z godnością w preambule do swej Konstytucji". Jednocześnie wyraził ubolewanie, że “przed laty zabrakło tego ducha, prawdy i sprawiedliwości wobec naszych dziejów, wobec odwiecznych związków polskiego losu z Chrystusem, kiedy powstawała Konstytucja III Rzeczypospolitej. Pamiętamy jak wielki opór wywoływało Imię Boże w jej preambule" - stwierdził.

Abp Głódź wyliczył wciąż czekające na rozwiązanie wielkie problemy społeczne: służbę zdrowia, system emerytalny, opiekę społeczna, politykę rodzinną, szkolnictwo. “Nie można ich ukrywać, nie można ich odkładać, w swoisty sposób zagłaskiwać i zakłamywać. Poznaliśmy już przed laty opłakane skutki propagandy sukcesu" - stwierdził kaznodzieja.

Zdaniem metropolity gdańskiego “Polsce potrzebna jest prawda w życiu publicznym. A nie gra pozorów, propagandowych gestów". Hierarcha przestrzegł, że marginalizacja Kościoła w wymiarze publicznego życia, odmawianie mu należnego szacunku - to droga donikąd.

We Mszy wzięli udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. inf. Stanisław Bogdanowicz, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Głódź: dość walki z krzyżem!
Komentarze (2)
DW
DOŚĆ WALKI!!!~
11 listopada 2011, 15:52
 
D
D~O~Ś~Ć~!!!~
11 listopada 2011, 15:51