Abp Jędraszewski: Jak się patrzy na reklamy, to widać, że jest mowa o świętach, ale nie wiadomo jakich

Abp Marek Jędraszewski mówił o tym, że w Święta nie może zabraknąć Boga. Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Flickr
KAI / mł

– O Bogu chce się zapomnieć. W niektórych urzędach chce się zdejmować krzyże. Jak się patrzy na reklamy, to widać, że jest mowa o świętach, ale nie wiadomo jakich. Jakby Boga nie było albo nie miało być. – mówił abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego Województwa Małopolskiego w Operze Krakowskiej.

Metropolita krakowski o wielkich postaciach Krakowa

Spotkanie po raz kolejny odbywało się w budynku Opery Krakowskiej. Arcybiskup w słowie do zebranych przypomniał trzy postaci, które głęboko wpisały się w historię Krakowa w drugiej połowie XIX i na początku XX w: Jana Matejkę, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Twórca szczególnego malarstwa historycznego – przypominał metropolita krakowski – mówił do swych uczniów, że sztuka jest orężem i nie wolno oddzielać jej od miłości. Malczewski stworzył wspaniały obraz „Wigilia na Syberii”, który w sposób przejmujący prezentuje świętowanie zesłańców. Stanisław Wyspiański natomiast swój dramat „Wyzwolenie” zakończył słynną modlitwą, w której Konrad prosi o poczucie siły i żywą Polskę. Poprzez te trzy postaci, wpisujące się w historię Krakowa, abp Marek Jędraszewski wskazał na szczególną sekwencję dekad, w którą wpisują się przywołane wcześniej słowa Matejki. Podkreślił, że wszyscy trzej wyznaczyli w swojej twórczości głęboki sens słów Bóg-honor-Ojczyzna.

Abp Jędraszewski: z tego obrazu należy się wyrwać

Metropolita krakowski nawiązał również do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. – O Bogu chce się zapomnieć. W niektórych urzędach chce się zdejmować krzyże. Jak się patrzy na reklamy, to widać, że jest mowa o świętach, ale nie wiadomo jakich – mówił. – Ponadto ograniczenia religii w szkołach, program, który wzbudzi ogromne emocje. Jakby Boga nie było albo nie miało być. W programach szkolnych okraja się liczbę lekcji z historii języka polskiego, a gdy chodzi o Ojczyznę, to słowo dla wielu staje się passé, minione, niepostępowe, nieaktualne – dodał abp Marek Jędraszewski, podkreślając, że to obraz, z którego należy się wyrwać.

Poprosił zebranych, by wrócili do pięknych i wspaniałych słów kolędy „Bóg się rodzi”, które są przesłaniem zarówno Świąt Narodzenia Pańskiego, jak i Roku Jubileuszowego, który rozpocznie się kilka dni później.

– Tą radością chcemy się dzielić. I chcemy pamiętać jednocześnie o innych. O tych, których być może po raz pierwszy zabraknie przy naszych wigilijnych stołach. O tych, którzy strzegą polskich granic. O tych, którzy będą pełnić służbę, żeby inni mieli poczucie pokoju i spokoju – mówił metropolita krakowski, prosząc uczestników spotkania opłatkowego Województwa Małopolskiego, by pamiętać o zesłańcach, wędrowcach, bliskich i sobie samych. – Jeżeli będziemy otwarci na Boże błogosławieństwo, na Bożą moc, te święta, ale i ten rozpoczynający się nowy 2025 rok na pewno będą dla nas prawdziwie błogosławione. Tego Państwu, wszystkim z osobna i wszystkim tu obecnym z całego serca życzę – zakończył.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski: Jak się patrzy na reklamy, to widać, że jest mowa o świętach, ale nie wiadomo jakich
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
17 grudnia 2024, 13:17
Piękne słowa krakowskiego Metropolity. Bóg zapłać.