Abp Martin: światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie pierwszą dyskusją o rodzinie po "Amoris Laetitia"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

IX Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie będzie pierwszym spotkaniem Kościoła powszechnego poświęconym dyskusji nad rodziną od czasu publikacji "Amoris Laetitia".

Papież Franciszek poprosił nas by spotkanie to było dla rodzin okazją do refleksji nad tym dokumentem - wyjaśnił abp Eamon Martin, przewodniczący Konferencji Biskupów Irlandii, którzy w dn. 21-26 sierpnia 2018 będą gościć w Dublinie uczestników IX Światowego Spotkania Rodzin. Abp Martin uczestniczy w trwającym w Mińsku zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

"Nie chcemy patrzeć na Światowe Spotkanie Rodzin jedynie jako na wydarzenie. Chcemy widzieć je jako okazję i katalizator inicjatyw podejmowanych w naszych parafiach i diecezjach i - mamy nadzieję - także w wielu diecezjach na świecie" - mówił w Mińsku przewodniczący Konferencji Biskupów Irlandii abp Eamon Martin.

DEON.PL POLECA

Przyszłoroczne IX Światowe Spotkanie Rodzin decyzją papieża Franciszka, odbędzie się w Dublinie pod hasłem "Ewangelia rodziny: radość dla świata".

Jak wyjaśnił abp Martin, wybór Dublina na miejsce spotkania rodzin było osobistym pragnieniem papieża, który chciał tę okazję dać Kościołowi w Irlandii, który nie podejmował szczególnych wysiłków w forsowaniu swojej kandydatury.

"Dla nas w Irlandii małżeństwo i rodzina wciąż są niezwykle ważne dla młodzieży i wszystkich pokoleń" - podkreślał hierarcha.

Organizację spotkania abp Martin porównał do misji na rzecz Kościoła powszechnego, jaką Franciszek powierzył Irlandczykom i podkreślił, że jest ono odnowieniem misyjnego ducha Kościoła irlandzkiego. Wyraził też nadzieję, że misyjne tradycje i gościnność Irlandczyków pomogą w dotarciu z przesłaniem Światowego Spotkania Rodzin do rodzin na całym świecie.

Jak wyjaśnił prymas Irlandii, inspiracją w przygotowaniu programu spotkania jest papieska adhortacja "Amoris Laetitia", na bazie której w irlandzkich parafiach realizowany jest już program spotkań w małych grupach, zatytułowany: "Amoris. Mówmy o rodzinie! Bądźmy rodziną!"

"IX Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie będzie pierwszym spotkaniem Kościoła powszechnego poświęconym dyskusji nad rodziną od czasu publikacji "Amoris Laetitia". Papież Franciszek poprosił nas by spotkanie to było dla rodzin okazją do refleksji nad tym dokumentem" - mówił. Odwołując się do doświadczeń Synodu Biskupów o rodzinie, w którym uczestniczył, reprezentując episkopat Irlandii, abp Martin podkreślił, że dublińskie spotkanie będzie zachętą dla rodzin do lektury adhortacji, która może być dla nich źródłem cennych inspiracji.

Nawiązując do tematu IX ŚSR "Ewangelia rodziny: radość dla świata", gospodarz spotkania zapowiedział, że w jego programie znajdą się m.in. liczne warsztaty, które pomogą rodzinom dawać świadectwo Ewangelii i radości płynącej z życia rodzinnego w pełnej wyzwań codzienności. "Chrześcijańska wizja rodziny jest cennym przesłaniem nie tylko dla Kościoła, ale dla całego społeczeństwa" - podkreślał.

Jak mówił, przesłanie płynące do świata z tego spotkania, a także jego adekwatność do wyzwań współczesnego świata, będzie wsparte także wykorzystaniem najnowszych technologii komunikacyjnych - tym bardziej, że to w Irlandii znajdują się siedziby 9 z 10 największych spółek technologicznych świata. Hierarcha zachęcał biskupów z całego świata by zaproszenie do udziału w spotkaniu rodzin ponawiali w swoich krajach i zachęcali do licznego udziału w spotkaniu.

Organizatorzy oczekują, że w całym spotkaniu weźmie udział nawet 40 tys. osób z całego świata i 150 osób w Festiwalu Rodzin, który zwieńczy spotkanie. Zaznaczają też, że przygotowują się na znaczny wzrost liczby uczestników, jeśli w spotkaniu weźmie udział papież Franciszek - co nie zostało jeszcze potwierdzone.

Podczas spotkania z dziennikarzami, abp Martin odwołał się też do informacji o referendum nt. aborcji zaplanowanego przez rząd Irlandzki na przyszły rok, przed rozpoczęciem spotkania rodzin. Podkreślił, że termin referendum wciąż pozostaje kwestią spekulacji. Wyjaśniał, że debata nad przeprowadzeniem takiego referendum trwa w Irlandii od kilku lat.

"Stanowisko Kościoła i grup pro-life w tej sprawie jest jasne. Sprawa dotyczy jednego zapisu w naszej konstytucji, który mówi, że matka i nienarodzone dziecko mają takie samo prawo do życia. Ten szczegół w naszej debacie jest przedmiotem debaty. Są tendencje by go usunąć, a to otworzyłoby drogę do prawnego uznania aborcji. Przedstawiamy ten zapis w konstytucji jako coś pięknego i bardzo cennego: wspaniałą deklarację czułości, jaką obdarzamy życie matki i dziecka" - mówił hierarcha.

X Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Dublinie w dn. 21-26 sierpnia 2018 r. W programie spotkania z udziałem rodzin z całego świata przewidziany jest 3-dniowy kongres na temat "Ewangelia Rodziny: radość dla świata", festiwal rodzin i uroczysta eucharystia, wieńcząca spotkanie. Zjazd zostanie poprzedzony specjalnym cyklem katechetycznym, dostępnym także w wersji online i poprzez aplikację na smartfony i zatytułowanym: "Amoris. Mówmy o rodzinie! Bądźmy rodziną!". Gospodarzem spotkania jest archidiecezja Dublinu.

Uczestnicy spotkania mogą rejestrować się na stronie: www.worldmeeting2018.ie/en/Tickets.

Światowe Spotkania Rodzin odbywają się co kilka lat, począwszy od 1994 r. Pierwsze z nich odbyło się w Rzymie, w dn. 8-9 października 1994 r. z okazji obchodzonego wówczas międzynarodowego Roku Rodziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Martin: światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie pierwszą dyskusją o rodzinie po "Amoris Laetitia"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.