Abp Ryś: gdy patrzymy na rany Jezusa, wiemy o co chodzi w słowie Miłość
- Wiara to wejście z Nim w relację miłości, próba odpowiedzi miłością na Miłość. Powiedzenie Pan mój i Bóg mój! - zaznaczył.
- Gdy patrzymy na rany Jezusa, gdy patrzymy na Jego Serce, wiemy, o co chodzi w słowie Miłość i wiemy, o co chodzi w słowie Miłosierdzie - mówił abp Grzegorz Ryś w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w łódzkiej bazylice archikatedralnej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - patronalne święto Caritas.
Wraz z abp Rysiem liturgię celebrowali ks. Andrzej Partyka i ks. Sebastian Krawczyk - odpowiedzialni za łódzką Caritas. We Mszy św. uczestniczyli pracownicy i wolontariusze Caritas.
Abp Ryś mówił o paradoksie czytanego dziś Słowa Bożego - błogosławieństwie dla tych, którzy "nie widzieli a uwierzyli" a jednocześnie ukazaniu wiary, która rodzi się z tego, co się widzi.
- Świadectwo to jest Słowo Boże pokazane życiem! Jezus przychodzi do Wieczernika i pokazuje ręce i serce. Jak słyszysz o miłości, to chcesz zobaczyć, kto mówi i czy na pewno widać z jego życia to, o czym mówi. Gdy Jezus mówi o swojej miłości, o wybaczeniu, o pokoju dla ludzi grzesznych, to pokazuje rany i nie mamy ani cienia wątpliwości co do tego, że nas kocha! Bo patrzymy na Jego rany, bo patrzymy na Jego serce i wtedy wiemy, o co chodzi w słowie Miłość i wiemy o co chodzi w słowie Miłosierdzie - podkreślił arcybiskup.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że wiara to nie tylko rozumowe przyjęcie, ze Jezus wyszedł z grobu.
- Wiara to wejście z Nim w relację miłości, próba odpowiedzi miłością na Miłość. Powiedzenie Pan mój i Bóg mój! - zaznaczył.
Patronem łódzkiej Caritas, powołanej do istnienia przez bp Wincentego Tymienieckiego w 1932 r., jest bł. o. Rafał Chyliński, franciszkanin z łódzkich Łagiewnik. Wśród mieszkańców Łodzi zasłynął on jako ojciec i opiekun ubogich, którym poświęcił całe swoje życie.
Łódzka Caritas prowadzi wiele dzieł charytatywnych na terenie Łodzi jak i całej archidiecezji. Wśród nich należy wyróżnić: punkt pomocy charytatywnej, domy dziennego pobytu, świetlice specjalistyczne, ośrodek aktywizacji zawodowej, zakład aktywizacji zawodowej, biuro wolontariatu, hospicjum domowe, poradnię medycyny paliatywnej, a także dwa ośrodki: rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Drzewocinach oraz wypoczynkowy w Łasku-Kolumnie.
Skomentuj artykuł